Prohlášení PKS ze setkání levicových stran

(dokument)

  1. V portugalské Almadě se 5. září 2003 konalo setkání evropských komunistických a jiných levicových stran na pozvání Portugalské komunistické strany (PKS).
    Motem jednání bylo: Sociální otázka, levice a současné evropské hnutí. Schůzky se zúčastnily tyto strany: PDS, KSČM, AKEL - Pokroková strana pracujících, KSS, Španělská sjednocená levice, FKS, KSŘ, Italská KS (Refondazione), Strana italských komunistů, Švýcarská strana práce a PKS.

  2. Výměna informací a zkušeností ukázala, že v širším napojení na proces neoliberální kapitalistické globalizace v Evropské unii a v dalších evropských zemích probíhá široká protisociální ofenziva se systematickou demontáží výdobytků a práv lidí práce dosažených v průběhu desetiletí.
    Současně však dochází i k širokorozměrnému odporu proti této ofenzivě, jakož i k vzestupu odborového a lidového hnutí prakticky ve všech zemích kontinentu. Mezi ně patří zejména generální stávky, demonstrace, pochody a vůbec příslušná politická mobilizace v národních rámcích. Jsou již ohlášeny nové akce. Trend spěje k nazrávání ostrých sociálních konfliktů.
    Zúčastněné strany aktivně bránící zájmy a potřeby pracujících, kteří bojují za sociální Evropu hodnou tohoto jména, vřele vítají a podporují probíhající zápas. Budou jej podporovat a dále rozvíjet, přičemž považují za důležitou spolupráci v zájmu sjednocování a přerůstání společných akcí posilujících mezinárodní solidaritu, zejména její evropskou dimenzi.

  3. Diskuse potvrdila, že dělníci a další pracující jsou oběťmi nespoutané ekonomické války mezi velkými nadnárodními hospodářskými skupinami a imperialistickými centry.
    Ve jménu modernizace a konkurenceschopnosti pravicové a sociálně demokratické vlády se snaží vnutit za každou cenu protireformy, které zdědily z Paktu stability a které se řídí kritériem kapitalistické ziskovosti. Znehodnocují pracovní sílu, oslabují odborářská práva, ochuzují demokracii a přispívají ke kapitalistickému vykořisťování. Cenu za ekonomickou stagnaci a recesi, militarismus a válku soustavně splácí pracující, farmáři, malí a střední podnikatelé a slabší vrstvy společnosti, jako jsou přistěhovalci, staří lidé a mládež. Práva žen jsou na povážlivém ústupu. Nespravedlnost, nerovnoprávnost a sociální diskriminace rostou. Problémy životního prostředí nabývají celosvětový rozměr.
    Privatizace, přemisťování společností a demontáž sociálních funkcí státu výrazně způsobují vysokou míru současné nezaměstnanosti. Dochází k otevřenému odmítání plné zaměstnanosti a práva na práci. Systematicky jsou odbourávány výdobytky pracovní legislativy, kolektivního vyjednávání a odborářských práv s cílem zavést svévůli moci kapitálu v celé struktuře průmyslových vztahů. Stát je zbavován veřejných služeb, které mají být poskytovány v zájmu společného dobra a vše, co je ziskové, je převáděno na soukromý sektor. Vzniká reálná hrozba, že merkantilismus zavládne ve všech oblastech společenského života. To představuje obrovský ústup z civilizačních proporcí.

  4. Tato antisociální ofenziva je systematicky zaměřena na snížení přímých a nepřímých nákladů na práci, tedy cenu práce a pracovní síly. I když se v některých zemích tyto podmínky liší, tendence nabývá celosvětový rozměr. Nejistoty se zaměstnáním, deregulace trhů práce, více pracovních hodin, prodlužování věku odchodu do důchodu a různé srážky, zmrazování a snižování reálných mezd, útok na sociální výhody a penzijní systém, protireformy ve veřejné správě, demontáž veřejného systému zdravotní ochrany, omezování veřejného vzdělávání, daňová politika, která zasahuje jak pracující, tak malé a střední zaměstnavatele - to vše jsou atributy tohoto vývoje.

  5. Zúčastněné strany zdůraznily nutnost hledání levicových alternativ spojených se zájmy pracujících, avšak s jasným vymezením od sociální demokracie, která podlehla neoliberálním dogmatům. Je před námi boj za takovou politiku, jež se odvážně postaví kapitalistické logice stále větší centralizace a koncentrace kapitálu či jeho bohatství, nespoutané moci velkých hospodářských uskupení, jakož i MMF, SB, OECD a Světové obchodní organizace, které přinášejí zničující sociální důsledky pro celý svět.
    Posouzena byla rovněž otázka EU, zvláště její rozšíření, proces přehodnocování smluv a nadcházející debata o návrhu ústavy EU na mezivládní konferenci. Zvláštní pozornost strany věnovaly důležitosti boje o přehodnocení Paktu stability a Lisabonské kontra-strategie . Rovněž bylo poukázáno na význam nadcházejícího Evropského sociálního fóra v Paříži a Seine Saint Denis, jakož i na potřebu napomoci jejímu úspěchu.
    Strany zdůraznily důležitost posílení spolupráce s dalšími levicovými silami v boji za Evropu sociální, za Evropu míru, pokroku a spolupráce. Vyjádřily připravenost zvážit organizování společných a splývajících akcí týkajících se pracovních a sociálních otázek, zejména nezaměstnanosti a demontáže systémů sociální ochrany. Pozornost soustředí i na otázky mezivládní konference EU o návrhu ústavy a na volby do Evropského parlamentu. Byla oceněna spolupráce ve volbách v roce 1999 a aktivity Klubu evropské sjednocené levice/Skandinávské zelené levice v EP i důležitost obohacení jejími zkušenostmi.

  6. Účastníci zdůraznili, že tato sociální protiofenziva je doprovázena útoky proti odborářským právům a svobodám i proti dalším demokratickým právům, což představuje vážné zhoršení podmínek demokracie.
    Zmíněné procesy nelze oddělit od strategie imperialistické agrese a války, které pohlcují obrovské zdroje v zájmu velkých korporací spojených s vojenskoprůmyslovým komplexem. Proto boj za sociální spravedlnost a korektní sociální politiku je přímo spojen s bojem proti militarismu a válce, s bojem za odzbrojení a mír. Zúčastněné strany rozhodně odsuzují válku a okupaci Iráku jako součást projektu americké globální hegemonie. Staví se proti procesu militarizace a zdůrazňují potřebu pokračovat v rozvíjení mohutného mírového hnutí.

Haló noviny, 18. září 2003, (sj)