Úvodník Emancipace 2001/1

Na 6. sjezdu, 3. března v Jihlavě, přijala naše SDS politické stanovisko k otázce vstupu České republiky do Evropské unie. Říkáme v něm jasně, že náš vstup do EU považujeme za prioritu české zahraniční i vnitřní politiky. Zároveň upozorňujeme, že naše přistoupení k EU je zásadním zásahem do rozsahu státní suverenity ČR, k němuž se co nejdříve.musí mít možnost vyjádřit v referendu všichni občané ČR. Zdůrazňujeme, že vzhledem k výrazným sociálně ekonomickým rozdílům mezi EU a ČR, považujeme za nezbytné, aby po určitou dobu byla naše společnost chráněna soustavou přechodných opatření. Přitom za prioritu považujeme taková opatření, která by zabránila nežádoucím demografickým změnám zejména na venkově a v pohraničí, a opatření na podporu domácí průmyslové výroby. Trváme na tom, že ČR nesmí ve vztahu k EU být pasivním subjektem, musí se chovat jako rovnoprávný a sebevědomý partner. Především je třeba usilovat o to, aby EU byla demokratická, mírová, a otevřená vůči ostatnímu světu. Pasivními pozorovateli tohoto procesu v žádném případě nesmíme být ani my. Ve spolupráci s evropskou levicí je třeba usilovat o prosazování výrazného sociálního rozměru evropské integrace. Proto považujeme za nezbytné, aby byla co nejdříve zahájena rozsáhlá a otevřená diskuse o všech aspektech připojení a jsme připraveni se této diskuse zúčastnit a podle svých sil přispět k jejímu zdaru, jak v domácím, tak celoevropském měřítku.

V souladu s tímto sjezdovým stanoviskem CV SDS na svém zasedání 24. března v Hradci Králové, uvítal rozhodnutí vedení KSČM, zahájit širokou diskusi o všech aspektech vstupu ČR do EU, která by občanům umožnila, posoudit výhody i nevýhody vstupu.SDS je připravena zapojit se do této kampaně a připojit se k evropským levicovým silám k prosazení reformy unie - což ostatně již v praxi začala plnit. V posledních deseti měsících byla naše strana zastoupena na třech evropských levicových konferencích: v Berlíně (červen 2000), ve Stockholmu (září 2000) a v Kodani (březen 2001).

V roce 1999 se levicoví příslušníci evropských sociálně demokratických.a socialistických stran, seskupili v klubu pojmenovaném Evropská socialistická republika. Tento klub jako příspěvek k pařížskému XXI. kongresu SI ( 8. - 10. 11. 1999 ) vydal Manifest levice socialistických a sociálnědemokratických stran. Je nám velice sympatické, že tato levice se distancuje od linie Blaira a Schrödra v SI a vyhlašuje, že jejím cílem je hledat a vytvářet alternativu k soudobému kapitalismu. Duch Manifestu, jeho obsah a navrhované akce, jsou inspirativní a blízké našim představám. Proto Manifest uveřejňujeme v našem občasníku a doufáme, že se v našich organizacích stane impulsem k hlubší diskusi.o perspektivách evropské integrace, zejména co se týče vize budoucí Evropy, demokratické reformy Unie a sociálního rozměru integrace.

V tomto prvním letošním čísle druhého ročníku EMANCIPACE, naleznete ještě jeden příspěvek: návrh na vytvoření Koalice levicových stran pro dobře regulovanou ekonomiku. Na letošním sjezdu SDS s tímto návrhem seznámili delegáty představitelé našich jihomoravských organizací. Sjezd poté uložil CV, aby uskutečnil diskusi k ekonomické části našeho programu s přihlédnutím k navržené koncepci optimálně regulované ekonomiky. Dospěje-li vnitrostranická diskuse k pozitivnímu zhodnocení daného návrhu, je CV povinen připravit odpovídající obsahové změny v našem programu. Proto uveřejňujeme návrh spolu s vysvětlujícím úvodem jeho hlavního předkladatele.B. Mikuláška, místopředsedy SDS, aby každý náš člen mohl k němu zaujmout stanovisko se znalostí věci. Těšíme se na Vaše příspěvky, diskusi uzavřeme z rozhodnutí CV v říjnu letošního roku.

VLADIMÍR SEIDL
místopředseda SDS
a předseda pražské organizace SDS