III. sjezd Komunistické strany Čech a Moravy 26. června 1993 projednal a posoudil situaci ve straně od II. sjezdu KSČM a výsledky vnitrostranické diskuze.
V tomto období se po 74 letech rozpadl československý stát. Ekonomické, politické i kulturní důsledky tohoto rozpadu jsou nevyčíslitelné a poneseme je všichni. Vládní elita prosazuje stále důraznější politiku sociálního revanše a vlastnického převratu. Poslední ranou zdravému rozumu je připravovaná restituce církevního majetku. Za fasádou právního státu narůstá arogance moci, zvůle a pohrdání právem.
Zahraniční politika vládní koalice vede oslabený český stát do nových závislostí a rozporů, k poklonkování před konzervativními a mnohdy vysloveně zpátečnickými silami Německa.
Ohlašované dosažení dna v poklesu ekonomiky a její následný růst se nedostavily. Transformace ekonomiky „šokovou terapií“ selhává a vše směřuje k tomu, aby byla česká ekonomika dále oslabována.
Vládnoucí garnitura vědoma si neúnosnosti současného stavu se snaží naklonit si část roztrpčené veřejnosti dílčími ústupky. Ze zdrojů získaných rozprodejem národního majetku se snaží změkčovat dopady vládní reformy a oddalovat okamžik prozření těch, na jejichž úkor svou reformu provádí. Protože to vše je málo účinné, snaží se vládní koalice vytvářet obraz vnitřního nepřítele, na kterého by svedla vlastní problémy. Součástí této taktiky je i připravovaný zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Nejde zde o vyrovnání se s minulostí, ale o kriminalizování historie za účelem posílení jejich nekontrolované moci nad dnešní společností. Ve svých důsledcích by pak tento zákon znamenal faktickou nutnost odstoupit od mezinárodních dohod a zasahovat do přijaté Listiny základních práv a svobod.
Otevřenou zradu národních zájmů znamená probíhající příprava jednání o uznání nehorázných požadavků sudetských Němců. Jsme pro budování vyváženého vztahu k sudetským Němcům i k Německu obecně. Nelze ovšem zpochybňovat výsledky dohod vítězných mocností II. světové války. Historické skutečnosti jsou nevratné a moralizování dějin zatemňuje otázku příčin a důsledků. Odsun byl i politováníhodným důsledkem etapy česko-německých vztahů, kdy byla zničena naše státnost a ohrožena i existence samotného českého národa.
KSČM vědoma si své odpovědnosti prohlašuje, že nepoleví ve svém úsilí hájit národní a sociální zájmy lidu této země. Bude hájit zájmy zejména těch, kteří to nejvíce potřebují. Bude rovněž požadovat odpovědnost státu za zachování nezbytného standardu životní úrovně a vytváření podmínek pro rozvoj kultury a vzdělanosti všech vrstev obyvatelstva. KSČM bude také prosazovat ochranu parlamentní demokracie, hájit zásady rovnoprávnosti všech vlastnických forem, a bojovat proti výprodeji a rozkrádání národního bohatství. V rámci evropské integrace pak bude naše strana orientovat své úsilí na zachování a posílení naší národní identity.
III. sjezd Komunistické strany Čech a Moravy na základě projednání a diskuze:
Aktuálnost a platnost programových dokumentů přijatých II. sjezdem KSČM - Program KSČM a Úkoly KSČM v nejbližším období 1993-1994.
Koncepčně i organizačně vybudovat při ÚV KSČM teoretické pracoviště.
Zodpovídá: předseda ÚV KSČM
Termín: do 31. 12. 1993