Za čím si stojím

Gabi Zimmer, předsedkyně PDS, členům a sympatizantům PDS

Sama existence PDS je ohrožena, protože nejsme vůbec životaschopní. Zablokoval nás nejen volební výsledek. Hádka o příčinách porážky zvýrazňuje naše rozdíly. Nechováme se vůbec politicky a způsob, jak diskutujeme, nezaručuje, že se dostaneme ke společnému jednání. Především naši voliči však očekávají, že se nebudeme zaobírat jen sami sebou nebo dokonce že se budeme prezentovat jako svépomocná skupina, nýbrž že budeme dělat politiku. K tomu potřebujeme mít jasno a být rozhodnuti o tom, kam, jak a s kým chceme jít. Jde o směr vývoje a o charakter PDS.

Předsednictvo rozhodne ve středu na svém zasedání o  iniciativním návrhu sjezdu strany, který je zpracováván pod vedením mým a Wolfganga Gehrckeho. Chci objasnit, za jakými stanovisky si stojím a s jakými půjdu na sjezd strany.

Delegáti sjezdu strany stojí před úkolem zahájit nepřikrášlovanou analýzu příčin našeho neúspěchu ve volbách do Spolkového sněmu, rozhodnout o bezprostředních úkolech pro nový průlom a zajistit k tomu personální předpoklady. Potřebujeme k tomu i nové soudružky a soudruhy, kteří čerstvé myšlenky nejen požadují, nýbrž jsou schopni je i formulovat.

Dosud se nám nepodařilo přesvědčivě objasnit, k čemu jsme ve změněných podmínkách ve společnosti zapotřebí, co můžeme reálně změnit, v čem spočívá projekt, který zastupujeme. Není to otázka zdánlivé alternativy „vládnout či oponovat“. Nejde o otázku, zda a kde, nýbrž jak a jak zřetelně jsme vnímáni při zastupování zájmů. nejen v emancipačních hnutích, svazech a spolcích, nýbrž i v parlamentech a zastupitelstvech. K tomu jsou zapotřebí návrhy. Dotaz „proč jsme ve volbách  ztroskotali – že jsme málo v opozici nebo že máme málo dobrých myšlenek?“ je chybný a zavádí. Je třeba spíše prověřit, jak vyvíjíme koncepce a jak je prosazujeme do praktické politiky.

Měli bychom raději svá skutečně odlišná stanoviska formulovat a v kulturně vedeném souboji je zproduktivnit. Rozdíly se týkají dvou otázek: zaprvé: chceme být tvůrčí opozicí a používat k tomu všechny možnosti a formy demokratické politiky, počínaje protestem na ulici a konče podílem na moci,  nebo se některých zříkáme? Zadruhé: chápeme „otevření se společnosti“ jako obrácení se jak k těm, kteří zažívají nespravedlnost v naší společnosti, kteří se vidí konfrontováni se sociálními starostmi, tak i k těm, kdo jsou nejvíce na okraji? Orientujeme se spíše na svazek středních a dolní vrstev nebo na svazek středolevých stran? V samotném předsednictvu strany vzplála o víkendu právě o těchto otázkách hádka.

PDS má budoucnost pouze jako spolkově zakotvená a životaschopná socialistická strana. Může mohutnět pouze jako strana členů a strana volební. Ve volební kampani do Spolkového sněmu a ve svých příspěvcích do debaty o programu jsem dávala vždy znovu najevo, že mne fascinuje myšlenka společnosti sebeurčených a solidárně jednajících lidí a že taký obraz musí už dnes charakterizovat vnitrostranický život PDS.

K tomu je nepostradatelná atmosféra důvěry, vzájemné pozornosti a solidarity, stejně jako schopnost kritiky a učení se. Za tím si stojím a vidím jako kontraproduktivní, když jsou organizace a zemské svazy zaujati paušálně jednotlivci, místo toho, aby se zprůhlednil nesoulad a aby se vytáhlo solidárně do boje.

7. 10. 2002


Originál Wofür ich stehe přeložil Milan Neubert.