Šance pro LEVÝ BLOK

Způsob, jaký zvolil předseda KSČM Jiří Svoboda pro svůj odchod ze scény, do jisté míry poznamenal celé jednání sjezdu. Svobodovi příznivci se cítili být zaskočeni. Jejich odpůrci naopak; cítili se být na koní. A přesto ti, co se hlásí k reformnímu křídlu, drželi ve svých rukou určité trumfy. Především zpochybnitelné výsledky vnitrostranické diskuze, jak byly na sjezdu prezentovány. Jestliže se najdou okresy, kde se diskuze zúčastnilo dokonce i méně než 25 procent členů, i kdyby všichni z nich vyjádřili přání ponechat dosavadní název strany, otázka zní - a co ti ostatní, jaký je jejich názor?

Potom je tu ještě tato otázka: proč členům a posléze delegátům sjezdu nebyla předložena návrhovou komisí alternativní znění možných názvů strany? A vůbec - kolik snahy, a zda vůbec nějaká snaha byla v ústředním výboru, okresních výborech a v základních organizacích vynaložena na objasnění smyslu a cíle změny názvu KSČM?

Píši o tom hlavně proto, že nemálo delegátů sjezdu z něj odcházelo s hořkostí na jazyku, nespokojeni s jeho výsledky. Není to nejlepší vklad do očekávané spolupráce KSČM a z ní odštěpené Strany demokratické levice (SDL) v LEVÉM BLOKU. Už také proto, že diskuze k předložené zprávě o výsledcích vývoje ve straně od II. sjezdu postrádala rozpravu k ní. Dnes se čtenář může ptát - jak a čím sjezd oslovil členy strany a sympatizující? Jak reaguje sjezd na asociální politiku vládnoucí koalice a na připravený pogromistický návrh zákona o protikomunistickém odboji?

Doufejme, že své k tomu řekne na nejbližším zasedání ÚV KSČM, ale také přípravný výbor SDL, a to v široké součinnosti se všemi subjekty LEVÉHO BLOKU. Předpokládá to ovšem přijmout uvnitř LEVÉHO BLOKU nepsanou dohodu, v jejímž základě - a jak také jinak - bude ležet názorová tolerance, ale také společný cíl: uspět v komunálních volbách. Ne jako na půdě III. sjezdu KSČM, kde o názorové toleranci nemohla být řeč. V první jeho části se nápadně nedostali ke slovu ti, co měli pro změnu názvu a vůbec pro další proces transformace KSČM, své argumenty. V přestávkách jednání, ale i na něm, několikrát zaznělo z úst delegátů, že se průběhem sjezdu manipuluje. Zda tomu tak skutečně bylo, mělo by posoudit, prověřit, rovněž zasedání ÚV KSČM.

Ostatně, v celé nahotě se ukázalo, jak trpké ovoce sklízí KSČM z toho, že se v ní prosadily jakési retardační tendence, jak osobní nesváry na špici mocenské pyramidy, ale i v její základně v některých okresech, strhávaly stranu z cesty olomouckého sjezdu: jak těžce se platí za známý konflikt mezi poslanci FS a parlamentu ČR v souvislosti s ustavením senátu. To a jiné vedlo vlastně ke znehybnění celé strany a nakonec i k jejímu štěpení. Valnou měrou k tomu přispěl duch falešného pojení celistvosti strany, založený na názorové jednobarevnosti dost výrazně prezentovaný i na III. sjezdu.

Škoda, že došlo k tomu nejhoršímu, že ze strana odešla její část. Ale bylo jiné východisko, když rozpory o politickou orientaci strany se dostaly do slepé uličky? Ponechme teď stranou, kdo a proč měl na tom zájem. Stejně se to časem vyjeví v pravém světle. Teď je důležitější než pokračovat v názorových střetech, nalézt společný jazyk všech subjektů LEVÉHO BLOKU, a to v základních otázkách jeho působení. Každá část LB se sice může prezentovat na politické scéně ať s větším, či menším úspěchem, ale pouze jako celek má reálnou šanci počítat s tím, že společně osloví činy miliony občanů různého věku, profese a politické příslušnosti; že získá jejich důvěru. Pro některé skupiny uvnitř KSČM to znamená výzvu: zbavit se pocitu jakési pochybné výlučnosti. Nadějně zní slova M. Grebeníčka v jeho poselství příznivcům KSČM a LEVÉHO BLOKU (na str. 2): Připravujeme i podněty pro posílení LEVÉHO BLOKU, ve kterém spatřujeme perspektivní politickou formaci s ohromným intelektuálním i organizačním potenciálem.

Jan Lipavský
Haló noviny, 29. 6. 1993