Dopis ÚV KSČM členům strany z 6. 3. 1993

Vážené soudružky,
vážení soudruzi,

od listopadu 1989 prošla strana nelehkou cestu ke své přeměně v novou demokratickou levicovou stranu. Ve svých programech se jednoznačně přihlásila ke všemu dobrému, co dělnické hnutí přineslo k rozvoji lidstva a k čemu svou prací přispěly statisíce poctivých komunistů. Zároveň jednoznačně odmítla vše, co bylo v minulosti poznamenáno chybami a hrubým porušováním zákonnosti i prosté lidské spravedlnosti.

Ve své politice (se) strana (vyslovila pro ideály demokratického socialismu,) přijala za svůj princip pluralitního politického systému a právního státu. Vyslovila podporu sociálnímu a ekologicky orientovanému tržnímu hospodářství. Od olomouckého sjezdu se představitelé strany a především její řadoví členové snaží naplňovat přijatý program, v němž je prvořadým úkolem hájit zájmy a práva neprivilegovaných vrstev občanů. Chceme být garantem toho, aby se v naší zemi žilo dobře právě jim a ne cizincům. KSČM vyjádřila rovněž upřímný zájem přispívat ke sjednocování levicových sil v naší společnosti. Všechny tyto myšlenky nalezly podporu mezi naprostou většinou našich členů.

(Uplynulé tři roky však zároveň naznačily i určité meze naší práce. Nejde jen o to, že v prvních týdnech a měsících po listopadu 1989 ztratila strana více než milión svých členů. Úbytek členstva pokračuje. Strana stárne a počet lidí mladého a středního věku, kteří do ní vstupují, je mizivý. Veřejně se hlásit ke komunistické straně je stále otázkou osobní statečnosti. Přes naše odmítnutí totalitního systému moci jsme vystavováni útokům a pomluvám, které práci a život poctivých členů ztěžují. Ani mezi silami, které nepatří k současné pravici, se KSČM nesetkává s projevy důvěry a s ochotou ke spolupráci. Jsme sice legální parlamentní stranou, avšak možnosti naší politické práce jsou omezeny.)

Před KSČM dnes nestojí úkol prosazování uceleného programu. Takový úkol je nereálný i pro strany, které mají lepší předpoklady pro působení ve společnosti. KSČM však již dnes musí definovat a zabezpečovat postupné kroky směřující svou otevřeností za rámec modelů uplatňovaných v současné době. Hlavní příčina vnitrostranické nervozity i rozpačitého chápání činnosti KSČM ze strany veřejnosti spočívá v takzvané nečitelnosti strany. Prázdná gesta jsou již dnes chápána jako neodpustitelný projev slabosti.

Váha pravice v politickém životě, která se zvětšila zejména po vzniku samostatné České republiky, může za určitých okolností tyto možnosti ještě výrazně zúžit. Chceme-li zůstat stranou reálně politicky uvažujících lidí, nemáme právo před těmito skutečnostmi zavírat oči. Nemáme toto právo i s ohledem na ty, kteří pro stranu pracovali poctivě v minulosti, kteří jsou pro socialismus ochotni poctivě a nezištně pracovat dnes i v budoucnu.

Co z toho vyplývá? Od všeho, co bylo v dějinách naší strany nedobré, co přivedlo reálný socialismus k porážce, a od všeho, co mezi našimi občany vyvolalo oprávněné pocity křivdy, jsme se distancovali. Dějiny můžeme kriticky hodnotit, ale nejsme schopni je změnit. Nejrůznějším politickým subjektům na levé části politického spektra jsme ruku ke spolupráci nejednou nabídli. Nemůžeme však nikoho ke spolupráci nutit. Co můžeme, a podle našeho soudu musíme učinit, je dovést transformační proces ve straně (i) k (formálnímu) završení, bez zužování pouze na změnu názvu.

(Jde o to, aby i vnější symbolika naší strany odpovídala programu, který je svou podstatou programem socialistickým, navazujícím na humanistické poselství zakladatelů socialismu, na teoretický přínos marxismu, na pokrokové ideje minulosti a současnosti. Jsme přesvědčeni o tom, že není sebemenšího důvodu nepromítnout program demokratického socialismu i do názvu naší strany. Jsme přesvědčeni, že je to naopak nezbytné, správné a politicky odpovědné řešení.)

(Tuto změnu) Tento záměr vám jako nejvyšší orgán strany mezi sjezdy dáváme se svým naléhavým doporučením k úvaze. Zdaleka v ní nevidíme jediný krok, který strana musí učinit, aby se v politickém životě naší země prosadila jako strana nejen dostatečně silná, politicky vlivná a akceschopná, ale také důvěryhodná. O naléhavosti tohoto kroku nás přesvědčují události posledních měsíců. Komu prospívá, že se nejsilnější opoziční strana v České republice zmítá a zbavuje sil v soustavných šarvátkách? Komu prospívá, že ji znovu zbavují důvěryhodnosti lidé, kteří pojmy levice a komunismus zbavili vnitřního obsahu svým sobectvím?

Proto je podle našeho názoru nutné definitivně se oddělit od všeho špatného, co bylo v minulosti, a zabránit veškerým dalším pokusům o návraty, které nediskreditují jen nás, ale opakovaně i levici jako celek a brání jejímu sjednocení.

Vážené soudružky,
váženi soudruzi,

ústřední výbor KSČM se na vás obrací tímto dopisem po hluboké a vážné úvaze. S těmito problémy se nesetkáváme poprvé. V poslední době zaznívají stále naléhavěji na stranických schůzích a aktivech, v dopisech, s nimiž se na nás obracejí organizace a jednotliví členové. Ti, kteří je vyslovují, nejsou vedeni snahou narušit rozumné a citové vazby, které naše členy ke straně poutají. Jsou naopak vedeni snahou straně pomoci, dále ji zaktivizovat a otevřít ji dalším levicově a sociálně orientovaným občanům, zejména mladé generaci.

Jsme přesvědčeni, že (jakožto strana demokratického socialismu v plném souladu s programem) realizací programu přijatého na 2. sjezdu KSČM v Kladně budeme účinněji získávat důvěru občanů. Jsme přesvědčeni, že budeme schopni účinněji získávat důvěru dalších levicových sil v naší společnosti. Jsme přesvědčeni, že budeme schopni účinněji prosazovat program nezbytných sociálních, hospodářských a právních jistot, jimiž by se zaručilo skutečné respektování lidí práce v této zemi.

Buďme stranou, která se postará kromě jiného o důstojné a zcela rovnoprávné postavení svých členů.

Občané hodnotí strany podle vlivu, který mají ve společnosti, podle toho, jak se jim daří zastávat a hájit zájmy sociálních skupin, o které se opírají.

Obracíme se na vás v hluboké důvěře ve vaši politickou moudrost a rozvahu. Vycházejíce ze svých vlastních politických a lidských zkušeností, celou záležitost odpovědně zvažte. To, co je v tuto chvíli podle našeho nejdůležitější, je nehledět jen do minulosti a neomezovat se ani jen obzorem dneška. Mějte společně na mysli budoucnost naši vlasti, jíž jsme každý z nás věnovali léta svého života a práce.


(Projednáno na zasedání VV ÚV KSČM 19. 2. 1993, upraveno a schváleno ÚV KSČM 6. 3 1993 - tučně vytištěný text uvedený v závorkách byl vypuštěn, kurzivou vepsaný byl do textu doplněn a plénem schválen.)
Vyšlo v Haló novinách 12. 3. 1993.