Úvodník Emancipace 2001/2

V minulém čísle Emancipace jste měli možnost přečíst si Manifest levice socialistických a sociálně demokratických stran a seznámit se tak v kostce s názory této levice na současný stav a perspektivy dnešního světa i s jejich snahou přizpůsobit program a praxi socialistického hnutí požadavkům doby.

V tomto čísle se nejprve přesuneme z Evropy domů a podíváme se na ty samé věci očima levého křídla české sociální demokracie. První dva články přetiskujeme s laskavým svolením časopisu 3D, který vydává MO ČSSD Praha 2. Až budete číst článek Rudolfa Převrátila, který ho napsal ještě před sjezdem ČSSD, udělejte něco pro sebe i pro celou levici. Nahrazujte si v duchu názvy ČSSD nebo „sociální demokracie“ slovy „autentická levice“ či SDS. Budete asi překvapeni - ten článek totiž popisuje i názory většiny z nás. Převrátil Vám tímto článkem předkládá základní stanoviska k současnému stavu společnosti a aktuální úkoly, které podle jeho názoru patří do těžiště levě smýšlející části sociální demokracie.

Ti z Vás, kterým se v posledních několika letech dostal do ruky nebo na displej počítače teoretický časopis Marathon, nebudou udiveni dalším článkem, ve kterém Radim Valenčík navazuje na svou interpretaci lidského kapitálu. Pro ty z Vás, kdo tu možnost neměli, je tady pár zjednodušujících slov místo úvodu. Podle Valenčíka budou právě s lidským kapitálem spojeny nové dominantní produkční síly, které převezmou na této planetě rozhodující úlohu, podobně jako v minulosti zvítězily síly klasického kapitálu nad produkčními silami feudalismu. Stanovisko tohoto „marxisty-revizionisty“ určitě patří do našich diskusí o povaze současného světa, neboť jeho pozice je podle mne vůči českým levicovým filosofům někde uprostřed - z jedné strany ji musí bránit jako marxista, z druhé jako revizionista.

Hledání lepší výchozí pozice - to je aktuální úkol levice v celé Evropě. Své místo v politickém spektru Spolkové republiky Německo a v Evropské unii hledá i německá Strana demokratického socialismu (PDS), vzniklá na troskách bývalé vládnoucí strany SED. Na jejím příkladu můžeme vidět způsob přibližování se k autentické levici z druhé strany. Vývoj v PDS se liší od vývoje v KSČM patrně s ohledem na jiné vnější podmínky, které se možná projevily i tím, že se Československo rozpadlo v době, kdy se Německo sjednotilo. V rámci PDS totiž koexistují a komunikují nejrůznější platformy a fóra (frakce). Jedním z výsledků vnitřního vývoje v PDS je i hledání nového programu strany, jehož teze Vám dnes předkládáme. Všimněte si prosím, jak chce PDS vyřešit rozpor mezi socialismem jako strategickým cílem a praktickým úkolem hájit nejdůležitější současné emancipační zájmy ve společnosti. „Omluvte prosím sníženou kvalitu“ překladu, ale vězte, že na některých místech překladatel úmyslně ponechal „nečeský“ text, aby byl vidět rozdíl ve způsobu uvažování německé levice, včetně toho, jak prakticky „řeší“ ženskou otázku.

Za redakci časopisu bych Vás chtěl ještě vyzvat nejen k Vašim příspěvkům do diskuse, určeným ke zveřejnění, ale i k zasílání námětů a témat, která by Vás zajímala. Hezký den.

MILAN NEUBERT
člen předsednictva SDS