NYMBURK (jan, sk) - V sobotu se konalo 3. zasedání Ústředního výboru KSCM. Kromě situace ve společností, straně a aktualizace dalších úkolů věnovalo pozornost zdokonalení informačního systému, práci odborných skupin strany a programu aktivní sociální sebeobrany. Vyjasněn byl i vztah k poslanecké iniciativě na založení strany Levého bloku. Diskuse byla věnována i dalším problémům života strany.
Ve zprávě předseda ÚV KSČM M. Grebeníček nejdříve charakterizoval současné ekonomické, sociální a politické problémy České republiky. Na faktech prokázal, že přes nejrůznější prohlášení představitelů vládní koalice nedochází k hospodářskému vzestupu. Dokonce se objevují účelové interpretace statistických dat. „Mám za to, že v nejbližší budoucnosti se tak často citovaný hospodářský zázrak sotva dostaví. To, co nám ale hrozí, a vycházíme přitom z koncepce státního rozpočtu na rok 1994, je zjevná tendence vlády přesunout finanční tíhu případných matných pokusů o hospodářské oživení na bedra zaměstnanců,“ řekl Grebeníček.
Podrobně se předseda ÚV KSČM věnoval situaci ve straně. Prohlásil, že diferenciační proces není střetem osobních zájmů a ambicí, ale objektivní rozlišení sil, jež volily odlišný přístup k současnému politickému systému. Poukázal přitom na argumentaci členů SDL, kteří mj. označují Levý blok za nekomunistickou politickou platformu a do určité míry relativizují ochotu ke koaliční spolupráci s KSČM. V žádném případě nemůžeme akceptovat podmínění součinnosti ultimaty, která by nutila KSČM zříci se své identity, uvedl Grebeníček.
Při hodnocení aktivit strany LB odsoudil zneužití, ne-li zcizení, zavedeného názvu volební koalice. Přitom tato strana nezískává nové stoupence, ale obdobně jako SDL sází na přetahování členů KSČM a pokouší se rozkládat existující organizační struktury. „Pokud by se poslanci rozhodli pro členství ve zvláštní politické straně, jsme připraveni s nimi jednat jako s rovnoprávným partnerem, bez vměšování do vnitřních záležitostí o společném minimálním programu a konkrétních formách spolupráce. Za nepřijatelný ovšem považujeme princip dvojího členství a princip všezavršující strany... Bylo by logické, aby ti poslanci, kterým je příliš těsný rámec KSČM, zrušili registrací SLB a začlenili se do sdružení Levého bloku pod jiným názvem jako rovnoprávná a samostatná složka,“ uvedl předseda ÚV KSČM. Poznamenal přitom, že vztah k SDL a SLB nelze považovat za nejdůležitější problém strany, ale jeho řešení je nutnou podmínkou řešení jiných, daleko zásadnějších otázek.
Poukázal i na některé vnitřní problémy KSČM, pasivitu členů a zhoršující se finanční možnosti strany. V závěru svého vystoupení zobecnil poznatky z celostátní porady předsedů OV KSČM. (Plný text vystoupení M. Grebeníčka zveřejníme 26. a 27. října.)
Místopředseda ÚV KSČM V. Exner, ač nemocen, seznámil přítomné se situací v praktickém uplatňování Programu aktivní sociální sebeobrany. Zdůraznil, že nejde pouze o aktivitu komunistů, ale i dalších subjektů Levého bloku a levicově smýšlejících občanů. Do PASS patří také podpora činnosti odborů, uvedl Exner. Vyjádřil souhlas s ustavením krizového štábu odbory a připomenul, že se vláda snaží v Generální dohodě k ničemu nezavazovat, odbory a zaměstnavatelé by však měli vůči ní mít závazky.
Již jsou první zkušenosti z uplatňování PASS (což ostatně bylo potvrzeno později, v diskusi). Exner uvedl některé další možnosti programu, a doporučil, aby se ústřední výbor za rok věnoval hodnocení konkrétních výsledků Programu aktivní sociální sebeobrany.
Zdokonalení a fungování informačního systému se věnoval tajemník ÚV KSČM J. Hlad. Mj. informoval o projektu komerčního využití modemové sítě. Z. Klanica, místopředseda ústředního výboru, krátce informoval o práci nedávno ustavených odborných skupin ÚV KSČM. Uvedl, že v centru i v některých okresech již pracují. Kladl důraz na koordinaci jejich práce a zajištění „obousměrné výměny informací“. Problémům hospodaření strany se věnoval V. Novák, tajemník ÚV KSČM. Upozornil krom jiného na vyčerpanost finančních zdrojů. Objasnil nové zásady hospodaření a pozornost věnoval práci hospodářské rady strany, která objektivně posuzuje potřeby okresních výborů při jejich žádostech o dotace. Objasnil i některé další otázky související s hospodařením.
V jejím úvodu uvedl poslanec J. Machalík, ostře kritizovaný členy strany za výroky publikované v sobotu 16. října v Rudém právu, že to co bylo zveřejněno neodpovídá pravdě. Autor článku P. Dostál zneužil jejich soukromého rozhovoru při několikahodinové cestě vlakem a vytrhl pár vět ze souvislosti. Ostře ho za to kritizoval. Kritický byl i vůči předsedovi strany, tiskové mluvčí ÚV KSČM a vznesl výhrady proti tomu, že jeho vysvětlení nebylo publikováno v Haló novinách.
Další řečníci se v první části diskuse věnovali vesměs problémům vztahu KSČM k straně Levého bloku. J. Vašků, jehož diskusní vystoupení zveřejníme zítra, shrnul mj. důvody, které pravděpodobně vedly poslance k založení vlastní strany. Rozhodně vyloučil možnost dvojího členství komunistů, kriticky hovořil k rozhovoru J. Ortmana v Rudém právu (viz RP 20. 10.) a navrhnul přejmenování volební koalice.
J. Nytrová z Ostravy navrhla jako první odvolání J. Ortmana a M. Stiborové z RadyLevého bloku, do níž byli zvoleni za ÚV KSČM. Doporučila přijmout takový výklad stanov strany, případně jejich úpravu, aby byla vyloučena možnost dvojího členství. L. Růžička z Prahy 6 kriticky k otázce vztahu ke SLB připomenul: „Jak dlouho ještě se necháme manipulovat, jak dlouho budeme řešit zástupné problémy? Situace v naší straně se konsoliduje,“ zdůraznil, a tona základě závěrů III. sjezdu. Soudruh Sobek z téhož pražského obvodu mj. řekl, že snaha po rozbití KSČM bude pokračovat. Měli bychom proto snažit se zachovat její jednotu. Kritizoval činnost J. Ortmana a dalších poslanců, neboť dělá politiku LB nedůvěryhodnou. Kritické názory členů strany vůči vzniku SLB připomenula V. Žežulková z Prahy 10, ale i další řečníci. Soudruh Vymětal z Ostravy, soudruh Boháč z Ustí nad Labem (ten mj. odsoudil morálku těch, kteří se rozhodli zneužít situace ve straně ve svůj prospěch), a řada dalších.
Soudruh Murčo a někteří další diskutující navrhovali, aby byla připravena nová asociační dohoda koalice Levý blok. Někteří poslanci parlamentu (Navrátil, Votava, Čelišová, Frank) se kriticky vyjádřili k práci poslaneckého klubu. Vesměs jde o ty poslance, kteří iniciativu ke vzniku SLB nepodpořili.
M. Stiborová z Prahy 2 hovořila jménem přípravného výboru SLB. Uvedla, že vytvoření volebního subjektu LB je spojováno jako integrační myšlenka. Jeho důvodem bylo zachování volebního potenciálu. Zdůraznila, že o možnosti vzniku SLB bylo s představiteli ÚV KSČM několikrát jednáno. Vyzvala k dalším jednáním. V závěru navrhla několik bodů do usnesení ze zasedání. Doporučila mj. aby ÚV vzalo na vědomí informaci strany LB a fakt, že bude tvořena symetricky s výstavbou KSČM, že bere na vědomí fakt, že SLB dává k dispozici volební značku atd. Její návrhy se setkaly s hlasitou vlnou nevole.
Hovořili i další poslanci. J. Ortman, který kritizoval reakce jednajících na vystoupení Stiborové, J. Soural, jenž vyjádřil nespokojenost s návrhy, které vůči SLB zazněly. Oba navrhli, aby se vedla další jednání.
Do pozdních odpoledních hodin byla vedena výměna názorů nejen za řečnickým pultem, ale i v kuloárech. M. Benda z Mělníka kupříkladu označil ukradení volební značky LB za „politické pirátství“.
Po šestnácté hodině přišly na řadu i další body jednání. Soudružka Povolná ze středočeského regionu, soudruzi Pekárek z Prahy a Kůta z Brna hovořili o Programu aktivní sociální sebeobrany. V podstatě se shodli v tom, že program má perspektivu. J. Kůta však upozornil na problémy, které se objevují ve vztahu PASS a levicoví podnikatelé. Bohatí již nemají zájem na tom, aby někomu pomáhali, a chudí mají jiné starosti, konstatoval. Upozornil, že pro stranu je důležité, aby se do programu zapojily základní články strany. To závisí na jejich ochotě prezentovat se na veřejnosti jako komunisté, řekl mj.
Diskutovalo se i k práci odborných skupin ÚV KSČM, zazněly výzvy na podporu odběru Haló novin, obšírně se hovořilo o nové směrnici o hospodaření atd.
V průběhu diskuse byl předložen k vyjádření návrh na odvolání M Stiborové a J. Ortmana z Rady LB. Oba dostali možnost se vyjádřit k tomuto návrhu. Stiborová například uvedla, že bude v Radě vystupovat v zájmu volebního programu LB a tedy i KSČM. Při hlasování byli oba soudruzi z Rady Levého bloku odvoláni.
Na závěr jednání bylo přijato usnesení. Jeho plný text zveřejňujeme na str.5.
Haló noviny, 25. 10. 1993