Rada Českého rozhlasu
Vinohradská 12
120 99 Praha 2
DOPORUČENĚ

Praha, 7. 6. 2002

Věc: stížnost na předvolební kampaň v Českém rozhlase

 

Žádáme Vás, abyste se zabývali skutečností, že ve vysílání Českého rozhlasu dochází k porušení zásady rovnosti kandidujících stran v předvolební kampani a že ČRo v této souvislosti neplní své poslání jako veřejnoprávní sdělovací prostředek.

Vedle rozlosovaných předvolebních "spotů" (v celkové délce podle § 16 odst. 4 zák. 247/1995 Sb.) vysílá totiž ČRo 1 - Radiožurnál další předvolební agitaci, v tomto případě však pouze agitaci tzv. "parlamentních" stran (tj. ODS, ČSSD, KSČM a koalice US-DEU s KDU-ČSL). Tato agitace má formu odpovědí zástupců zmíněných volebních stran a koalice na otázku, zadanou ČRo. Například dne 5. 6. 2002 v cca 22.20 vysvětlovali daňovou politiku svých volebních seskupení pp. Klaus, Marvanová, Špidla a Exner, dne 6. 6. ve stejném čase titíž objasnovali stanovisko svých seskupení k otázce xenofobie, na závěr moderátor "pozval" posluchače k sledování obdobného pořadu 7. 6. v 17.15, kdy budou opět zástupci týchž stran informovat o programu svých stran ve vztahu k problémům starších občanů. Z těchto informací vyplývá, že jde o jakýsi pravidelný pořad ČRo. Přitom pořad dne 6. 6. byl uveden stejnou znělkou jako bloky volebních spotů (čili sám ČRo si zjevně uvědomuje, že toto vysílání je součástí volební kampaně a jako součást volební kampaně je také prezentuje posluchačům).
Považujeme za nutné v této souvislosti zdůraznit, že jediné přípustné členění politických stran ve volební kampani je na strany, hnutí a koalice, kterým byly zaregistrovány platné kandidátní listiny (kandidující strany) a politická seskupení nekandidující, u nichž se tak nestalo. Z pohledu volebního zákona (a tedy také předvolební kampaně v období zvláště vymezeném ustanovením § 16, odst. 4 zák 247/1995 Sb.) nemá žádný význam dělení stran na parlamentní a tzv. neparlamentní. (Zdůrazňujeme v této souvislosti, že jmenovaní ve zmíněním pořadu byli představeni a vystupovali jakožto představitelé svých stran, nikoliv např.jako funkcionáři PSP ČR nebo jiných orgánů.)

Není pochyby, že takové zvýhodnění určitých stran nad rámec zákonem přiděleného času (nemluvě o formě, která je pro takto agitující strany podstatně výhodnější než předtočené spoty a o tom, že na rozdíl od spotů v tomto příkladě náklady na zhotovení pořadu nese kompletně ČRo) je nejen porušením zákona o volbách, ale také porušením zásad veřejné služby ve veřejnoprávním sdělovacím prostředku, zejména zásad objektivnosti, všestrannosti a vyváženosti poskytovaných informací. V neposlední řadě jde také o zneužití veřejných prostředků ve prospěch vybraných politických stran a koalic.
Na uvedený problém jsme dne 6.6. dopisem upozornili generálního ředitele ČRo s žádostí o okamžitou nápravu, zdá se však, že našemu podnětu nevěnoval odpovídající pozornost. Proto jsme se rozhodli podat tuto stížnost.

 

RNDr. Jiří Hudeček, CSc.
předseda CV Strany demokratického socialismu

Pro urychlení zasíláme tento text také elektronickou cestou. (rada-cro@cro.cz)
Příloha: kopie dopisu GŘ ČRo ze dne 5. 6. 2002