Deklarace ze Sao Paula

Socialistická internacionála

dokument XXII. sjezdu SI, Sao Paulo, 27. - 29. října 2003

  1. Socialistická internacionála, globální hnutí sociálně demokratických, socialistických a dělnických stran, konající svůj XXII: sjezd v Sao Paulu na pozvání Strany pracujících, vyzývá všechny sociálně a politicky smýšlející lidi a organizace, aby se spojili do celosvětové koalice na podporu nového světového řádu založeného na nových mnohostranných vztazích směřujících k míru, bezpečnosti, udržitelnému rozvoji, sociální spravedlnosti, respektování lidských práv a rovnost pohlaví.
  2. Intenzivní proces globalizace, dotýkající se trhů, ekonomik, stejně jako techniky, komunikačních technologií a kulturní výměny pro někoho urychlily vytváření bohatství a růst produktivity a obchodu, ale za cenu, která není akceptovatelná: Za cenu rozšiřování propasti mezi bohatými a chudými zeměmi a zároveň mezi bohatými a chudými lidmi jak Severu, tak i Jihu.
    Současně je svět svědkem stálé větších nebezpečí, která hrozí míru, vzniku a prohlubování regionálních konfliktů, možného propojování terorismu a šíření zbraní hromadného ničení, oživování náboženského fundamentalismu, jitření nacionalismu, zesilování rasistických a xenofobních postojů a všemožných forem diskriminace.

  3. Současný systém globálního řízení, vytvořený v důsledku II. světové války potřebuje reformu, aby byl schopen se vyrovnat s výzvami 21. století. Neokonzervativci se pokoušejí využít situace k odstranění všech forem globálního řízení, k minimalizování úlohy Organizace spojených národů, podkopávání mnohostranných institucí, podpoře unilateralismu a posvěcení trhu, a k prosazení vůle mocných při rozhodování o budoucnosti lidstva.
    Potřebujeme zdokonalit činnost mezinárodního společenství, modernizovat a upevnit mnohostranné instituce k prosazování našich kolektivních zájmů. Socialistická internacionála vytrvale pracuje na mobilizaci všech pokrokových lidí světa k definování a uskutečňování komplexní strategie udržitelného rozvoje a reformy celosvětového systému řízení. Cílem je formovat globalizaci takovým způsobem, aby vytvářela příležitosti pro všechny, zajišťovala, aby světové trhy fungovaly pro každého a vytvářela efektivní systém mnohostranného řízení na vládě práva a vyváženější a spravedlivější architektuře mezinárodních vztahů, včetně reformované a modernizované Organizace spojených národů, jako jeho základního kamene.
    Stejně jako po druhé světové válce i novou vizi je třeba založit na vynucování mezinárodního práva, efektivnější regulaci světových trhů a na demokratičtějších, odpovědnějších a efektivnějších globálních institucích schopných formulovat a provádět politiku ve prospěch lidí ve všech částech světa.

  4. Mezinárodní společenství musí být schopno jednat s cílem uchovávat a posilovat mír, podporovat bezpečnost a zajistit respekt základním lidským právům, včetně jejich plného využívání ženami a dívkami, kdekoliv jsou ohrožována nebo cílem útoků. Jakékoliv intervence musí být ovšem založeny na jasných důkazech a kritériích, stejně jako na dodržování mezinárodního práva, které je spojením respektu suverenitě zemí a suverenitě jejich občanů a musí být prováděny v souladu s rozhodnutími Organizace spojených národů.
    Internacionála je proto přesvědčena, že reforma OSN nesmí být dále odkládána a že sama se bude i nadále do tohoto procesu plně zapojovat. K dosažení trvalého míru a bezpečnosti je nezbytné, aby Charta OSN byla upravena tak, aby odpovídala současným požadavkům a aby Rada bezpečnosti byla reformována s cílem dosažení její větší reprezentativnosti, demokratičnosti a citlivosti k řešení problémů.

  5. Mír není prostě jen stav, kdy neexistuje válka, je to výsledek mezinárodních vztahů, které jsou správně řízeny a koordinovány vycházejíc z čestnosti, spravedlnosti a oddanosti obecnému blahu.To je obzvláště významné, máme-li na mysli rostoucí nebezpečí terorismu.
    Odsouzení terorismu musí být bezpodmínečné. Zde nesmějí být žádné výjimky, žádný důvod, jako chudoba nebo nespravedlnost, kterými dnes trpí mnoho lidí. Nic z toho nesmí omlouvat žádný teroristický útok.
    Nicméně, konfrontace se silami terorismu nesmí probíhat za cenu obětování svobody a lidských práv či měření dvojím loktem při podpoře tzv. přátelských diktátorů. Musí být také bráno v úvahu, že spravedlnost, sociální soudržnost a kulturní a náboženská tolerance zůstávají důležitými faktory v posilování míru a stability na lokální, národní i globální úrovni, a že tyto faktory musí být překážkou teroristů v získávání zoufalých lidí pro činnost v teroristických skupinách.

  6. Globální rozštěpení na chudé a bohaté již dosáhlo nesnesitelných proporcí a tlak na přírodní zdroje činí současný model globalizace neudržitelným. Sociální nerovnost se zhoršuje a podkopává stabilitu společnosti ve stále větším počtu zemí. A zatímco velikost světové populace žijící v absolutní chudobě procentuálně klesá, absolutní počet lidí bojujících o přežití v takovéto chudobě nikdy nebyl tak vysoký, neboť téměř 3 miliardy lidí, a z nichž je většina žen, žije v současné době za částku menší než dva dolary na den.
    A v té samé době z výhod narůstajícího světového obchodu a přímých zahraničních investic těží převážně Sever. Pro stovky milionů pracujících zůstávají základní pracovní a sociální práva nedostižným snem a jsou výsadou lidí v bohatých zemích. Většina obyvatel světa postrádá jakoukoliv formu sociální ochrany, zatímco nepočetné menšiny v mnoha chudších zemích se těší obrovskému bohatství.
    Socialistická internacionála je proto přesvědčena, že stěžejním úkolem našeho světa dnes, je dát rozvojovým zemím možnost, aby dohnaly své zpoždění, ovšem bez ohrožení světové ekologické rovnováhy. To se musí stát základem globálního programu udržitelného rozvoje ve třech rovinách - ekonomické, sociální a ekologické.

  7. Pro Socialistickou internacionálu musí být komplexní a vyvážená strategie udržitelného rozvoje založena na Nové globální dohodě obsahující tyto požadavky:

Socialistická internacionála konstatuje, že pozitivní prvky nového globálního programu již částečně existují:

Tyto pozitivní prvky je třeba plně podporovat. Nicméně snahy naplnit tyto závazky zatím nevedly k cíli z následujících důvodů:

Socialistická internacionála konstatuje, že překážky k dosažení vyváženějšího světového hospodářství a spravedlivějšího světa jsou spíše politického než technického rázu a proto musí být překonány politickým úsilím. Internacionála se proto přihlašuje k programu udržitelného rozvoje, který zahrnuje deset bodů, které jsou zásadní pro zajištění toho, aby globalizace sloužila každému:

  1. Pro Socialistickou internacionálu představují následující úkoly jasnou zkoušku politické vůle zajistit spravedlivější globální ekonomiku, která by měla zahrnovat též aspekty vztahu mezi muži a ženami.

  1. Rozhodujícími pro perspektivy co nejširšího celosvětově udržitelného rozvoje na všech úrovních - mezinárodní, regionální, národní a místní jsou tyto faktory:
  1. Pokud jde o reformu řízení na globální úrovni se Socialistická internacionála hluboce angažuje v těchto směrech:
  1. Socialistická internacionála chápe regionální integraci jako klíčový nástroj k podpoře udržitelného rozvoje, ke spojení sociální soudržnosti s konkurenceschopností, k vytváření lepší architektury mezinárodních vztahů. Jak ukazují zkušenosti Evropské unie, regionální integrace nemůže být omezena pouze na volný obchod. Musí mít svoji politickou, sociální, hospodářskou a ekologickou dimenzi, aby se otevřené vztahy mezi jednotlivými oblastmi světa mohly stát nástrojem lepšího globálního řízení. V této souvislosti Socialistická internacionála plně podporuje integrační snahy v Latinské Americe ve všech již zmíněných dimenzích a chápe je také jako nástroje upevňování demokracie a překonávání konfliktů.
  2. Lidstvo se ocitlo na křižovatce. Současný světový řád označovaný jako unilateralismus, neúcta k lidským právům, sociální nespravedlnost a nerovnoměrný rozvoj dosahují svých mezí. Výstavba nového světového řádu založeném na multilateralismu, demokracii, respektování lidských práv a udržitelném rozvoji je proto nezbytná a stále silněji ji požadují občané všech zemí bez ohledu na pohlaví, ať na Severu či Jihu. Socialistická internacionála se angažuje v této obrovské práci zaměřené k vybudování lepšího světa a vyzývá všechny pokrokové a demokratické ženy a muže, aby se přidali k tomuto úsilí vytvořením skutečně globálního spojenectví.


Sociálně demokratické, socialistické a dělnické hnutí prochází v posledním období nelehkou etapou vývoje v celosvětovém i evropském měřítku a jsme toho svědky i v případě České republiky. Lidstvo se totiž skutečně ocitlo na křižovatce. Současný světový řád označovaný jako unilateralismus, neúcta k lidským právům, sociální nespravedlnost, mezinárodnímu právu a nerovnoměrný rozvoj dosahují svých mezí. Deklarovaný ústup od sociálního státu, který avizoval například premiér Špidla, je proto jen vrcholkem krize některých evropských sociálně demokratických stran či vlád, které vykročily více liberální cestou, než od nich vzhledem k volebním slibům jejich voliči právem očekávali. Odpovědí na tyto "třetí či čtvrté cesty" je a k rozšíření pohledů na tuto problematiku může přispět i překlad Deklarace Kongresu Socialistické internacionály, který se uskutečnil v říjnu loňského roku v Sao Paulu. Česká sociální demokracie je členem Socialistické internacionály...

Překlad: Oldřich Průša, únor 2004
Redakce upravila strukturování textu podle originálu na serveru SocialistInternational.