Návrh řecké strany Synaspismos přednesený 22. března 2003 na ustavující schůzce Iniciativní skupiny Evropské strany levice, který přednesl člen politického sekretariátu Nikos Hountis.
Evropská strana levice
odvozuje své principy, hodnoty a strategickou orientaci z velkých
tradic bojů levice za svobodu, demokracii, sociální spravedlnost a
socialismus. tyto hodnoty se tvořily, když velké revoluce postavily
miliony lidí na jeviště dějin a sociálně politického vývoje.
Tyto hodnoty a principy se odvozují z historických poučení, která se
týkají každodenních bojů pokrokových a levicových sil v
kapitalistických zemích, a to zejména evropských, ale rovněž z poučení
zanechaných režimy, zbudovanými ve jménu idejí a hodnot socialismu,
které se zhroutily, protože se ocitly velmi daleko od hluboce
sociálního a demokratického obsahu těchto hodnot.
Všechna tato poučení nás přivedla k přesvědčení, že jsou socialismus a
svoboda, socialismus a demokracie neoddělitelnými pojmy.
Metoda, kterou používáme ke studiu reality a ke zviditelnění historicky společenské nutnosti naší doby, nám umožňuje chápat velké problémy a požadavky historie jako výsledek velkých a malých rozporů dnešní globalizované kapitalistické reality; rozporů, které díky svému dialektickému střetu rodí nové jevy a nové skutečnosti.
Je jasné, že nová fáze globalizovaného kapitalismu zatím nedosáhla trvalejšího charakteru. Existuje však spousta důkazů, že při hegemonii finančního kapitálu, bezuzdného expansionismu a protiakce, převahy vojenské a politické administrativy USA poznalo a pozná lidstvo největší barbarství ve své historii.
Evropa, oblast, ve které se levicové síly rozhodly pro společnou strategii, společnou politiku a společný politický subjekt, nemá jen zvláštní historický zájem. Představuje pro levici privilegovanou oblast, protože obsahuje neobyčejně bohatou politickou historii a učení, protože Evropa, za podmínky že se bude levice vyvíjet a bránit, může existovat jako autonomní síla, může hrát výraznou roli ve světové rovnováze, rovnováze míru, demokracie, rozvoje a spolupráce, která zpochybní kapitalistickou jedinou cestu a usmíří země a národy, člověka a přírodu.
To všechno znamená, že levice nechápe Evropu jako uzavřenou pevnost. Že budoucnost Evropy není jen v zájmu evropských kapitalistů a Centrální banky či konzervativních a sociálně demokratických sil. Týká se občanů, pracujících, všech společenských tříd, na něž útočí neoliberální politika; týká se především sil levice. Levice je politickým a ideologickým proudem:
který se staví proti nacionalismu a národní izolaci
který hledá pro Evropu novou roli ve světě a zdůrazňuje potřebu nového, demokratického světového řádu
který bojuje proti expansionismu a bolestivým následkům způsobeným neoliberální globalizací
který bojuje za nový, rovný vztah mezi centrem a regiony
který rozvíjí koncepci zaměstnanosti, která ochrání pracující před technologickým podceňováním, společenským vylučováním a nezaměstnaností
který chce vrátit občanům, o co je kapitalismus připravuje, tedy produkt lidské práce a lidské inteligence
který nově definuje vztah mezi člověkem a přírodou, aby zajistil dlouhodobě udržitelný stav a vyrovnal se s nerovnováhou ekosystému, způsobenou drancováním a pustošením přírodních zdrojů, které provádí neoliberální expansionismus
který nepohlíží na Evropskou unii jako na rozšiřující se trh, ale jako na společnost, která musí rozšiřovat a prohlubovat demokracii. Společnost, která potřebuje nové instituce, aby mohla vytvořit vlastnosti demokratické, multikulturní společnosti.
Právě v rámci těchto idejí se snaží vytvořit novou politickou a společenskou koalici, která bude základem pevného spojení sil společenské transformace a současně přistoupí k vytvoření politické strany jako společného politického subjektu.
Jako svůj bezprostřední cíl podporuje myšlenku nového konstitučního řádu Evropy, který bude regulovat demokratická pravidla, pravidla, která zvládnou nezbytné a nutné třenice a konflikty mezi komunálními a národními autoritami, mezi sociálními skupinami a třídami na národní a evropské úrovni. Pravidla, která zaručí dnešní demokratické a sociální vymoženosti a umožní demokracii, aby se rozvinula a přiblížila občany k centrům rozhodování.
Síly levice mají historickou povinnost přispívat tak, aby velké změny, které slibují, a socialistická transformace evropské společnosti byla uskutečněna bez minulých otřesů, v kontextu neustálé obrany a rozšiřování demokracie a sociální spravedlnosti.
Originální anglický text
naleznete v
Bulletinu č. 30 strany Synaspismos.
Přeložil Milan Neubert, 3. 11. 2003