Kolem žádného čísla Emancipace dosud nebyla taková diskuse jako v případě tohoto. A to dokonce ještě před jeho vydáním. Dostává se Vám totiž do rukou číslo, které je především věnováno socialismu. Ještě snad přesněji tomu, co v nás toto slovo vyvolává za asociace, co pro nás znamená a k čemu nás vyzývá. Všichni hlavní přispěvatelé tohoto čísla si jsou vědomi toho, že se tím toto číslo Emancipace dostává na tenkou půdu, na půdu neprobádanou, že tímto vydavatelským počinem opustí rámec teoretického občasníku. Přes všechny tyto výhrady se však nakonec redakce rozhodla, jak sami vidíte, zejména vedena vědomím naší povinnosti jako socialistů vyjasňovat si náš vlastní vztah k socialismu jako pojmu. Kdo jiný by to měl ostatně v Čechách udělat než Strana demokratického socialismu?
Článek „Je socialismus epocha? Aneb rehabilitace socialismu.“ Vám oprávněně jako vstup do tématu předkládá Vít Stanislav, který stál u počátků diskuse na toto téma. Pro mne je to opravdově míněný pokus vyrovnat se s pojmovou deformací minulosti, poctivá snaha udělat si pořádek ve vlastní hlavě. Hned za ním následuje „odpověď“ Jiřího Hudečka, předsedy SDS, kterou můžete brát za neoficiální otevření vnitrostranické diskuse na toto téma. Zároveň je to upozornění na některé aspekty a záludnosti takové diskuse.
SDS zahájila tuto diskusi prakticky již koncem loňského roku, kdy spolu s KSČM v Brně uspořádala mezinárodní konferenci na téma „Příčiny neúspěchu sovětského modelu socialismu“. Její hlavní přínos nebyl v tom, že by byla jednoznačně tyto příčiny definovala, ale v tom, že se diskuse na takto kontroverzní téma zúčastnili zástupci nejrůznějších proudů české levice. Proto také v tomto čísle naleznete první část příspěvku Karla Kříže „Pole neorané a zaplevelené“, ve kterém se ze svého pohledu pokouší o shrnutí jak diskuse na konferenci, tak svých názorů na dané téma. Druhou, značně ekonomicky orientovanou část příspěvku uvede Emancipace v dalším čísle, které bude věnováno hospodářským otázkám.
V další části tohoto čísla naleznete můj příspěvek „Jak Lenin udělal z konkrétního obecné“, kde se pokouším poukázat na některé omyly v Leninových teoretických východiscích, a ještě jednu úvahu Víta Stanislava „Jsme marxisté?“, která s hlavním tématem tohoto čísla nepřímo souvisí.
Konečně se v tomto čísle opět setkáte s historickým příspěvkem, který byl napsán před více než 100 lety, dvacet let před VŘSR. Jedná se o ucelený výňatek z knihy italského právníka Francesco Saverio Merlino (1856-1930), který byl v mládí zpočátku aktivním anarchistou, později socialistou. Asi pro nás bude zajímavé, že si Merlino kladl podobné otázky, ke kterým se vracíme i my.
Spolu s redakcí časopisu chci věřit tomu, že se toto číslo stane pobídkou k diskusi o socialismu. Hezký den.
MILAN NEUBERT, člen předsednictva SDS