Předmluva k zvláštnímu ruskému vydání páté části Otázky sociální

Velmi lituji, že nemohu přepracovat vydávané kapitoly své knihy; není kdy. Mé základní přesvědčení se nezměnilo; ale mělo by se ukázat i na ruské zkušenosti v theorii a v politice za poslední dobu.

V ruské literatuře je dnes snad už dost kritiky marxismu; marxisté, zvláště v Německu, sami přecházejí od marxismu k idealismu i k jiným směrům. Ale já bych rád vyzdvihl kladnou stránku obou vydávaných kapitol své knihy, totiž zásady demokratického názoru na život, demokratism jako důsledný, celkový názor na svět v protikladu k aristokratismu.

V části historické měl by se pro ruské čtenáře zdůraznit vliv Feuerbacha na rozvoj ruského socialismu a radikalismu vůbec; v tom ohledu neztratily dosud svého významu výklady Hercenovy. Nevím, byla-li zařazena stať o Feuerbachově výkladu Hegla (Byloje i dumy) do nového ruského vydání Hercena. Důležité je, že Feuerbach měl silný vliv na Hercena, Bakunina, Ogareva, Bělinského a na kritiku let šedesátých, na Černyševského a na jeho stoupence. Ten vliv Feuerbachův takořka logicky připravoval i vliv Marxův a vliv jeho materialismu. Chci říci, že materialism je směr, který se na Rusi ujal, a proto nemyslím, že by se mysticism rozličných nových směrů ukázal dost silným k boji s ním.

Ukazuji na Feuerbacha a jeho vliv proto, že straně Svobodomyslných, jejíž program jsem četl s velkým zájmem, jde o boj proti filosofii náboženství Feuerbachově-Marxově. Otázka ruská je otázkou náboženskou. Velmi sympathisuji s programem odluky církve od státu, a jsem přesvědčen, že bez reforem církevních a náboženských není na Rusi možný silný a trvalý rozvoj politický.

Velmi sympathisuji s programem Svobodomyslných, vybízejícím k stálé kulturní práci; bez takové práce, bez stálého uvědomování občanů, voličů zvrací se netoliko konstitucionalism, nýbrž také parlamentarism v poslanecký byrokratism, kterého se musí, zdá se mi, Rusko varovat více než země jiné. Přeji Svobodomyslným úspěchu zejména v tomto směru.

V lednu roku 1906.

T. G. Masaryk

Pátá část Otázky sociální, kapitola XIII, oddíl A a oddíl B, vyšla ve dvou brožurách v ruském překladu podle původního textu českého: Prof. F. O. Masarik: Načala socialističeskago obščestva. (Glavnyje voprosy marksistskoj politiky.) I. Revoljucija ili evoljucija? Perevod pod red. pr.-doc. N. Jastrebova. Izdanie partii »Svobodomysljaščich«. S.-Petěrburg, 1906. - Tip. F. Vajsberga i P. Geršunina, Jekatěrinskij kan. 71-6. - 35 kopějek. - XlV + 54 stran. - Druhá brožura: Načala socialističeskogo obščestva. (Glavnyje voprosy marksistskoj politiki.) II. Marksizm i parlamentarizm. (S bibliografiej po voprosam politiki.) - 25 kopějek. VIII + 34 strany. (Předmluva vydavatelstva a autora se opakuje v obou brožurách; v prvé je mimo to stať o autorovi od N. V. Jastrebova.)