Advokát: Za smrtí Kinga stála CIA

Proč je vražda populárního pastora stále tabu, ptá se kniha Státní akce

Čestmír Lang

Kazatel Martin Luther King, charismatický vůdce amerického černošského hnutí 60. let, upadl už téměř v zapomnění. Bývá zmiňován jen při kulatých výročích. Kingovo jméno se ale začalo znovu častěji objevovat na sklonku loňského roku, kdy ve Velké Británii vyšla kniha Státní akce. Její autor, advokát a Kingův blízký přítel William F. Pepper, v ní tvrdí, že za atentátem na populárního pastora stála CIA. Kingova smrt byla v roce 1968 doslova ve státním zájmu.

Měl jsem sen...

Historie připomíná Kinga zejména jako autora výroku "I had a dream". Začal jím svůj slavný projev v roce 1963 před čtvrt miliónem demonstrantů, kteří se shromáždili ve Washingtonu. Touto větou vtiskl hnutí za rasovou rovnoprávnost nenásilný, jednoznačně pacifistický směr. O čtyři roky později vřela "černá" Amerika znovu - vojenské angažmá prezidenta Johnsona ve Vietnamu expandovalo do závratných rozměrů. Do války v Indočíně byl povoláván nadprůměrně vysoký počet Afroameričanů a schodky státního rozpočtu USA se vyrovnávaly především omezováním sociálních podpor nejnižších vrstev. V roce 1967 vedl King masy znovu - postavil se do čela tažení proti chudobě (Poor People's Campaign).

Přiznání bez soudu

V památném roce 1968 nabraly společenské nepokoje na intenzitě. King se tehdy nejen angažoval ve zmíněném hnutí proti chudobě, do něhož se mu podařilo zapojit i bílé a latinské Američany. Současně se začal spojovat i s protestním hnutím studentů a intelektuálů proti vietnamské válce. Vrcholem Poor People's Campaign měla být mobilizace půl miliónu chudých z celé Ameriky a zřízení stanového města ve vládní čtvrti ve Washingtonu. Počátkem dubna 1968 se Martin Luther King chystal promluvit na velké demonstraci podporující stávku dělníků v Memphisu. Odpoledne 4. dubna byl však na balkóně tamního motelu Lorraine zastřelen. Údajný vrah, kriminálník James Earl Ray, který nedávno předtím uprchl z vězení, byl několik týdnů poté zatčen. Jeho případ nepřišel před soud, protože se 10. března 1969 k vraždě přiznal. Byl bez procesu odsouzen na 99 let odnětí svobody. Tři dny po nástupu trestu napsal soudu dopis, v němž přiznání odvolal a podal žádost o soudní proces.

Důmyslný státní komplot

William F. Pepper strávil rešeršemi k Lutherově vraždě více než dvacet let. V objemné knize Státní akce dospěl k závěru, že atentát nebyl vraždou, ale důkladně připravovanou popravou, na jejíž organizaci se podíleli agenti vlády, armády, FBI a CIA. Pochybnosti, jež v Pepperovi klíčily od ledna 1979, tedy od okamžiku, kdy byla publikována závěrečná zpráva výboru pro vyšetření atentátu, jej vedly k mnohahodinovým rozhovorům s odsouzeným, marně čekajícím na proces. Pepper je přesvědčen, že domnělý pachatel vraždy se obratnou manipulací s fakty i falešnými svědeckými výpověďmi stal obětí státního komplotu. Ovšem ani množství nových důkazů svědčících o Rayově nevině nevedlo k otevření soudního procesu.

Televizní soud bez diváků

Pepperova kniha krok za krokem dokumentuje dimenze obrovského, dokonale organizovaného spiknutí. Martina L. Kinga se podařilo vlákat do léčky. Jeho pokoj v motelu Lorraine byl předem opatřen odposlouchávacími mikrofony. Několik hodin před vraždou byla odvolána jednotka policistů určená k jeho ochraně. Korunní svědek proti Earl Rayovi, který jej viděl s puškou, se v kritické době nacházel v podnapilém stavu. Zbraň, z níž měl Ray střílet, nefungovala. Nesrovnalostí a absurdit je v celém případu nespočet. Když ani po 20 letech nebylo Rayovi soudní řízení povoleno, rozhodl se Pepper, který mezitím přesídlil do Anglie, zorganizovat v Memphisu tzv. televizní proces s dvanácti nezávislými porotci. Po předložení nových indicií došla tato instituce k závěru, že Ray je nevinen a že se Martin L. King stal obětí spiknutí. Tohoto procesu se Ray už nedožil. Zemřel ve vězení v roce 1998.  Ani po jeho smrti se nic nezměnilo. Pepperova akce byla přenášena jen lokální televizní stanicí a zúčastnil se jí pouze jediný reportér. Ten dostal nedlouho poté bez udání důvodu výpověď. Výsledkům TV-soudu nevěnovaly sdělovací prostředky žádnou pozornost, pouze stanice CBS uvedla krátkou zprávu. Bojkot je dodnes takřka stoprocentní.

Nepřítel číslo jedna

Jak je to možné v kolébce nejliberálnějšího tisku na světě, v zemi, kde právě novináři po rozpoutání aféry Watergate donutili prezidenta Nixona k rezignaci a kde je Kennedyho atentát dodnes předmětem neustálých spekulací, zůstává vražda M. L. Kinga společenským tabu? Pepper nabízí přesvědčivá vysvětlení. Kennedy neohrožoval vládní systém a přes své liberální názory  byl v podstatě otevřen požadavkům vojensko-průmyslového komplexu. Avšak černošský pastor, milovaný desítkami miliónů, byl permanentním ohrožením statutu quo. Těsně před atentátem hrozilo akutní nebezpečí, že spojí statisíce protivníků vietnamské války s milióny chudých Američanů. Pepperovo resumé zní: Martin Luther King byl pro velké koncerny nepřítelem číslo jedna. Jeho charisma i prostředky nenásilného odporu připomínaly Gándhího. Musel být odstraněn.

Autor je publicistou, žije v Německu

hn.ihned.cz  7. 1. 2004