Nová direktiva EU

Od našeho zvláštního zpravodaje Huga von Ente v Bruselu jsme se dozvěděli, že v jedné nejmenované členské zemi EU probíhá od počátku května tohoto roku projekt ověřování možných dopadů na hygienickou situaci evropského obyvatelstva po realizaci připravované direktivy EU 2004/asd/145/8597/4b.

Direktiva zatím prošla na návrh Komise prvním čtením v Evropském parlamentu a částečně ztroskotala na stanovisku Hospodářského a sociálního výboru. Rada EU nepřijala navržené pozměňovací návrhy a po formulaci společného postoje poslala návrh do druhého čtení s tím, že současně rozhodla o uvolnění finančních prostředků na realizaci ad hoc projektu zmíněného výše. První výsledky má komise získat do konce tohoto kalendářního roku.

Pravicová média zaznamenala v souvislosti s připravovanou direktivou i mimořádnou aktivitu na ministerstvech zahraničních věcí členských států EU. V pořadí již třetí letošní ztráta laptopu na českém ministerstvu do tohoto problému vnesla částečně jasno. Existují patrně obavy, že vyhlášení direktivy by ještě více  oddálilo vstup Turecka do EU.

Na únik informací zatím reagovala pozitivně jen cena akcií velkých prodejních řetězců, které se začaly předzásobovat čepicemi s kšiltem. Správnost jejich rozhodnutí však včera zpochybnil jeden z komisařů, když se na večeři zmínil o technickém problému janovské tiskárny, která je subdodavatelem zmíněného projektu.

JPP, 25. 5. 2004