Malých politických uskupení je nepřeberné množství...
jejich šance na vstup do parlamentu je ale minimální

LN, 3. 6. 2002

Akce za zrušení Senátu a proti vytunelování důchodových fondů

Předseda: František Pillman
Cíl: Říká ho už svým názvem chce zejména zrušit Senát.
Strana vznikla v roce 2000 a účastnila se už předloňských krajských voleb, ale bez úspěchu. Paradoxní je, že předseda strany, bývalý poslanec ODS František Pillman, v minulosti sám dvakrát neúspěšně kandidoval do Senátu. Vedle zrušení této komory žádá strana přímou volbu prezidenta, hejtmanů a starostů.

Balbínova poetická strana

Předseda: Jiří Hrdina
Cíl: Recesistická strana chce vnést do politiky humor.
Vznikla loni o silvestrovské noci v Balbínově poetické hospůdce na pražských Vinohradech a hlásí se k odkazu kněze a vlastence Bohuslava Balbína. Má jen pět členů, z nichž navíc může kandidovat jen předseda a dále pak už jen její příznivci. Na své kandidátky získala některé známé osobnosti Jaroslava Hutku či Ivana Martina Jirouse.

Cesta změny

Předseda: Jiří Lobkowicz
Cíl: Být alternativou středovým voličům, zklamaným opoziční smlouvou i Koalicí.
Vznikla v říjnu 2001 po roztržce mezi dvěma křídly organizátorů tzv. strany intelektuálů: skupina Moniky Pajerové odešla a založila si vlastní stranu Naděje. V Cestě změny nakonec zůstalo jen několik známějších jmen. Své kandidátky strana otevřela také zástupcům hnutí Nezávislí.

Česká pravice

Předseda: Michal Simkanič
Cíl: Zabránit vstupu Česka do Evropské unie.
Vznikla už v roce 1994 a má několik set členů. Označuje se za jedinou skutečnou pravici u nás, má úzké vazby na ODS. Česká pravice zcela odmítá náš vstup do EU a razí přímou orientaci na USA. Navrhuje zavést nucené práce pro nezaměstnané, přijmout zákon o protičeské činnosti a privatizovat první program České televize.

Česká strana národně sociální

Předseda: Jan Šula
Cíl: Středová strana s důrazem na národní zájmy.
Považuje se za nástupkyni stejnojmenné prvorepublikové strany. Zdědila řadu lukrativních nemovitostí, dnes má téměř 5000 členů. Ve všech polistopadových volbách propadla, přesto má nyní dva poslance - z Unie svobody do ní přestoupili Marie Machatá a Vladimír Paulík. Na své kandidátky získala mj. sexuologa Uzla či exministra Kubáta.

České sociálně demokratické hnutí

Předseda: Pavel Svoboda
Cíl: Klade důraz na vlastenectví a varuje před "novodobými kolonialisty z EU".
Hnutí vzniklo v říjnu 1999 na Teplicku z bývalých členů ČSSD, dnes má asi 300 členů. Nedosahuje ani regionálního významu, předloni propadlo v krajských volbách. Jeho předseda v témže roce kandidoval na Teplicku do Senátu a skončil poslední. Kandiduje jen v jediném, Ústeckém kraji.

Demokratická liga

Předseda: Petr Vlasák
Cíl: Vytvořit alternativu dnešním stranám.
Demokratická liga vznikla v únoru 1998 jako Českomoravská akční strana středu. Strana s delfínem ve znaku navrhuje mimo jiné zrušit ministerstvo pro místní rozvoj a přidělovat lidem byty prostřednictvím leasingové společnosti. Ve volebním spotu karikovala spolupráci Miloše Zemana s Václavem Klausem v opoziční smlouvě.

Humanistická aliance

Předsedkyně: Dana Feminová
Cíl: Odmítá mocenské hrátky a rozhodující roli peněz ve společnosti.
Politické hnutí, které vzniklo v roce 1996 z iniciativy členů Humanistického hnutí. Má asi 300 členů. Zakládá si na vysoké účasti mladých lidí a žen ve stranických funkcích. Žádá snížit platy politikům, rozhodovat o důležitých věcech referendy či zvýšit daně společnostem, které převádějí zisky do zahraničí.

Moravská demokratická strana

Předseda: Ivan Dřímal
Cíl: Hájit zájmy občanů Moravy a Slezska.
Strana vznikla na jaře 1997 spojením Moravské národní strany a Českomoravské unie středu. Dnes má zhruba 3000 členů. Moravisté, kdysi reálná politická síla, dnes i přes spojení sil pouze živoří, v minulých volbách nezískala MDS ani půl procenta hlasů. Strana odmítá nerovný vztah mezi centrem a regiony a žádá spolkové uspořádání státu.

Naděje

Předsedkyně: Monika Pajerová
Cíl: Vytvořit nový politický střed, zabránit aroganci politiků.
Strana byla zaregistrována letos v lednu. Mezi iniciátory Naděje patří lidé, kteří se angažovali v občanských iniciativách Impuls 99, Děkujeme, odejděte či Česká televize - věc veřejná a kteří původně připravovali vznik strany Cesta změny. Po dramatické roztržce se ale loni v září rozhodli založit vlastní stranu.

Národně demokratická strana

Předseda: Jan Valenta
Cíl: Důsledně hájit národní zájmy "v podmínkách nuceného vstupu do EU".
Národně demokratická strana vznikla v roce 1991. Na jejích kandidátkách jsou i někteří představitelé krajní pravice, například bývalý předseda Pravé alternativy Jan Kopal. Strana žádá zvýšit pravomoci policie, vyšší tresty za trestné činy, omezit přistěhovalectví či zabavit majetek manažerům krachujících firem.

Nové hnutí

Zakladatel: Stanislav Brázda
Cíl: Politika bez politiky.
Prakticky neznámý politický subjekt, který kandiduje pouze v Praze. V jeho čele stojí psychotronik, který na svých internetových stránkách nabízí vedle politického programu i věštby. Žádá zrušit Senát, vyhlásit konkurs na místa ministrů, uspořádat referendum o trestu smrti, zastavit činnost komunistů, obsadit důležitá místa lidmi, jimž v roce 1989 bylo méně než 18 let.

Sdružení nezávislých

Předseda: Milan Marko
Cíl: Být platformou pro komunální politiky.
Politické hnutí, které pod názvem Sdružení nezávislých kandidátů vzniklo v roce 2000, aby umožnilo účast nezávislých kandidátů v krajských volbách. Letos se přejmenovalo na Sdružení nezávislých. Navrhuje přímou volbu prezidenta, zúžit poslaneckou imunitu, zvýšit pravomoci obecní policie, snížit hranici trestní odpovědnosti či zavést místní daně.

Romská občanská iniciativa ČR

Předseda: Štefan Ličartovský
Cíl: Hájit práva Romů v Česku.
ROI vznikla v listopadu 1989 a dnes má asi 1000 členů. Letos kandiduje pouze v Moravskoslezském kraji. Chce zlepšit ochranu před rasovou a národnostní diskriminací, snížit hranici trestní odpovědnosti na 14 let, snížit daně firmám zaměstnávajícím Romy, zrušit přijímací zkoušky na vysoké školy, stavět více bytů pro sociálně slabé rodiny.

Volba pro budoucnost

Předseda: Daniel Zajíc
Cíl: Zabránit vstupu Česka do EU.
Konzervativně pravicová strana byla zaregistrována letos v březnu. Varuje před vstupem do EU jako neuváženou ztrátou suverenity, podporuje naopak jen vstup do sdružení volného obchodu se státy EU. Navrhuje zjednodušení státní administrativy, výraznější podporu rodiny, zpřístupnění vysokých škol všem zájemcům či důchodové zvýhodnění lidí svíce dětmi.

Občanská demokratická aliance

Předseda: Michael Žantovský
Cíl: Pravicová liberálněkonzervantivní strana.
ODA vznikla v prosinci 1989 a devět let byla ve vládách. Dnes má zastoupení jen v Senátu. Byla součástí čtyřkoalice, která se ale kvůli dluhu ODA začátkem letošního roku rozpadla. Strana má zhruba 1500 členů a na kandidátkách má i několik členů KAN. Navrhuje rovnou daň, o třetinu snížit počet úředníků, zavedení školného či občanských porotních soudů.

Pravý Blok

Předseda: Petr Cibulka
Cíl: Náprava křivd a potrestání komunistických zločinů.
Strana vznikla už v roce 1994, výrazněji se ale profiluje až od roku 2000, kdy do jejího čela nastoupil Petr Cibulka, známý zveřejněním seznamů spolupracovníků StB. Strana chce rozhodovat o většině věcí místními, regionálními a celostátními referendy, přímou volbu prezidenta a starostů či odvolatelnost vysokých úředníků přímo občany.

Republikáni

Předseda: Jan Vik
Cíl: Očistit název Republikáni od vzpomínky na Miroslava Sládka.
Stranu nedávno založili někteří bývalí poslanci Sládkovy SPR-RSČ, kteří se distancovali od svého předsedy. V čele stojí jeho bývalá pravá ruka Jan Vik. Strana se hlásí k programu někdejší SPR-RSČ: k ochraně národních zájmů, odporu k NATO, Evropské unii či romské menšině. Více než svým programem se ale profiluje útoky na stranu Miroslava Sládka.

Republikáni Miroslava Sládka

Předseda: Miroslav Sládek
Cíl: Vyvést zemi z chaosu a z NATO.
Strana, která má podle vlastních údajů asi pět tisíc členů, vznikla v prosinci 2000. Rovněž se považuje za nástupce SPR-RSČ, která skončila bankrotem. Strana požaduje vystoupení ČR z NATO, místo vstupu do EU spolupráci s jednotlivými jejími členy, omezit přistěhovalectví, zavést přímou volbu prezidenta, plošné přídavky na děti či obnovit trest smrti.

Strana demokratického socialismu

Předseda: Jiří Hudeček
Cíl: Vybudovat socialismus, ale demokratický.
SDS vznikla spojením Levého bloku a Strany demokratické levice v roce 1997. Obě původní strany vznikly v roce 1993 po neúspěchu pokusů o transformaci komunistické strany. SDS kandiduje pouze v Praze a navrhuje zahájit projekt celospolečenské obnovy, který by byl založen na výrazné regulaci trhu, polidštění práce a humánní občanské společnosti.

Strana venkova - spojené občanské síly

Předseda: Jan Veleba
Cíl: Přinést do politiky změnu a selský rozum.
Existuje od roku 1996 jako Strana venkova, loni se přejmenovala. Sama uvádí, že má 4000 členů. Navrhuje vyrovnávat venkov s městem, chránit domácí trh s potravinami, přehodnotit reformu veřejné správy, přísněji dohlížet na cizince, podporovat venkovskou turistiku.

Strana za životní jistoty

Předseda: Ladislav Jaroš
Cíl: Hájit sociálně slabší vrstvy.
V prosinci 1989 vzniklo Hnutí důchodců za životní jistoty, které se pak změnilo na stranu Důchodci za životní jistoty. V roce 1999 se přejmenovala na Stranu za životní jistoty. Podle vlastních údajů má téměř 60 tisíc členů. Navrhuje snížit daně z příjmů firem na 10 procent, peníze z privatizace dát do fondu důchodového pojištění, zavést přímou volbu prezidenta či změnit Senát v reprezentaci krajů.

Strana zdravého rozumu

Předseda: Petr Hannig
Cíl: Hájit střední stav.
Strana vznikla před pár týdny a má jen několik desítek členů. Hlásí se k pravicové orientaci a spolupráci s ODS, chce hájit hlavně zájmy živnostníků. V čele strany stojí známý boss předlistopadové pop-music. Strana chce snížit trestní odpovědnost na 12 let, zavést neomezenou rychlost na dálnicích či povinnost "na první pohled jasných zločinců" dokazovat svou nevinu.

Strana zelených

Předseda: Miroslav Rokos
Cíl: Vytvářet rovnováhu mezi člověkem a přírodou.
Strana vznikla v únoru 1990 a dnes má asi 1000 členů. Ve všech dosavadních volbách propadla. Letos má na kandidátkách i členy různých občanských iniciativ. Navrhuje rozšířit princip přímé demokracie, provést ekologickou daňovou reformu, o polovinu zvýšit platy učitelům, zavést daňové asignace a připravovat státní rozpočet na celé volební období.