Nebylo by dobré "zadrhnout se" na stanovách

Václav Věrtelář

Celostátní konference KSČM má zahájit přípravy na příští VI. sjezd KSČM, který se má konat v květnu roku 2004. Nesporně půjde o významný sjezd v historii KSČM. Po více než deseti letech obhajoby existence komunistické strany a myšlenek socialismu dosáhla KSČM v posledních volbách do Poslanecké sněmovny výrazného úspěchu. Počet příznivců politiky KSČM se rozšiřuje. To je dobré, ale současně velmi zavazující. Členové a příznivci politiky KSČM mají často velká očekávání, která se však při 41 mandátech v Poslanecké sněmovně ještě nemohou vždy a v celém rozsahu splnit. Bezprostředně před námi není zahájení socialistické přestavby společnosti.

Naším současným úkolem je minimalizovat dopady bankrotářské "transformační" politiky, dopady kapitalistického systému na převážnou většinu společnosti (ztráta sociálních jistot, rekordní nezaměstnanost atd.). Současně musíme usilovat o co nejpříznivější podmínky pro budoucí přechod k socialistické politice. Základním předpokladem k tomu je získat pro politiku KSČM co největší počet občanů České republiky v příštích volbách do Poslanecké sněmovny, ale i do Senátu a zastupitelstev na všech stupních. K tomu je nutno soustředit veškeré politické, organizační i obsahové úsilí tak, aby na příštím sjezdu bylo možné členům KSČM a celé veřejnosti představit konkrétní, srozumitelný a současně stručný program činnosti KSČM na nejbližší období. Musí to být program reálný a srozumitelný (žádná "slibotechna").

Vyžaduje to v nejbližší době vypracovat hlubokou analýzu současného stavu české ekonomiky a celé společnosti, analýzu současného stavu světa včetně tendencí a variant dalšího vývoje u nás i ve světě. Na základě toho je nutno velmi pečlivě vybrat priority, tedy prvořadé a nejdůležitější úkoly strany na nejbližší léta. Je to úkol nesmírně složitý a obtížný. V mnohém však ovlivní další vývoj. Můžeme si vzít jako příklad základ "všeho živobytí" - ekonomiku. Jsme v hlubokém krizovém stavu. Ekonomika je zčásti (převažující) vyprodána do zahraničí a z druhé části devastována. Vláda kromě další privatizace (tedy výprodeje) nemá žádnou konkrétní koncepci na zastavení úpadku a obnovení efektivního růstu ekonomiky. Najít z této situace recept není nemožné, ale je to takřka na Nobelovu cenu. Co s nezaměstnaností, jak zastavit úpadek zdravotnictví, školství a vědy? Tak je možné pokračovat, ale to není předmětem této úvahy. Je to pouze pro stručné upozornění účastníkům celostátní konference KSČM jako příspěvek pro hledání "základního článku" naší budoucí politiky. Nemyslím si totiž, že na příštím sjezdu máme schvalovat nějaké nové, zásadní, komplexní programové dokumenty. Ty z posledního sjezdu nám ještě nějaké období mohou plně sloužit. Na jejich zdokonalení v souladu s novou situací ve světě i u nás ještě (podle mne) nemáme potřebné znalosti a nejsme na to ještě dostatečně připraveni. (Nejde totiž o nějaké "slohové cvičení", jak se o to někteří teoretici snaží.) Bylo by dobré se na takovém nebo podobném pojetí přípravy příštího sjezdu sjednotit a byl by to (podle mne) velký úspěch a dobrý začátek předsjezdové kampaně.

Je nesporné, že kromě obsahových otázek se strana na svém sjezdu musí zabývat i otázkami svého vnitřního života. Jsou to především otázky organizační a kádrové. K té první skupině patří i stanovy strany. Mám obavy, že před celostátní konferencí se právě stanovy stávají rozhodujícím, ne-li jediným centrem pozornosti. Tak trochu jsme se zřejmě nechali vtáhnout do pasti nepovedené "reformy územního uspořádání". Za současného stavu potřebujeme krajský i okresní článek organizace. Nemohu si však pomoci, ten okresní je z hlediska členské základny rozhodující. A k tomu podle mého názoru dospěje tento stát. Rušení okresů bylo tím největším nesmyslem a dnešní územněsprávní uspořádání se dříve nebo později zhroutí... Bylo by škodou "zadrhnout se" na stanovách. Bylo by dobré na konferenci k nim "shrnout připomínky" a v dalších měsících je dopracovat. Zaměřme se na to rozhodující: na tvorbu a realizaci politiky KSČM.

12. dubna 2003