Předmluva k německému vydání

Vzal jsem si v této práci za úkol vyložit význam marxismu jako soustavy filosofické a sociologické. Dosud se probírá téměř napořád jen jeho stránka národohospodářská a zvláště se zkoumají jednotlivé nauky a hesla; tak se na přiklad vyšetřuje, je-li komunism možný či ne. Ale ani pak se o komunismu nevykládá celé učení Marxovo. Ve spisech stranických je to docela pochopitelné. Mně záleží na tom, podat učení Marxovo a Engelsovo celé a v jeho souvislosti.

Touto mou prací bude snad podán důkaz, že marxism je pro naši dobu a speciálně pro řešení otázky sociální mnohem důležitější, než se obyčejně už připouští.

Zároveň Marx a Engels získají jako myslitelé, třebaže jejich filosofii a methodu musím odmítat. Marx a Engels nutí k diskusi o mnohých problémech, o nichž se posud v literatuře o marxismu skoro vůbec nejednalo. Pokud mně bylo možné (viz poznámku na straně 5), stopoval jsem také vývoj nejdůležitějších problémů v literatuře marxistické; čtenář má právě dostat obraz vědecké situace celého marxismu. Pracemi Kautského a Bernsteina, uvedenými na straně 305 a 590, vyšlými za korektury hotové knihy, nemohl jsem se už zabývat, třebaže názory právě těchto obou vůdčích theoretiků marxistických sleduji přesněji.

Kniha vznikla z přednášek akademických. To vysvětluje, proč často podávám souvislé výtahy z Marxových a Engelsových spisů a článků. Tím snad kniha trpí slohově, ale věc snad spíše získá. Mnohé práce Marxovy a Engelsovy nejsou velké většině čtenářů lehce dostupné, tak dostanou čtenáři úplnější obraz posuzovaných nauk; dělal jsem ovšem výtahy tak, aby vystoupily především myšlenky hlavní a jejich odůvodnění. Ostatně bylo tak možno charakterisovat také Marxův a Engelsův sloh a jejich způsob práce.

Při spisování knihy byl mi podstatně nápomocen pan dr. B. Kalandra z Vídně (překlady, indexem).

V Praze, 27. března 1899.

Autor

Německé vydání: Die philosophischen und sociologischen Grundlagen des Marxismus. Studien zur socialen Frage von Th. G. Masaryk, Professor an der böhmischen Universität Prag. Wien, Verlag van Carl Konegen, 1899. - Gesellschafts-Buchdruckerei Brüder Hollinek, Wien, III., Erdbergstrasse 3. - XVI + 600 stran.

Překladem vydání německého je vydání ruské: Filosofskija i sociologičeskija osnovanija marksizma. Etjudy po socialnomu voprosu. Masarika, professora češskago universitěta v Pragě. Perevod s německago P. Nikolajeva. Izdanie K. T. Soldatěnkova. Moskva. - Tlpo-lit. V. Richter, Tverskaja, Mamonovskij per. s. d. 1900. - XII + 536 stran.