Prohlášení KSČM

Ve dnech 6.-7. 3. 2004 se v Praze konala na základě pozvání KSČM a ve spolupráci se skupinou Sjednocené evropské levice/Severské zelené levice (GUE/NGL) mezinárodní konference evropských komunistických a dalších levicových stran za účasti představitelů:

GUE/NGL, Parlamentního shromáždění Rady Evropy, Dělnické strany Belgie, Francouzské komunistické strany, Komunistické strany Čech a Moravy, Komunistické strany Británie, Komunistické strany v Dánsku, Komunistické strany Dánska, Komunistické strany Estonska, Komunistické strany Finska, Komunistické strany obrody (Rifondazione, Itálie), Komunistické strany Polska, Komunistické strany Rakouska, Komunistické strany Ruské federace, Komunistické strany Řecka, Koalice levicových hnutí a ekologie (Synaspismos, Řecko), Komunistické strany Slovenska, Komunistické strany Turecka, Komunistické strany Ukrajiny, Německé komunistické strany (DKP), Nové komunistické strany Holandska, Nové komunistické strany Jugoslávie, Pokrokové strany pracujících Kypru (AKEL), Portugalské komunistické strany, Sjednocené levice (Španělsko), Socialistické strany Litvy, Socialistické strany Lotyšska, Socialistické strany práce Chorvatska, Strany demokratického socialismu (PDS, Německo), Strany italských komunistů a Strany socialistické aliance (Rumunsko).

Zúčastněné strany si vyměnily názory na nadcházející rozšíření Evropské unie, přičemž poukázaly na objektivní nutnost sjednocování svých řad a posilování akční jednoty v boji za novou Evropu, při obraně a dalším rozšiřování práv pracujících.

Posoudily možnosti spolupráce v rámci Evropy i Evropského parlamentu, zejména na základě pozitivních zkušeností z práce skupiny Sjednocené evropské levice/Severské zelené levice (GUE/NGL), jakož i v rámci jiných mezinárodních organizací (OBSE, Rady Evropy atd.). Shodly se v tom, že budou konstruktivně hledat cesty k vytváření a rozšiřování platformy pro sjednocování společného úsilí před tváří neoliberální politiky, jíž se velkokapitál v podmínkách ekonomické globalizace snaží řešit své problémy na úkor lidí práce. Jejich cílem je aktivně a v co největší součinnosti čelit této antisociální ofenzivě a bojovat za Evropu míru, společenského pokroku, sociální spravedlnosti a solidarity.

Za výchozí pozici v procesu sjednocování považují shodu nebo blízkost názorů minimálně v těch otázkách, které posoudily na pražské konferenci. Z nich vyplývají jejich zásadní výhrady k návrhu Smlouvy zakládající ústavu Evropské unie a k militaristickým tendencím Evropské unie pod vlivem konfrontační válečnické politiky USA a NATO. Důraz kladou na nutnost obrany koncepce sociálního státu, zvláště práva na práci a spravedlivou odměnu, solidární důchodovou politiku, ochranu zdraví, podporu vzdělávání, rozvoj kultury a prosazování dalších zájmů evropských národů.

Příslušné strany budou zvýšenou pozornost věnovat letošním červnovým volbám do Evropského parlamentu s cílem zmobilizovat široké vrstvy veřejnosti k podpoře zvolení co největšího počtu levicových kandidátů. V tomto duchu vypracovaly a přijaly společné provolání.

Institucionalizaci součinnosti levicových stran považují za otevřený proces, v němž jí lze dosáhnout jako přirozený důsledek etapy úspěšné akční jednoty.

Haló noviny, 8. března 2004