KSČM patří k moderním levicovým stranám a chce hrát důstojnou roli. Prohlásil to M. Grebeníček před novináři po svém sobotním zvolení předsedou KSČM. Podle něj ti, kdo opustili sjezd, patří mezi odborníky s přirozenou autoritou a je pro něj potěšitelné, že zůstávají v rámci Levého bloku. Rozštěpením, jak Grebeníček uvedl, není překvapen, neboť „tuto záležitost konzultoval s některými představiteli strany“. Na otázku RP, zda při dělení majetku strany nedojde ke kolizi, Grebeníček řekl:
„Nedávno o této problematice mluvil J. Svoboda a dal jasný signál, že by to bylo chybou obou subjektů, protože ať je to, jak chce, blíží se komunální volby a neměli bychom se zabývat náhradními problémy.“ Dodal, že si přizve ekonomy a právníky a provede vstřícné kroky k vyřešení tohoto problému. Vyjádřit přesvědčení, že všechny subjekty v LB půjdou společně do komunálních voleb.
K poznámce RP, že J. Svoboda figuruje rovněž v přípravném výboru SDL, Grebeníček poznamenal: „J. Svoboda samozřejmě KSČM dvakrát poslední dobou zaskočil, ale prokázal jednoznačně, že je to politicky levicově orientovaný spoluobčan.“ K otázce, koho preferuje do funkcí svých místopředsedů, Grebeníček sdělil: „Nebudu protlačovat nikoho. Vytyčil jsem v podstatě koncepci, kdy bychom měli mít místopředsedu, který by koordinoval zahraniční politiku, nadále bychom podrželi resort pro samosprávu a komunální politiku a pak by to byl místopředseda, který by koordinoval činnost alternativních struktur. Pokud bych měl uvést jména, tak doc. Klanica, dr. Ransdorf, a pokud by se uvolila - M. Stiborová.“ Odmítl tvrzení, že na sjezdu došlo k manipulaci s pořadím diskusních příspěvků.
Rudé právo, 28. 6. 1993