Odbory působí jako beranidlo pro nástup ODS k moci, řekl Právu v reakci na pražskou sobotní demonstraci odborářů místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Podle něj by v případě pádu Špidlovy vlády mohla vzniknout duhová koalice nekomunistických stran, kterou by však on sám nepodpořil.
PRAHA - "Po případném odchodu této vlády by do hry vstoupil Václav Klaus, který by ovlivňoval složení budoucího kabinetu. To je varianta, o které se v kuloárech hovoří," uvedl Škromach. Duhová vláda by podle něj prosazovala tvrdou reformu veřejných financí vycházející z dokumentu ODS Modrá šance a doplněnou o představy US-DEU a KDU-ČSL.
"Myslím si, že pro ČSSD by pak bylo lepší zůstat v opozici, ale nedá se vyloučit, že by určitá skupina měla zájem na vládní účasti. Já bych ale takovou vládu příliš nepodporoval," řekl Škromach.
Předsedat by případné duhové vládě podle Škromachových informací z kuloárů mohl nezávislý odborník typu bankéře Josefa Tošovského, protože by jejím jediným úkolem bylo realizovat nepopulární kroky, za které žádná politická strana nechce nést odpovědnost.
V duhovém kabinetu by měli zasednout kromě nezávislého premiéra předsedové ODS, ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Ostatní její členové by neměli být politicky angažovaní, uvedl Škromach s tím, že úvahy tímto směrem se ubírají v ODS.
Za provokaci naopak označil slova šéfa ODS Mirka Topolánka, že by předsedou duhové vlády mohl být nynější vicepremiér a místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Škromach je ale podle svých slov přesvědčen, že Špidlova vláda uspěje.
Poslanci ČSSD, kteří mají připomínky k vládnímu návrhu reformy veřejných financí, spojují své definitivní stanovisko s tím, co uslyší od vedení strany na úterním společném jednání předsednictva ČSSD a poslaneckého a senátorského klubu soc. dem.
"Klub je v úterý, doufám, že dostaneme nějakou podstatnou informaci. V tento okamžik nejsem připraven odpovědět na otázku, zda podpořím celou reformu, nebo nepodpořím nic," řekl Právu jeden z rebelujících poslanců ČSSD Vladimír Laštůvka.
Podle svých slov zaznamenal, že vláda hodlá vyjít vstříc odborům v započítávání doby středoškolského studia do důchodu a v ponechání způsobu odchodu do penze matek s dětmi, ale nejvíc mu vadí něco jiného: "Za x let, co jsem v parlamentu, je to jedna z největších vnitřních krizí, které prožívám. Obzvlášť těžce nesu neochotu hovořit o tom, co není finančně tolik náročné, ale hluboce se týká lidské důstojnosti. Jde o chystané znevýhodnění předčasného odchodu do důchodu."
Novinky, 15.9. 2003, 19:19