Ve čtvrtek 24. září 1992 formálně zasedalo v Praze Federální shromáždění, aby se popáté pokusilo zvolit federálního prezidenta. Jednalo se o pokračování 3. společné schůze obou sněmoven čs. parlamentu, jejíž svolání iniciovali opoziční poslanci k projednání státoprávních otázek. Parlament vzal na vědomí zprávu vlády ČSFR o současné situaci ve státoprávním uspořádání a požadoval, aby federální vláda do 15. října předložila program proti živelnému a neústavnímu zániku federace a do 15. listopadu koncepci spolupráce České republiky a Slovenské republiky pro případ ústavního rozdělení ČSFR.
Fakticky však už nemělo Federální shromáždění věci pod kontrolou. Federální vlak se začal rozpojovat na dvě soupravy patřící "mašinfírerům" Klausovi a Mečiarovi. Česká levice v této době nic nezmohla, i když se formálně snažila. Podívejte se na několik zpráv z Rudého práva, jak vyšlo 24. září 1992.
Milan Neubert, 22. září 2002
PRAHA (Vlastní zpráva) - Česká vláda pozvala slovenský kabinet k jednáním. Setkání se má "v nejbližší možné době" uskutečnit na zámku ve Lnářích nebo Židlochovicích. Tuto iniciativu premiér ČR již se svým slovenským partnerem projednal. Česká vláda na tomto setkání chce předložit několik materiálů, včetně například návrhu celní unie. Ve středu to na tiskové konferenci oznámil Václav Klaus.
Definitivně se má místo a čas dojednat dnes, ve čtvrtek. Jak premiér prohlásil, jednat by se mělo ,,o problémech, které před námi stojí při navazování jednotlivých smluv o budoucích vzájemných vztazích mezi ČR a SR".
Klaus přikývl v odpověď na dotaz RP, zda by se měly projednával také výsledky práce čtyř vládních minikomisí, které byly vytvořeny mj. pro sféru ekonomickou a humanitárně-občansko-sociální. Vláda se rozhodla pozvat slovenský kabinet sama, bez souvislosti s dalšími subjekty. V. Klaus tak odpověděl na dotaz zpravodaje RP, zda je tato výzva ke schůzce součástí širší aktivity české vládní koalice vůči Slovenské republice. napříklud i prostřednictvím ČNR a SNR.
Koncepci české zahraniční politiky v období před vznikem samostatného státu předložil vládě ministr J. Zieleniec. Ten mj. uvedl. že ve vztazích s Německem je třeba využít všeho pozitivního, a přitom zajistit, aby "ČR nebyla v budoucnu zdominována velkým sousedem - Německem". Vidíme velkou historickou šanci českého státu v rámci evropské integrace, dodal. Podle V. Klause "skončilo snadné období zahraniční politiky po 17. listopadu 1989, kdy nám bylo poklepáváno po rameni, že jsme se sametově zbavili čtyřicetiletého komunistického područí". Zcela zřetelně začaly dominovat jasné zájmy partnerských zemí, prohlásil Klaus.
Vláda lituje, že poslanci ČNR při svém úterním hlasování o sídle Českého sněmu nevyslyšeli názor kabinetu, prohlásil dále. Na otázku RP odpověděl, že v rámci projednávání kompetenčního zákona vláda neprobírala otázku vzniku českého ministerstva obrany. Záležitosti, které by předbíhaly dnešní etapu státoprávního uspořádání, nejsou na pořadu dne, dodal premiér.
Robert Dengler
PRAHA (Vlastní zpráva) - Už potřetí podstatně předělaná verze návrhu zákona o dělení majetku federace a nástupnických právech obsahuje jednoznačné kritérium pro dělení federálního majetku: teritoriální a poměrný princip podle počtu obyvatelstva 2:l.
Na tiskově konferenci po středečním zasedání federální vlády to novinářům sdělil premiér J. Stráský (ODS). Vláda podle prvního místopředsedy vlády R. Filkuse (HZDS) usoudila na základě zpráv ministrů vnitra a armády, že v otázce dělení majetku se "původní specifika v těchto resortech rozplynula". Z návrhu zákona také zmizela možnost finančního vyrovnání, pochopitelně kromě finančních závazků a pohledávek republik. Předloha obsahuje blokační paragraf, který by měl zamezit nežádoucí manipulaci s federálním majetkem do chvíle jeho rozdělení. Zákon by měl vejít v platnost den před dnem zániku ČSFR.
Do konce roku by mělo být rozhodnuto o dělení veškerého federálního majetku s tím, že po zániku federace bude působit zvláštní komise jmenovaná vládami nástupnických států. která bude dohlížet na konkrétní hmotné majetkové přesuny a dělení pohledávek a závazků ČSFR v zahraničí. Bude také kontrolovat průběh likvidace těžkých zbraní. uskladněných v prostorách patřících Čs. armádě. Na otázku RP, jakou částkou by nyní vláda ohodnotila veškerý majetek federace, R. Filkus uvedl, že zůstane u obecné částky stovek miliard korun. J. Stráský k tomu dodal, že při uplatnění územního principu dělení není vlastně nutné dělat inventuru majetku a jeho finanční ocenění. Podle Stráského se vyjmenovaná kritéria zcela uplatní také u federálního majetku v zahraničí, i když v tomto případě si ministerstvo zahraničních věcí najalo zahraniční firmu na finanční ocenění tohoto majetku ČSFR. Teritoriální princip bude kromě jiného znamenat, že i movitý majetek (až na neprávem vnesený majetek po roce 1918 z jedné do druhé části Československé republiky) zůstane na území té které republiky spolu s majetkem nemovitým.
Federální kabinet na své středeční schůzi jmenoval ministra zemědělství a výživy SR P. Baca (HZDS) vedoucím čs. delegace jednající na mezivládní úrovni s Maďarskem o problematice soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros. V dopise, který předseda vlády Stráský zaslal svému maďarskému protějšku J. Antallovi v této záležitosti, potvrzuje všechna dosavadní stanoviska ČSFR k dostavbě Gabčíkova ve variantě C a znovu uvedl. že Gabčíkovo v letošním roce už není financováno z federálního rozpočtu. Na propagaci čs. stanoviska k této problematice federální vláda uvolnila šest miliónů korun z federálního rozpočtu.
Premiér uvedl, že pokud FS do konce září nepřijme zákony o způsobu zániku federace a změně kompetencí, předloží jeho kabinet dodatek ke svému programovému prohlášení, který by určil jeho další činnost po 30. září. Připustil v této souvislosti, že zákonem potvrzené zeštíhlení federální vlády se do tohoto termínu zřejmě neuskuteční.
Na dotaz RP, zda federální vláda nepřipravuje v souvislosti s přílivem uprchlíků rozšíření vízové povinnosti cizinců, premiér odpověděl, že o tomto problému jednala zhruba před třemi týdny a "zatím nedospěla k závěru, že by měla rozšířit vízovou povinnost". Na další otázku RP, kdo konkrétně připravil legislativní návrh tiskového zákona, J. Stráský nejprve odpověděl, že neví, o jakém návrhu je řeč. Po upřesnění, že o tom, který nyní projednávají výbory FS a který pro svou zjevnou nedemokratičnost vyvolal negativní reakci v celé novinářské obci, premiér dodal, že tento zákon jeho kabinet federálnímu parlamentu nepředkládal. Jinými slovy, jde pak zřejmě o jeden z těch 13 zákonných návrhů, který Stráského vláda převzala po Čalfově kabinetu a předala ho FS. J. Stráský řekl, že zatím s tímto návrhem jeho vláda nehodlá dělat nic, ale připustil možnost jeho přepracování, pokud by reakce FS byla vůči předloze nepříznivá.
Kateřina Perknerová
PRAHA (Vlastní zpráva) - Vládní návrh zákona o opatřeních v soustavě ústředních orgánů státní správy ČR byl schválen 90 hlasy ze 102 přítomných poslanců vládní koalice. Česká vláda má připravit návrh na zřízení ministerstva obrany a ministerstva dopravy. Opozice se jednání o návrhu zákona nezúčastnila.
Zřizuje se ministerstvo hospodářství, ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo pro hospodářskou soutěž. Zároveň vzniká Úřad pro legislativu a veřejnou správu. Současně tak byla zrušena dosavadní ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj, ministerstvo průmyslu, ministerstvo obchodu a cestovního ruchu a také Český úřad pro hospodářskou soutěž.
Rozpravu, která byla k tomuto návrhu zákona předcházející den uzavřena, požadoval znovu otevřít J. Vyvadil (LSU), což sněmovna zamítla. Za navrhovatele zákona však vystoupili dva členové vlády, což opozice označila za otevření rozpravy. Předsedající J. Vlach (ODS) byl ale jiného názoru, a tak opozice na protest opustila sněmovnu. Druhým důvodem této obstrukce byl pocit opozičních poslanců, že jejich snaha o uplatnění některých pozměňovacích návrhů byla zlehčována. Jenže sněmovna nebyla usnášeníschopná ani při účasti poslanců vládní koalice. Jednání bylo přerušeno. V kuloárech někteří poslanci ODS připustili, že z jejich strany nebyla dostatečná vstřícnost ke znovuotevření rozpravy. Poslanci koalice pak přijali usnesení, ve kterém doporučují vládě, aby do měsíce připravila návrh na zřízení dvou nových ministerstev, a to obrany a dopravy. Český sněm schválil také zvýšení platu ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny na 20 tisíc korun. (gö)
Návrh na zřízení ministerstev dopravy a obrany ČR označil ve středu místopředseda české vlády J. Kalvoda (ODA) za správný. "Tento návrh odráží stav sebereflexe vládní koalice," prohlásil před novináři. "Pokud má splnit své úkoly, pak přijde chvíle, kdy bude muset přestat respektovat federální kompetenční omezení," zdůraznil a dodal, že dnes se to ještě nestalo. Z jeho slov vyplynulo, že pokud by měl být český stát k 1. lednu připraven, bude muset vláda docílit některých zásadních legislativních změn. "Ty budou v rozporu s působností federace," řekl J. Kalvoda. (gö)
V rámci projednávání kompetenčního zákona vláda ve středu otázku vzniku českého ministerstva obrany neprobírala. Na otázku RP to řekl V. Klaus. Stejně jako např. vznik ministerstva dopravy to premiér označil za záležitost, která by předbíhala dnešní etapu státoprávního uspořádání, což není na pořadu dne, dodal premiér. (de)
PRAHA - Vyslovení souhlasu s vládnímu návrhem ústavního zákona o způsobu zániku ČSFR ve středu doporučily sněmovnám FS ústavněprávní výbory (gesční) Sněmovny lidu a Sněmovny národů FS.
Návrh definuje čtyři způsoby možného zániku ČSFR. Jde o ústavní zákon FS, o dohodu ČNR a SNR, o výsledky referenda vyhlášeného na základě ústavního zákona FS nebo ústavního zákona ČNR nebo ústavního zákona SNR a o vystoupení ČR nebo SR z ČSFR jinak ústavně projevenou vůlí ČNR nebo SNR.
PRAHA Předseda federální rady Konzervativní strany-Svobodný blok Jiří Včelař Kotas je jediným kandidátem pro páté dvoukolo prezidentských voleb, které se uskutečňuje dnes, ve čtvrtek 24. záři.
V prvním dvoukole, které se uskutečnilo 3. července, neúspěšně kandidoval na úřad prezidenta ČSFR Václav Havel, v druhém dvoukole poslanci FS 16. července nezvolili hlavou státu předsedu SPR-RSČ Miroslava Sládka. Ve třetím dvoukole 30. července neprošel ani jeden z kandidátů tehdy soupeřících frakcí SPR-RSČ, Zdeněk Viktor Procházka a Zdeněk Pinta, a dostatečný počet hlasů nezískala ani Marie Kristková, poslankyně Sněmovny národů FS za LSU. Čtvrté dvoukolo prezidentské volby, které bylo připravené na 6. srpen, se fakticky nekonalo, neboť do něho nebyl navržen žádný oficiální kandidát.
Praha (alm) - "Nevadí mi, že jsem seděl u jednoho stolu s Levým blokem, protože tady také byli lidé ze Strany čs. Podnikatelů a živnostníků, z nově se formující křesťansko-sociální strany a jiní," řekl zpravodaji RP poslanec FS P. Dostál (ČSSD) po středečním setkání, které v Praze 10 uspořádali členové bývalého vedení bývalého Shromáždění politických stran, hnutí a sdružení. Tématem byla státoprávní krize a kromě vyjmenovaných stran se schůzky zúčastnili mj. členové LSU a DSP. Podle Dostála ,,všichni se shodli na tom. že unitární stát je nevyhovující a že je naprosto v pořádku, že např. my jako sociální demokraté hledáme nový model společného soužití."
PRAHA (alm) - "Nechtěl bych usnout 31. prosince 1992 jako občan ČSFR a probudit se 1. ledna l993 jako občan ČR," prohlásil poslanec FS P. Dostál (ČSSD) na středeční manifestaci za společný stát na Staroměstském náměstí, kterou organizoval městský výbor ČSSD a petiční výbor Za společnou budoucnost. Podle Dostála v případě přijetí vládního návrhu zákona o způsobu zániku federace bude 7,5 miliónu lidí zbaveno občanství bez jejich souhlasu, což je - jak řekl - protiústavní.
PRAHA (gö) - Komise ČNR a SNR pro vyjednávání by měly urychleně začít jednat o státoprávním uspořádání. Shodli se na tom ve čtvrtek v Praze zástupci poslaneckých klubů LSU, ČSSD a HSD-SMS v ČNR s představiteli klubu SDL ze Slovenské národní rady. Konstatovali, že chtějí vlastními silami přispět k představám o budoucím soužití Čechů a Slováků, a proto vytvoří expertní skupiny. Ty by podle slov M. Ftáčnika (SDL) mohly vycházet z maastrichtských dohod.
Poté se poslanci SDL sešli se zástupci Levého bloku v českém sněmu.
PRAHA (gö) - Předseda klubu Levého bloku v českém sněmu J. Ortman předal předsedovi ČNR M. Uhdemu návrh zásad prvních dvou hlav ústavy ČR. Jak Ortman sdělil RP, text vychází z existence ČNR jako jediného zákonodárného orgánu České republiky a z vytvoření samosprávných celků, kterými jsou obce, okresy a země. Poslanci těchto zastupitelských sborů by byli voleni přímou volbou na principu poměrného zastoupení.
‚Zkoncipovat ústavu tak, jak ji předložila vláda, je schopen každý průměrný občan za dva dny," prohlásil zástupce klubu LSU S. Kozák při středečním setkání s poslanci LB v ČNR.
Potutelný úsměv Václava Klause, kterým doprovodil své televizní pochyby, zda je česká opozice schopna vypracovat alternativní návrh ústavy, vycházel možná z domněnky, že výkon učených hlav v opozici ochromují vnitrostranické půtky. Stačí připomenout očekávaný střet tradicionalistů a stoupenců otevřenější strany na únorovém sjezdu ČSSD, nebo snahy v Čs. straně socialistické - součásti LSU - o změnu názvu a vytvoření liberálně sociální strany pravého středu. A přece nemusí být jedinou schopnou opozicí v ČR jen jiný proud v Klausově straně. Po bouřce se obvykle vzduch vyčistí a lze si například představit, že skupina kolem Zemana a Komárka ve výběru partnerů už nebude vázána fundamentalisty v ČSSD. V pozadí navíc čeká Demokratická strana práce, která už teď spřádá nitě jednání s některými lidmi z LSU a OH a ráda by hrála úlohu prostředníka ve formování nové opozice. Ta se pak může poskládat jako kaleidoskop. což dokazuje i úterní dohoda mezi HSD-SMS, LSU a ČSSD o tom, že přece jen vypracují vlastní návrh České ústavy. A přibrali dokonce i Levý blok.
Alexandr Mitrofanov