Demokracie à la PDS

Jana Frielinghaus

Zimmer a Bisky představili orientující materiál (Leitantrag - pozn. překladatele) pro mimořádné zasedání sjezdu strany. Předsednictvo se podílelo jen částečně.

Šéfka PDS Gabriela Zimmer vystupuje poslední dobou pouze v dvojitém balení se svým pravděpodobným nástupcem Lotharem Bisky. Ve středu představila tato dvojice orientující materiál pro mimořádné zasedání sjezdu, na němž má být 28. a 29. června zvoleno nové předsednictvo. Za název byla zvolena jedna věta z Bertolta Brechta: "Spravedlnost je chlebem lidu". To básník po nepokojích 17. června 1953 "napsal panujícím do památníku", říká se v prvním odstavci materiálu, který zřejmě vypracovali André Brie, volební lídr pro volby do Evropského parlamentu počátkem roku 2004, a Horst Kahrs, referent berlínské senátorky Heidi Knake-Werner. Jim výslovně poděkovala Zimmer za práci. Podepsán je ale materiál 52 osobami, z toho 6 členů předsednictva, 8 zemských předsedů PDS, 14 zemských poslanců a zemští ministři Helmut Holter, Thomas Flierl a Stefan Liebich.

Lothar Bisky, šéf klubu PDS brandenburského landtagu, vypozoroval, že PDS neprofituje z "chyb druhých". Proto musí více "rozvíjet svůj profil". Podle Bikyho existuje "demokraticko-socialistický základní proud ve straně", který musí být od nynějška "centrem strany" a formovat práci předsednictva. Zástupci "základního proudu" jsou podle Biskyho definice ti, kteří se identifikují s "antistalinským" zakladatelským konsensem strany a kteří dodržují "vnitrostranickou demokracii". K nim počítá s jistotou sám sebe a řadu zemských politiků, které si šéfka strany shromáždila kolem sebe po nekonvenčním zbavení moci spolkového jednatele Uwe Hiksche a většiny 18-ti členného spolkového předsednictva.

Gabriela Zimmer prohlásila, že konáním mimořádného zasedání sjezdu se má strana "znovu přihlásit na politické jeviště s alternativními návrhy".  Otevřená je otázka, jakou roli má na sjezdu hrát střet s "Agendou 2010" spolkové vlády. V orientujícím materiálu je nově naskicován alternativní program PDS k "Agendě 2010". Bisky mezitím tvrdil, že "rozsáhlá reforma" sociálního systému je mimo diskusi. PDS by však chtěla ukázat, že tu existuje cesta, která "není spojena pouze nebo podle možností vůbec se sociálními škrty". Co je na tomto způsobu čtení v nejhorším případě "vlastní profil" a nejen "Agenda 2010", to se dá vyčíst z politiky spoluvládnoucí berlínské PDS. Pro tu měl Bisky ve středu pouze slova uznání.

Také jako protiválečná strana se musí PDS dále profilovat. Je to "proces, kde se musíme učit", tolik Bisky. Jak se prakticky učí, ukazuje aktuální vnitrostranická debata o možné účasti německých vojáků na robustním nasazení OSN v Kongu. Spolková poslankyně Petra Pau už signalizovala, že se bude při hlasování o této otázce držet svého svědomí a ne platného usnesení strany. Souhlas PDS s vojenskou účastí nebude v parlamentu dán jen proto, že pravděpodobně nebude požadován. Pak spolková vláda současně prohlásí, že se chce soustředit na lékařskou pomoc.

Originál vyšel 12. 6. 2003 v Junge Welt
přeložil Milan Neubert