Ameriku čeká úpadek

Jeffrey D. Sachs

První výročí války v Iráku uplynulo a pověst Ameriky i nadále upadá. Před rokem se USA pokusily násilně přimět svět k podpoře nevyprovokované války tvrzením, že každý, kdo nevěří v existenci iráckých zbraní hromadného ničení, je buďto blázen, nebo komplic teroristů. Dnes víme, že bláznem anebo lhářem byla naopak vláda Spojených států a několik málo jejích spojenců. Ani to však Bushovu administrativu nepřimělo skončit s gangsterským chováním.

USA by mohly být obrovskou silou dobra. Studie podobné té, kterou zpracovala Komise pro makroekonomiku a zdraví při Světové zdravotnické organizaci, ukazují, že díky ročnímu národnímu důchodu ve výši 11 bilionů dolarů by Amerika mohla financovat boj s AIDS, malárií, tuberkulózou a dalšími smrtelnými chorobami za pouhý zlomek peněz, jimiž mrhá v Iráku. Finanční pomoc USA chudým zemím světa je však dnes v poměru k národnímu důchodu nejnižší ze všech dárcovských zemí.

USA mohou být silou obrovského zla. Vojenský rozpočet dnes činí 450 miliard dolarů, což se zhruba rovná vojenským výdajům celého zbytku světa. Bushova administrativa věří, že za americkou vojenskou sílu si lze koupit bezpečnost, přestože terorismus od války v Iráku vzrostl.

I přes bohatství a vojenskou sílu však bude schopnost Ameriky uplatňovat politickou moc - k dobrému, či ke zlému - v příštích letech upadat, a to nejméně z pěti důvodů:

Ve světle těchto pěti faktorů sen mnoha amerických pravičáků o celosvětovém impériu pravděpodobně vybledne. A pokud Bush prohraje letos v listopadu volby, které budou zajisté velice těsné, pak k tomu dojde spíše dříve než později. Ať už bude výsledek voleb jakýkoliv, USA nemohou svůj nevyhnutelný úpadek ve vztahu ke zbytku světa odkládat věčně.

Autor je profesorem ekonomie a ředitelem Institutu Země na Kolumbijské univerzitě v New Yorku Project Syndicate

MF Dnes, 9. 4. 2004 Názory - strana 9