Návrh realizačního programu SDS

(pro období 2003 – 2006 )

Naší alternativou je jiná česká společnost.

(Pracovní verze přijata jako podklad pro stranickou diskusi 2. zasedáním 7. sjezdu SDS 29. 3. 2003)

Aby probíhal nepřetržitý demokratický proces společensko ekonomických změn, směřujících k neustálému sociálnímu pokroku české společnosti, je zapotřebí změnit konzervativní, konzumní a v mnohém dnes asociální stav této naší současné společnosti.

Složitý i prudký vývoj vnitropolitických, ekonomických, sociálních i společenských vztahů uvnitř České republiky, aktuálnost řešení životně důležitých otázek souvisejících se vstupem a členstvím ČR v Evropské unii a nepředvídatelný vývoj mezinárodní situace vyžadují, aby SDS byla schopna napomáhat řešení aktuálních požadavků doby.

Proto, jako průmět dlouhodobého programu, vytváří SDS Realizační program, zaměřený na opatření, která SDS bude podporovat a prosazovat, aby v České společnosti došlo v ohraničeném časovém období ke změnám naplňujícím záměry Dlouhodobého programu.. Realizační program bude zacílen na tyto okruhy:

  1. Vysoká míra účasti občanů na řízení státu
  2. Ekonomicky prosperující stát
  3. Trvalé kvalitní sociální podmínky a život v bezpečí, založené na spravedlivém a účelném rozdělování společenských prostředků
  4. Obecně vysoká vzdělanost a kulturnost občanů
  5. Životní prostředí garantující trvale udržitelný život a rozkvět země
  6. Významný podíl na úsilí o trvalý světový mír a odstraňování chudoby ve světě
  7. SDS jednající a pracující

I. Vysoká míra účasti občanů na řízení státu

Přispěje:

 k většinové podpoře levicového hnutí,

které jen s takovouto podporou může získat rozhodující vliv v prosazení ekonomických, sociálních a společenských změn, které vyústí v trvalý proces sociálního pokroku české společnosti. SDS chce být propagátorem takové podpory. Bude aktivně jednat, vystupovat a podporovat iniciativy prosazující práva občanů. K tomu využije všech dostupných prostředků komunikace s občany. Bude rozšiřovat kvalitu svého Internetového zpravodajství, rozšiřovat vlastní publikační činnost. Zaměří se na zvýšení informovanosti svých členů a spolupracujících občanů. Vytvoří kontaktní regionální místa, která takové informovanosti budou napomáhat. Své postoje k levicovým subjektům vyjádří otevřeně, kriticky, ale ve snaze vytvářet cesty směřující ke spolupráci levice.

 k účasti na řízení státu a věcí veřejných,

SDS se pokusí svojí veřejnou činností ovlivnit zejména posílení občanského přístupu k využití práva občana zúčastnit se voleb. Ve svých možnostech povede přesvědčovací kampaň směřující k překonání názoru mnohých občanů o nemožnosti změnit nepříznivý vývoj společnosti. Takové postoje jen nahrávají vzniku elit, manipulujících vývoj ve svůj prospěch.Naplněním svého občanského práva má občan přispět ke změnám složení politické reprezentace státu, regionu, obce. Tím demokraticky ovlivnit řízení věcí veřejných ve svůj prospěch. Na to bude vázána zejména práce členů zastupitelstev za SDS. Tuto veřejnou činnost chápe SDS jako službu občanům, nikoliv jako cestu k profitu na moci. SDS zaktivizuje svojí činnost tak, aby v příštích komunálních volbách rozšířila svá zastoupení v obecních zastupitelstvech a to i na kandidátkách jiných spolupracujících stran a hnutí. Do voleb v r. 2006 rozšíří spolupráci s jinými levicovými a nezávislými subjekty, zejména možnostmi společných kandidátek.

Pokud by se SDS stala parlamentní stranou, bude připravena svůj program prosazovat i v Parlamentu ČR.

 k účasti na kontrole vynakládaných prostředků,

na řízení věcí veřejných, na racionální rozdělování společných prostředků ve prospěch většiny. SDS bude zejména tam, kde má zastoupení v zastupitelstvech poskytovat občanům pomoc v řešení jejich oprávněných požadavků. Využije všech možností kontrolovat využívání společných prostředků, bude informovat o svých postupech veřejnost. SDS prosazuje obraz “nového” úředníka státní a obecní správy, jednajícího v obecném zájmu všech občanů, bez vrchnostenských manýrů. SDS uplatní schopnosti svých členů zejména jako aktivních odborníků - aktivistů především na úrovni obecních zastupitelstev.

 k rozhodování nejdůležitějších otázek prostřednictvím referenda.

SDS chápe referendum jako zásadní možnost použití přímé demokracie. Přímá demokracie prostřednictvím referenda má vysokou účinnost, pokud má občan pro své rozhodnutí dostatek informací.SDS je schopna svojí činností napomáhat v informovanosti občanů. Vyvine snahu prosadit řešení veřejného zájmu referendem i na obecní úrovni. Tam, kde je aktivní, bude prosazovat srozumitelnost a informovanost zadání návrhů. V otázkách spojených se vstupem a případným členstvím ČR v EU bude aktivně informovat své členy a zájemce o problematice připojení, zejména aktuálními diskusemi. Připomínky a podněty, v souladu s Dlouhodobým programem, zveřejní. Využije všech forem činnosti k tomu, aby referendum k připojení bylo neformálním aktem.


II. Ekonomicky prosperující stát

SDS považuje ekonomicky prosperující stát za nejdůležitější zdroj prostředků pro zabezpečení růstu životní úrovně a sociálního pokroku pro většinu občanů ČR. Aby se tak dělo průběžně, bude SDS připravovat své ekonomické návrhy a jejich zveřejňováním bude vytvářet oponenturu k postupům vlády a veřejné správy, které budou málo efektivní, pomalé a nebudou progresivně napomáhat růstu. Tyto návrhy budou koncepčně řešit existenční ekonomické kroky před připojením k EU a v případě připojení rovnoprávné zapojení do ekonomiky EU.

(Poznámka - níže uvedené návrhy jsou sestaveny k ilustraci okruhu otázek a jejich řešení, musí projít aktivním připomínkovým a dalším návrhovým řízením.)

SDS proto považuje za velmi důležité:

 zvýšení průměrného HDP v regionech ČR,

tak, aby se postupně vyrovnávaly s průměrem regionu Prahy. Region Prahy je v HDP na 121% průměrného HDP EU. Ostatní regiony ČR dosahují ojediněle 50%, spíše 30% průměru HDP EU.

-Toho je možné dosáhnout zejména přenášením rozhodovací pravomoci na rozvoj regionální infrastruktury, přímo na regionální orgány státní a obecní správy, které nejlépe mohou tyto prostředky využít.

-Státní podporu rozvoje, nejlépe grantovou, vázat na cílové státní programy, jako je snižování nezaměstnanosti, podpora malého podnikání, ekologické budování efektivních průmyslových zón, rozvoj regionálního zemědělství v součinnosti se zpracovatelským průmyslem regionu a další.

- Postupně zvýšit podíl krajů na objemu jim příslušejícího celostátního daňového výnosu ze současných 3,1% na 20%. Tím podstatně posílit ekonomiku kraje. Se státní finanční podporou také napomáhat regionům v přípravě projektů umožňujících využití finančních prostředků EU. Je třeba se vyhnout asociálním představám zvyšování prosperity podniků radikálním snížením dani, podpor v nezaměstnanosti a rychlou deregulací činží. Lze očekávat, že další restrukturalizace ekonomiky bude znamenat zvýšení počtu lidí bez práce. Je nutné předem k tomu učinit pomocná opatření.

- Snížení daní hospodářských jednotek, případně právnických osob, lze spojit jen s odpisy či časovým odpuštěním daní z kapitálu, který bude v investicích přinášet trvalé zvyšování výroby a pracovních příležitostí. Zkvalitnit práci FU v uplatňování metod směřujících ke zlepšení daňové kázně.

-Realizování programů směřujících k vytváření pracovních příležitostí v regionech s vysokou nezaměstnaností musí mít prioritu. Mělo by docházet k realizaci sdružených podnikatelských záměrů státu,( regionu, obce) a soukromého subjektu, kde stát by byl dočasným společníkem garantujícím realizaci takového projektu. Posilovat tím domácí investory zejména malých a středních podniků a družstevního sektoru.

-Výši příspěvků v nezaměstnanosti je třeba zvýhodňovat tam, kde příjemce přijme práci s požadavkem rekvalifikace. Dále je třeba změnit legislativu a umožnit využití prostředků na nezaměstnanost k dočasným doplatkům, kde žadatel přijme práci mimo svojí kvalifikaci, nebo změní bydliště a přestěhuje se za prací do jiného místa.

-Je třeba změnit stav, kdy lidé s odbornými kvalifikacemi a praxí po ztrátě zaměstnání, aby se uživili, přijímali zaměstnání s nízkou kvalifikací. Pohledávka po laciné pracovní síle končí.Pro investory bude perspektivní pracovní síla s vysokou kvalifikací.

 uvolnění růstu platů o deset procent ročně,

- Jde o opatření, které umožní omezit ekonomicky drahé a jen zdánlivě výhodné oslabování koruny, ukončení umělého „stlačování“ cenové hladiny, uvolní prostor pro střední (pětiprocentní) inflaci a nárůst koupěschopnosti lidí. Takový růst před vstupem do EU je potřebný. Jinak bude ČR ztrácet své vysoce kvalifikované pracovníky (lékaře, vědce, učitele atd.).

- Podpora růstu mezd navyšuje koupěschopnost obyvatel, ta je jedním z hlavních prostředků zvyšování prosperity průmyslu a zdroje státního příjmu. Zvýšení musí být kryto výše uvedeným nárůstem HDP ČR. Produktivitu práce SDS chápe jako důležitý ukazatel prosperity, ale v souvislosti s nárůstem nezaměstnanosti nevyjadřuje skutečný podíl práceschopných lidí na tvorbě HDP.

 reformu bankovního a finančního sektoru ČR,

která přinese jeho zeštíhlení a zvýšení jeho produktivnosti.Je nutné vytvořit prostředí omezující obchodní aktivity blízké spekulacím.

- Bankovní systém musí být připraven více plnit funkci podporovatele hospodářské expanze ČR, než tvorby spekulativního zisku z pouhého obratu peněz. - Zavést účinnější kontrolu demokratických institucí nad celým bankovním a finančním sektorem.

- S předstihem se připravit na skutečnost, že s možným vstupem do evropské měnové unie zanikne naše národní banka a finance občanů budou v rukách zahraničních bank.

- V podmínkách ČR zveřejňovat, vysvětlovat a požadovat prosazení zavedení Tobinovy daně, nebo jiného nadnárodního regulátoru tvorby spekulativního zisku a vytvoření finančních fondů použitelných k boji proti chudobě.

 zastavení schodku státního a veřejných rozpočtů reformou veřejných financí,

(Nedokončeno, bod je zařazen jako důležitý k řešení, reforma veřejných rozpočtů je balvanem, který vláda zřejmě vrhne na občany rozsáhlými škrty v soc. zabezpečení. Tuto otázku musí vyřešit do připojeni k EU.)

 zavedení eura, které je třeba vázat na provázanost ekonomiky ČR s eurozónou,

(Nedokončeno, opět zařazeno jako důležitý bod k řešení, aby po vstupu v důsledku ztráty měnové samostatnosti, nedocházelo ke kolapsům, které by nebylo možné vlastními měnovými nástroji napravit, právě proto, že nebude národní banka a vše bude v kompetenci měnové unie.)

 stabilizaci zemědělství ČR a navazujícího zpracovatelského průmyslu

tak, aby byl konkurence schopný při vstupu do EU, a to zejména:

(Tyto otázky je třeba ještě doplnit o realizační náměty)

- Rozvíjet všechny formy podnikání v zemědělství

- Racionálním rozdělováním dotací zastavit úpadek podniků prvovýroby

- Podporou odbytových družstev

- Podporou ekologických forem hospodaření zejména v podhorských a horských oblastech

- Intenzifikací výrobu v úrodných částech republiky

- Vytvářením podmínek pro propojování zemědělské výrobní činnosti se zpracovatelským průmyslem a prodejem, vytvářením tzv. kombinátních forem hospodaření

- Podporou exportu potravinářských výrobků do zahraničí

- Rozvojem venkovských oblastí, zejména v pohraničí, stabilizovat počet pracovních sil v zemědělství.

 účast zaměstnanců na řízení podniku.

(Bod zařazen jako důležitý, je třeba vymezit postoje a spolupráci, je to dost delikátní záležitost. Ale levice bez odborů sama je málo funkční. Nemá v rukou hlavní nástroj boje – stávku.)

SDS bude spolupracovat všude tam, kde je to možné, spolu s odborovými orgány na oživení, zřízeni a činnosti odborových organizací. Zejména prostřednictvím svých členů - zaměstnanců bude podporovat činnost odborů zejména v pracovně právních otázkách řešení zaměstnaneckých vztahů, uplatňování solidarity v boji za lepší pracovní a mzdové požadavky. Představa hospodářské samosprávy v podobě podnikových rad je otázkou růstu celkové ekonomické prosperity, která vytvoří podmínky pro větší účast zaměstnanců na řízení podniku.


III. Trvalé kvalitní sociální podmínky a život v bezpečí, založené na spravedlivém a účelném rozdělování společenských prostředků.

SDS považuje zabezpečení sociálního pokroku, sociálního smíru, růst životní úrovně a život občanů v bezpečí, za hlavní cíle své levicové politiky. Od nich se odvíjí i ekonomická prosperita České republiky a následně i její pozice zejména v Evropě. Proto řešení těchto otázek věnuje prioritu.

(Jde opět o charakteristiku okruhu možných otázek a náznaku jejich řešení. Je věcí diskuse, jaké parametry budou nastaveny.)

Za hlavní proto SDS považuje:

 změnu přirozeného přírůstku obyvatel ČR

 tak, aby přírůstek byl větší než úbytek. Je nutné, aby obyvatelstvo ČR v dohledné době omládlo. Představa, že se tak stane v důsledku cizinecké imigrace je nepřijatelná.

- Jednou z cest je přibližování mateřských dávek k průměru v EU tj. v přepočtu asi 211000Kč za půl roku. (Oproti 54000 Kč v ČR) Tento problém souvisí i s opatřeními zlepšujícími postavení našich žen na trhu práce, zejména zamezení jejich diskriminace. Sociální zabezpečení žen v mateřství je prioritní pro většinu žen. I za předpokladu jen jednoho zaopatřovaného dítěte jde o významnou stimulaci zvyšování přirozené populace.

- Změny musí nastat i v podpoře mladých manželství, zejména zvýšenou nabídkou výhodných hypoték a státních (obecních) půjček, umožňujících mladým rodinám získat byt.

- Zastavit negativní vývoj v ubývání vícečlenných rodin a domácností, zvýšený rozpad úplných rodin nárůstem rozvodovosti. Jde o sociální fenomén způsobený zejména ekonomickým postavením rodin, nerovností v odměňování žen. Jde o „civilizační chorobu“s velmi negativními společenskými důsledky, vyžaduje to některá podpůrná opatření vedoucí k omezení jevu.

- Výstavba nových bytů by měla krýt roční potřebu až 50000 bytů. Zásadně je třeba propojit tuto výstavbu se záměry budování nových průmyslových zón a výstavby nových podniků. Vytvářet podmínky pro zvýšení mobility pracovních sil.

- Státní fond rozvoje bydlení v tomto směru musí více napomáhat výstavbě obecních nájemních bytů. Přidělené prostředky obcím musí podléhat veřejné kontrole tak, aby nedocházelo ke spekulativnímu znehodnocování korupcí. Obce musí více využívat přidělování bytů ke stabilizaci pracovníků nedostatkových profesí. (Policie,školství, zdravotnictví ..)

- Státní intervenční politikou ovlivňovat ve finančním sektoru výši úroků hypoték pro získání bytu mladým rodinám. Výši státního příspěvku stavebního spoření neměnit, ale účelově specifikovat pro použití na výstavbu, nebo modernizaci bytového fondu.

 Nezaměstnanost nebude řešena na úkor důchodů

(Nedokončeno, zařazeno jako důležitý bod k řešení.)

 (Je třeba dále doplnit o další návrhy.)


IV. Obecně vysoká vzdělanost a kulturnost občanů.

SDS považuje vysokou vzdělanostní a kulturní úroveň občanů ČR za tradiční hodnoty, které musí být zachovány. S těmito hodnotami souvisí i schopnost udržení národní identity ve sjednocující se Evropě. Vzdělanostní úroveň určuje schopnost občanů adaptovat se na složitější podmínky v hledání pracovních příležitostí. Kulturnost našeho národa je ale ohrožena negativními vlivy konzumního života, tomu je třeba čelit.

SDS se zaměří na

 zvýšení úrovně vzdělanosti občanů, která patřila v minulosti vždy k nejvyšším v Evropě.

(Chybí další rozpracování)


V. Životní prostředí garantující trvale udržitelný život a rozkvět země.

(Chybí další rozpracování)

VI .Významný podíl na úsilí o trvalý světový mír a odstraňování chudoby ve světě

(Chybí preambule)

 Česká republika zaujme ve sjednocující se Evropě významnější hospodářské a společenské postavení

- Především podporou „zdravé“ investiční činnosti evropských investorů do infrastruktury státu.

- Vyjednávání ekonomicko-hospodářských parametrů před vstupem České republiky do EU musí být vedeno tak, aby zejména ekonomickou integrací nebyla naše ekonomika zatlačena na okraj společenství.

- Jako konečný důsledek II. světové války podporuje SDS ukončení vojenské přítomnosti USA v Evropě se všemi, i ekonomickými důsledky.

VII. SDS jednající a pracující

(Realizační program by měl také postihovat vnitrostranické záležitosti. Okruh je pojmenován orientačně. Zde by měly být konkrétní úkoly rozvoje činnosti strany.)

Závěr:
Z nedostatku času a obtížnosti konkretizace hlavních úkolů v dílčích řešeních chybí jejich podstatné části. Jde ale o zásadní, dost náročný úkol, který by měl co možná nejvíce reagovat na perspektivu práce SDS v konkrétních podmínkách podílu na určování toho, kam a jak se bude naše společnost pohybovat. Aby strana obstála v obhajobě svého dlouhodobého programu, musí se pokusit konkurovat myšlenkami a postupy řešení praktických úkolů rozvoje společnosti. Pokud možno bez populistických nápadů. Neříkáme, že jsme se jich nedopustili, ale snažili jsem se o to. Předpokladem je znalost složitých jevů a dostupnost informací. Pokud se chceme prosadit bez této náročné činnosti se neobejdeme. Chce to rozdělit si práci a dílčím způsobem zpracovat to čemu kdo rozumí. Představa je taková, že uvedený materiál by byl připravován, aktualizován a schvalován na úrovni Celostátního výboru SDS. Výsledky by byly předkládány sjezdu strany.

Pokusme se o to.

V Praze 24. 3. 2003