Milý čtenáři,
do rukou se Ti dostává první číslo Emancipace nejen v letošním roce, ale i po skončení 7. sjezdu Strany demokratického socialismu, který ukončil dlouhé období hledání a kladení otázek po její identitě. SDS vyšla ze sjezdu jako stabilizovaná strana, která chce principiálně chránit zájmy obyčejných lidí tady a dnes a která bude vyvažovat projekt společenské spravedlnosti s projektem společenské transformace. SDS podporuje proces vzniku celoevropské levicové strany a je připravena podílet se na společných akcích na národní i evropské úrovni.
Skončilo-li období kladení otázek po identitě SDS, vůbec to neznamená, že skončilo kladení otázek vůbec. Naopak: cesta za pravdou je vzrušující a nikdy nekončící proces. Dnes se pro nás pouze posouvá obsah kladených otázek - v popředí již nestojí CO, ale JAK.
První část tohoto čísla je věnována odstraňování dobových nánosů na dílech klasiků marxismu. Především by mohl zaujmout fiktivní rozhovor s Karlem Marxem. Donaldu Sassoonovi se podařilo čtivou formou přiblížit tohoto velikána dnešnímu (americkému) čtenáři. O totéž, ale jen jinou formou se pokusil Alex Callinicos, když si vybral pět běžně tradovaných mýtů o Marxových představách. Jeden po druhém pak před čtenářem rozbíjí. Na poslední mýtus o „státním socialismu“ pak plynule navazuje výňatek z dopisu Bedřicha Engelse Eduardu Bernsteinovi z roku 1881. Pamětníci si možná při čtení vzpomenou na chování „socialistické“ šlechty nebo na omezení pohybu „socialistických“ poddaných.
Článek šéfredaktora „Sociální stát v představě Pavla Mertlíka“ nejen přibližuje čtenáři Mertlíkův článek z Listů, ale současně i na statistických údajích ukazuje na to, že Mertlíkovy sociálně demokratické představy nepřicházejí s žádnými pokrokovými změnami systému - změnami, které by navodily vyšší stupeň spravedlnosti pro řadového občana.
Emancipaci pak uzavírají tři dokumenty. První dva jsou aktuální - zpráva o účasti SDS na Evropském sociálním fóru v Paříži z listopadu 2003 a provolání jeho účastníků, třetí je historický - dopis sociálního demokrata Rudolfa Bechyně anglické Dělnické straně těsně před druhou světovou válkou. Zaujmout by Vás mohly všechny tři.
Příjemnou četbu přeje
Milan Neubert
předseda CV SDS