81. Dělba práce základem tvoření tříd. Třídy majetkové a pracovní. Engelsův výklad vývoje tříd není jednotný

Dělba práce je podle Marxe a Engelse základem tvoření tříd. Zvláště pak je dělba práce manufakturní příčinou obou velkých hospodářských tříd: kapitalistů a proletářů.

Takových dvou velkých tříd, to jsme už vyložili, není a ani být nemůže, protože dělba práce a organisace práce je jiná, než se domnívá Marx. Mimo to při organisaci tříd hospodářských neběží pouze a vždycky o dělbu práce, nýbrž také o dělbu majetku; společný hospodářský zájem spojuje jednotlivce, korporace a celé třídy, tyto třídy majetkové nejsou venkoncem třídami práce. Dělba a organisace práce je vedle organisace majetkové a křižuje se s ní. Také proto nestojí jen dvě veliké třídy proti sobě tak, jak tvrdí Marx.

Vznik tříd dělbou práce hledí Engels vyložit obšírněji; naprosto ne s úspěchem. Pokud práce, čteme, dává malý přebytek nad potřebu všech, potud musí většina pracovat a menšina obstarává záležitosti společné, všeobecné, to jest spravuje práci, zabývá se vědou, opatřuje správu státní a podobně. Podle tohoto výkladu jsou třídy výsledkem dřívějšího skrovného vývoje výroby; kapitalistická výroba dává značný přebytek nad obecnou potřebu, a proto se třídy stávají zbytečnými: podle Engelse je panující třída už dnes překážkou dalšího vývoje hospodářského, politického a intelektuálního.[1] Na jiném místě v témž spise líčí Engels vznik tříd poněkud jinak.

Na počátku civilisace byly vy jmenované společné záležitosti (správa práce a tak dále) přeneseny (übertragen) na zvláštní osoby. Tak vznikly primitivní úřady (Beamtungen) - zárodek státu. Vedle tohoto tvoření tříd vzniklo na jistém vyšším stupni vývoje blahobytu, třeba válkou, otroctví, a teprve otroctví umožňuje dělbu práce na zemědělství, průmysl, umění a vědu.[2]

Našly by se snad ještě výklady jiné;[3] ale to, co jsme uvedli, stačí k poznání, že Engels naprosto nevyložil vznik tříd dost určitě a jednotně.


[1] Engels: Herrn Eugen Dühring’s Umwälzung der Wissenschaft, 303.

[2] Engels: Herrn Engen Dühring’s Umwälzung der Wissenschaft, 187 a 188.

[3] V Engelsově listě citovaném shora (na straně 140 a 141) čteme, že rozdělení tříd je určeno druhem a způsobem směny a rozdělením výrobků a toto zase celkovou technikou výroby a transportu. Také jsem už zaznamenal, že Engels není neochoten vyložit vznik třídy velkostatkářů politickou okupací.