Z obrazu diskuze III. sjezdu Komunistické stran Čech a Moravy
Rozprava na III. sjezdu se v mnoha směrech podobala diskuzím, jaké bylo slyšet na předcházejících zasedáních ústředního výboru KSČM. Charakteristickým rysem byla soustředěnost na vnitřní problémy strany.
Do diskuze se přihlásilo na 60 delegátů, ke slovu se dostalo i z časových důvodů 31. Delegáti, kteří vystoupili hned v úvodu jednání sjezdu, požadovali neměnit název KSČM. V této souvislosti dokonce zaznělo, že transformace připomíná »likvidaci strany«. Zcela výjimečné se ozvaly dva tři hlasy kritizující nedobré vztahy mezi některými vysokými funkcionáři. F. Hoffman (Praha) mimo jiné uvedl, že v uplynulém období se ukázaly v plném světle negativní stránky charakteru některých funkcionářů. Strana za uplynulé období propadla, řekl. Volání po celistvosti strany se opakovalo nesčetněkrát. K tomu J. Matějka (Praha) dodal, že jde o celistvost bez ohledu na to, »jak se budeme jmenovat«. Zároveň však označil zdvojený název strany za »nešťastné řešení«. Stejný názor vyslovilo několik dalších delegátů. Avšak jiný než zdvojený název (navrhovaný poslanci LB) návrhová komise delegátům nepředložila.
Tón této debaty nezměnilo ani to, kdy V. Malinkovič (Ústí n. L.) připomněl, že lidé mají jiné starosti, než jaký název strana ponese. Poté u mnohých vzbudilo rozpaky, když z mnoha úst znovu zněl důrazný požadavek zachovat jméno KSČM, a to jako »povinnost«, jinak »nemáme právo nazývat se komunisty«. Tento kategorický imperativ dozníval i ve chvíli, kdy delegáti měli posoudit návrh o způsobu hlasování o názvu strany, a to v dvoukolovém hlasování. Provázela to série tzv. technických připomínek, vesměs jako agitace neměnit dosavadní název. Nakonec předsedající sjezdu (V. Filip), aniž by nechal hlasovat o způsobu a posléze dvoukolovém hlasování, vyzval delegáty, aby se rovnou vyjádřili, zda jsou pro zachování názvu KSČM. Delegáti většinou hlasů vyjádřili své ano. Následoval bouřlivý potlesk.
Ve chvílích, kdy se ukazovalo, že by rozprava mohla být i k jiným problémům otevřenou výměnou rozdílných názorů, jeden z delegátů upozornil, že bude namístě diskuzi uzavřít, aby byla »zachráněna celistvost strany“ (V. Frank - Nymburk).
Hodiny ukazovaly, že od zahájení sjezdu uplynulo takřka 6 hodin a do té doby vystoupilo v diskuzi 14 delegátů a 12 jich požadovalo neměnit název strany. J. Ortman se přimlouval, man se přimlouval, aby všichni, kteří se do diskuze přihlásili, mohli své názory vyjádřit. Jeden z delegátů poznamenal: »Přece jsme přišli vyměňovat si sem názory, ale stále slyšíme jedny a tytéž“. Výjimku tvořilo vystoupení J. Klímy (Č. Krumlov), který jmenovitě kritizoval řadu členů výkonného výboru a aparátu za jejich podíl na krizi, kterou strana prochází. Nedomluvil. Část delegátů trvala na dodržení časového limitu vyměřeného pro jednotlivá vystoupení.
Kapitolou samou pro sebe byla otázka zrušení členství v KSČM M. Štěpánovi a J. Obzinovi. Když většina hlasů rozhodla členství oběma zrušit, ozvali se někteří delegáti, zda rozhodnutí není v rozporu se stanovami strany. Ostrá výměna názoru s předsedajícím vyvolávala dojem, zda jde skutečně o dodržení stanov, anebo o pokus ubránit oba jmenované.
Jednání sjezdu bylo na mnoha místech poznamenáno nervozitou, spěchem, přehmaty v řízení, ale na druhé straně nelze upřít delegátům a předsednictvu sjezdu snahu obstát před členy strany. Do jaké míry se tak stalo, ukazují výsledky sjezdu, včetně jeho usnesení. Škoda jen, že přemíra tzv. technických připomínek před téměř každým hlasováním, ukrádala drahocenný čas, čímž se v podstatě nedostalo na zevrubné posouzení realizace závěrů předcházejícího sjezdu, natož na stanoviska delegátů k připravovanému návrhu zákona o protikomunistickém odboji.
Ke cti delegátů sjezdu slouží, že vystoupení jednotlivých představitelů Levého bloku vyslechli s velkou pozorností a vstřícností. Levý blok vůbec se těšil úctě a pozornosti. Také vystoupení předsedy Demokratické levice L. Indrucha bylo přijato vřelým potleskem s ubezpečením, že pod střechou Levého bloku mají své místo jak KSČM, tak právě zakládaná Strana demokratické levice.
Jednání III. sjezdu KSČM bylo zahájeno v sobotu v 9.30 hodin a skončilo v neděli před druhou hodinou ranní.
Jan Lipavský