Manifest pro volby do EP 2004

SPOLEČNÁ PREAMBULE

Přijata na 15. setkání Evropské federace zelených stran, Luxembourg, 8. listopadu 2003

Evropě se může dařit lépe

Vy rozhodnete!

Zelení mají v Evropě slovo. Výsledek evropských voleb v roce 2004, které se budou odehrají již v rozšířené Evropské unii 25 zemí, určí naši společnou budoucnost. Zelení byli mezi nejpřesvědčenějšími zastánci rozšíření. Znovusjednocení Evropy po pádu berlínské zdi bylo a zůstává jednou z hlavních povinností Unie. Zelení v Evropě už nyní hrají zcela zásadní roli při budování tolerantnější, sociálně a ekologicky citlivé demokratické Unie.

Silná přítomnost Zelených v Evropské unii je nejlepší zárukou pro to, aby se Evropa zapojila do procesu, který usměrní globalizaci. Ekonomická a obchodní pravidla musejí být v souladu s environmentálními a sociálními cíly.

My, Zelení, chceme, aby EU hrála rozhodující roli pro mír, solidaritu, respekt k odlišnosti a spravedlivost ve stále křehčím a rozdělenějším světě, který potřebuje konkrétní plány pro udržitelnou a spravedlivou budoucnost. Zelení pracují ve prospěch nezávislé a soudržné evropské zahraniční politiky založené na demokratických a ekologických hodnotách.

Chceme, aby Evropa dostála své zodpovědnosti vůči životnímu prostředí, a proto chceme uskutečnit radikální změny v energetické a dopravní politice. Jaderná energie musí být odstavena a nahrazena čistší a bezpečnější alternativní energií. Budoucnost náleží slunci, větru, biomase, vodním a jiným obnovitelným zdrojům.

EU, kterou chceme, je otevřená a tolerantní se silnou ochranou kulturní i přírodní rozmanitosti. Naše Evropa usiluje o vysoké sociální a ekologické standarty na regionální, evropské i mezinárodní úrovni, které musejí převážit nad čistě ekonomickými zájmy.

V naší zelené Evropě musí vláda zákona a práv místních národů a jednotlivců získat převahu nad vojenskou mocí a ekonomickou nadvládou. Zelení už nyní mají svou váhu a s Vaší podporou v evropských volbách v roce 2004 se náš vliv stane v budoucnosti ještě více rozhodující.

Nová ústavní smlouva musí učinit Evropskou unii průhlednější, kontrolovatelnější a demokratickou a přenést ji blíže svým občanům. Jsme přesvědčeni, že Konvent, který vytvořil návrh nové Evropské ústavy, šel správným směrem. Sestavil historický dokument. Noční můra z Nice - kde kuloární přetahování koňských handlířů rozhodlo o obsahu smlouvy - musí být překonána. Náš postoj k Evropské ústavě by měl být stvrzen referendem.

Nebudeme se zdráhat využít možnosti nabízené ústavní klauzulí, abychom dosáhli ještě většího „ozelenění“ Evropy. Toto ustanovení zavazuje Komisi předložit evropský zákon, pokud o něj požádá jeden milion občanů. Mezi našimi prioritami je posílení vlivu občanů a větší demokratická účast občanské společnosti a nevládních a neziskových organizací.

Chceme sociálně citlivou Unii založenou na základních principech rovnosti a solidarity a Evropskou unii, která usiluje o udržitelný ekologický rozvoj celého kontinentu.

V naší zelené vizi musí být Evropská unie synonymem a symbolem pro mírový princip. Evropská unie se musí zasazovat za mír a měla by být předním hybatelem, který v nestabilní mezinárodní situaci pro mír pracuje.

Cíle Zelených jsou:

1. OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

My, Zelení, máme v této oblasti dvě priority. První naší prioritou jsou bezpečné, ZDRAVÉ A CHUTNÉ POTRAVINY pro každého. Budeme pokračovat v hledání a podpoře radikální reformy Společné zemědělské politiky (CAP) se silnou orientací na organické zemědělství, regionální produkci potravin a venkovský rozvoj. To je také cesta k ochraně různorodé krajiny Evropy, k ochraně životní rozmanitosti v její fauně i flóře.

Musíme dosáhnout toho, aby na PRVNÍM místě stál spotřebitel a aby bylo zaručeno bezpečné jídlo pro všechny, chráněna musejí být také práva zvířat. To se týká jejich chovu i jejich přepravy. Musíme také zaručit, aby se spotřebiteli dostalo adekvátní ochrany prostřednictvím takového označení potravinových produktů, které zajistí spolehlivou informaci o jejich původu a obsahu. Zelení samozřejmě vždy dávají přednost principu předběžné opatrnosti, a proto odmítají geneticky modifikované organismy v potravinách. Chceme držet na uzdě moc chemického průmyslu a přivést ho k zodpovědnosti za bezpečnost svých produktů a postupů.

Druhou prioritou Zelených je ZMĚNA V ENERGETICKÉ POLITICE. Učiníme vše možné, abychom zrušili anachronickou a jadernou energii podporující smlouvu Euratom. Musíme usilovně pracovat na tom, abychom přiměli naše vlády splnit Kjótský protokol jako první krok k redukci emisí CO2. EU je vůdcem v bitvě proti klimatickým změnám - a to především díky tlaku Zelených. Toto postavení se musí ještě posílit. Požadujeme naplnění Kjótského protokolu prostřednictvím ustavení Evropské dohody o klimatické stabilitě. Unie musí pokračovat ve splnění svých kjótských závazků a přitom se snažit v maximální možné míře přesvědčit i zbývající země, aby se připojily. Náš dopravní systém musí být reformován tak , aby se zvýšila jeho efektivita a snížilo znečištění. To je předpokladem pro klimatickou stabilitu a nezbytnost v boji proti stále více horkým létům, extrémním povodním a jejich dramatickým důsledkům.

Chceme lepší kvalitu života pro všechny. Abychom tomu napomohli, je klíčovým krokem změna v systému zdanění: daň z práce musí být snížena a naopak musejí být zavedeny ekologické daně ze znečištění.

2. „OZELENĚNÍ“ SOCIÁLNÍ DIMENZE

Mezi hlavní cíle, o které Zelení usilují, patří SILNÉ KOMUNITY A MĚSTA, KDE LZE DOBŘE ŽÍT, se SOCIÁLNÍM A EKONOMICKÝM ZABEZPEČENÍM pro všechny evropské občany a UPLATNĚNÍ REGIONÁLNÍ A STRUKTURÁLNÍ POMOCI Evropské unie s cílem uvést v život SOLIDARITU v rámci celé Evropy. Je třeba zabránit daňovému zvýhodňování v členských zemích. Musejí být přijata taková unijní opatření pro hospodářskou soutěž, která budou obsahovat sociální a ekologické parametry.

Mezi důrazy zelené politiky patří sociální inkluze a efektivní základní veřejné služby pro všechny. Zelené strategie v oblasti sociální a zaměstnanecké politiky jsou založeny na aktivní snaze chránit zájmy žen; „gender mainstreaming“ aneb péče o spravedlivé zastoupení mužů a žen ve všech částech společnosti je důležitou součástí naší politiky. Je nezbytné posílit rovnováhu mezi dobrým zaměstnáním a rodinou, zvláště prostřednictvím dostupné péče o děti. Zelení jsou přesvědčeni, že lidé s postiženími mají právo na normální život. Překážky v práci a ve službách musejí být odstraněny. Jsme pro inkluzívní zdravotní péči, přístup k energetickým, plynovým a vodním sítím; spravedlivé penze pro seniory; právo na dobré vzdělání; pracovní zabezpečení; sdílení pracovní doby - sdílení pracovního poměru; ochranu zdraví a bezpečnost při práci; trváme na spravedlivých pracovních podmínkách - ne levné pracovní síle; jsme pro zlepšení sociálního systému a rozvoj tradice sociálního státu, který zahrnuje solidaritu a regulovanou tržní ekonomiku. Stavíme se na odpor proti neoliberální tendenci přenechat vše trhu. My, Zelení, budeme pracovat také pro to, aby Regionální a Strukturální fondy zaručovaly sociální inkluzi.

3. ROZVOJ DEMOKRACIE

Rozvoj demokracie znamená POSÍLENÍ OBČANA. To znamená, že v čele naší zelené vize musí stát plná ochrana občanských práv, lidských práv, práv žen a práv menšin. Menšiny se musejí integrovat a jejich rozmanitost a kulturní práva musejí být respektována. My, Zelení, budeme usilovat o větší demokratickou účast občanské společnosti a nevládních organizací. S ohledem na evropskou soudní a policejní spolupráci požadujeme více záruk pro občanská práva. Chopíme se všech možných příležitostí, abychom zajistili, že Charta základních práv bude plně uplatňována. Země, o které bude rozšířena Unie, musejí plně respektovat potřebu existence stabilních politických institucí, které garantují demokracii, spravedlnost a lidská práva.

V naší vizi tolerantní a otevřené Evropy není žádné místo pro intoleranci pravicové extremistických sil a nedemokratických nacionalistických nebo náboženských hnutí. Všichni občané - nehledě na pohlaví, barvu, postižení, sexuální orientaci, náboženství, jazyk, původ nebo kulturu - musejí mít stejná občanská a politická práva. Občané ze zemí mimo EU žijící legálně v Unii by měli mít právo stát se jejími občany nejpozději po pěti letech. Dlouhodobí imigranti bez legálního postavení ho musejí mít možnost uvést do pořádku.

EU hraje důležitou roli v boji proti mezinárodnímu zločinu. Přesto by se vzrůstající soudní a policejní spolupráce neměla dít na úkor občanských práv. Zavedení evropského zatykače obešlo garance začleněné do procedur vydávání zatčených ze zemí, kde spáchali trestný čin. Zelení požadují záruky pro spravedlivý soudní proces.

Stručně řečeno: pro nás, Zelené, DEMOKRATIZACE EVROPY znamená více solidarity mezi lidmi, více průhlednosti, posílení demokratické kontroly prostřednictvím Evropského parlamentu. Znamená to prohloubenou subsidiaritu s decentralizovanou mocí delegovanou na regiony a města; více participativní demokracii - včetně uplatnění referend. A konečně také spravedlivý přístup médií a k médiím je základní součástí demokratického procesu.

4. POSÍLENÍ MÍROVÉ POLITIKY

Zelení jsou přesvědčeni, že Evropa by měla předcházet konfliktům, nikoliv vést preventivní útoky.

Zelení v Evropě upřednostňují multilateralismus a odzbrojení. Jsme proti zbraním hromadného ničení a chceme zbavit náš kontinent jejich zátěže. Pracujeme na tom, abychom zabránili další výrobě a šíření zbraní hromadného ničení. Vývoz zbraní by měl být regulován přísnými a závaznými opatřeními. Zelení chtějí zastavit pašování malých zbraní i výrobu a použití pozemních min. Jsme pevně přesvědčeni, že Evropa musí jednat vždy v duchu míru. Zelení zdůrazňují, že by si Unie měla cenit existence neutrálních zemí uvnitř jí samé.

Zelení budou napomáhat rozvoji Evropy, která považuje mezinárodní solidaritu a spolupráci za své priority. Proto se Zelení zasazují za autonomní a soudržnou evropskou zahraniční politiku, která aktivně hájí lidská práva a demokratické, sociální a ekologické hodnoty. Budeme podporovat vytvoření Evropských mírových jednotek, které by se měly podílet na předcházení konfliktů. To znamená poskytovat zásadní podporu rozvojovým zemím, aby dosáhly lepší ekonomické rovnováhy ve světovém měřítku.

Zelení považují za svou prioritu to, aby se mírová politika zaměřila na zprostředkování, diplomacii a včasné řešení konfliktů, respektu ke kulturním odlišnostem, spravedlivý obchod a spravedlivou kontrolu nad zdroji energie i na pomoc v době po konfliktu.

A konečně my, Zelení, jsme přesvědčeni, že OSN je tou nejvhodnější institucí pro řešení globálních hrozeb, přičemž chceme prostřednictvím rozvoje společné evropské politiky dosáhnout toho, aby se evropské mezinárodní akce odehrávaly pod dohledem Spojených národů.

5. PROSAZOVÁNÍ GLOBALIZACE ZESPODU

Pro nás, Zelené, musí EU hrát rozhodující roli při reformě a regulaci současného nespravedlivého systému ekonomické globalizace. Unie má sílu přinést změnu v mezinárodních institucích (Světová banka, MMF, atd.). Evropa musí stát v čele boje za reformu současného systému. Musí být zavedena Tobinova daň. My, Zelení, trváme na tom, aby byl v oblasti obchodu brán ohled na ekologická a sociální kritéria. Musíme proměnit světovou ekonomiku a učit ji udržitelnější - v hospodářství musí existovat více demokratické kontroly.

V otázkách spojených se světovým obchodem jsme přesvědčeni, že nadnárodní korporace musejí nést svůj díl odpovědnosti - skrze pevný a závazný systém pravidel. V oblasti světové politiky musí hrát Evropa silnou roli při zajištění rozvojové pomoci a na ose Sever-Jih. Pravidla volného trhu musejí brát v úvahu nezbytnost ochrany kvality jídla, životních podmínek a příjmu malých zemědělců.

My, Zelení, jsme přesvědčeni o tom, že by se měla posílit role regionálního a místního hospodářství. Budeme také pracovat na zachování kulturní rozmanitosti, například podporou ve veřejném vysílání nebo ve filmovém průmyslu.

6. ÚSPĚCHY ZELENÝCH

Během posledních dvacíti let přispěli Zelení v Evropském parlamentu k zásadní politické a kulturní změně. Před nadcházejícími evropskými volbami se členové Evropské federace zelených stran rozhodli založit Evropskou stranu zelených s jasným společným cílem:

Chceme ozelenět Evropu; vy máte moc rozhodnout!

Přeložil Ondřej Liška (Pracovní překlad, neprošlo jazykovou úpravou)
převzato z http://www.zeleni.net/