Vážené čtenářky a čtenáři Emancipace !

Po kratší přestávce se Vám dostává do rukou další číslo našeho občasníku. Chtěli bychom dále jeho prostřednictvím rozvíjet a stimulovat diskusi v SDS i diskusi mezi členy SDS a dalšími levicově orientovanými občany - a zamýšlíme se nad tím, jak toto poslání Emancipace co nejlépe naplňovat a jak mu co nejlépe přizpůsobit i její formu a charakter. Uvítáme proto Vaše návrhy a názory k této otázce.

Toto číslo Emancipace je věnováno globalizaci, jejím hodnocením a názorům na to, jak by měl vypadat další vývoj. Že je globalizace (vývoj světového společenství jako jednoho celku a vzájemná komunikace a interakce uvnitř tohoto celku) i internacionalizace (zintenzivněná komunikace a interakce mezi státy a národy) neoddiskutovatelnou skutečností, ovlivňující i naše každodenní životy, o tom není sporu. Nakonec sám fakt, že Vás mohou pozdravit a popřát Vám - byť trochu opožděně - vše nejlepší v roce 2002 z dalekého Japonska (a že jsem se mohl “na dálku” aktivně účastnit přípravy tohoto čísla), to dost přesvědčivě dokazuje.

Mohlo by se zdát, že jako malá strana malého národa můžeme “nechat globalizaci stranou”, a že bychom se měli soustředit výhradně na “drobnou práci” a bezprostřední sociální potřeby obyvatel české kotliny a moravských úvalů. Jsem však přesvědčen, že každé dlouhodobě nosné a efektivní řešení prostě musí brát v úvahu svět okolo nás, a že levice na tento rozměr nemůže rezignovat nikdy. Máme koneckonců i dobrý domácí historický příklad aplikace onoho proslaveného hesla ekologických iniciativ “myslit globálně, jednat lokálně” - husitská revoluce také lokálně vyzvala na souboj globální, univerzalistickou sílu, mocný Řím. A i když boj nakonec prohrála, nebylo to s ostudou - ideje mohou být někdy silnější než křížové výpravy. Cesta k řešení lokálních problémů vede často přes globální souvislosti, a čím přesněji si to uvědomíme a čím lépe to budeme schopni analyzovat, tím větší šanci na úspěch budeme mít.

Jiří Hudeček, Okazaki, 7. 2. 2002