Stanovisko ÚV KSČM k válce proti Iráku

Ústřední výbor KSČM jednoznačně hodnotí vojenský útok na Irák vedený USA jako akt agrese.

Odvolávky na předchozí překonaná usnesení Rady bezpečnosti OSN slouží jen jako zastírací manévr. Je zcela jasné, že mandát OSN k útoku proti Iráku agresoři nemají.

Bezohlednost, s níž útok probíhá, rostoucí počet civilních obětí - to vše znovu potvrzuje, že vůbec nejde o pomoc obětem režimu Saddáma Husajna, ale o prosazování mocenských zájmů USA za každou cenu.

Tato agrese otevírá novou, velmi nebezpečnou etapu světových dějin. Spojené státy americké pokračují - po agresi proti Jugoslávii v roce 1999 - v rozbíjení mezinárodního systému bezpečnosti a práva. Nastolují podmínky, v nichž se válka stává běžným nástrojem prosazování politických i ekonomických zájmů. Tuto situaci považujeme za velmi nebezpečnou, protože ve svém důsledku přináší rozsáhlé ohrožení mírového soužití ve světě.

Jako zcela nepřijatelný hodnotí ÚV KSČM postup vlády ČR. Zejména ministr Cyril Svoboda by měl být za překročení svých pravomocí odvolán z funkce. Odpovědnost však padá na vládu jako celek, včetně premiéra Vladimíra Špidly. Vláda svými záměrně rozkolísanými, podlézavými postoji nahrála USA, aby nás mohly zařadit do seznamu svých spojenců ve válce proti Iráku. Takový výklad odporuje mínění občanů ČR i usnesení Poslanecké sněmovny a přispívá k umělému vytváření rozporů mezi evropskými státy.

Je nutné, aby existovala účinná protiváha k bezohledné politice USA. KSČM považuje za nezbytné, aby se za těchto podmínek Česká republika připojila k zemím, které usilují o obnovení autority a role OSN v plném rozsahu. Je nutné, aby vlády pocítily tlak názorů sílícího protiválečného hnutí. KSČM proto aktivně a všemi silami podporuje a bude podporovat všechny protiválečné aktivity občanů.

22. března 2003