Účet za srpen 1968 se stále zpřesňuje

Praha, Jižní Morava - Přestože od vpádu vojsk států Varšavské smlouvy do Československa letos uplynulo třicet čtyři let, seznam ztrát, které cizí vojáci způsobili v bývalém Jihomoravském kraji, dodnes není zcela dokončen. „Účet za invazi“ pro celou Českou republiku totiž začali pracovníci Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zpracovávat nově teprve před rokem a k informacím se po letech dostávají velmi obtížně. „Doslova na poslední chvíli se nám podařilo zachytit archivní materiály z ministerstva zdravotnictví, které už byly určeny ke skartaci,“ popisuje Milana Kadlecová z ÚDV. Materiály nabízejí přehled o lidech, kteří byli zraněni například sovětskými vojáky a vyhledali lékařskou pomoc. I tak nejsou data úplná a navíc ani přesná - někteří z obav před úřady raději k lékaři nešli, nebo zatajili jméno. „Jsou to všechno fragmenty, útržky. Nyní se pokoušíme získávat informace přímo z jednotlivých nemocnic, protože údaje, které byly dány na zdravotní střediska už byly mezitím skartovány,“ doplňuje Kadlecová. Účet za invazi se týká samotného vpádu a dnů následujících po něm. Přibližně tak do září, října. Výčet škod - velmi často to byla poškození silnic sovětskými tanky - se zčásti zachoval ve Státním ústředním archívu v Praze. Nejvíce škod a také ztrát na zdraví a životech ovšem vzniklo v hodinách a dnech bezprostředně po invazi. Prvně se pokusili mapovat škody způsobené invazí úřady hned po útoku, později v roce 1969 a po roce 1990 znovu členové zvláštní komise. Jejich úsilí ovšem skončilo do vytracena. Nyní se tedy účet za invazi skládá znovu. Jisté je, že nikdy nebude úplný, stejně jako to, že způsobené finanční škody nikdy nikdo nezaplatí.

Jaké události a zásahy vyvolané cizími vojsky byly na území jihomoravského kraje (v bývalých hranicích) hlášeny Veřejné bezpečnosti od invaze do 3. září 1968

* usmrceno: 9 osob (střelbou 6 osob a vojenskými vozidly 3 lidé)

* těžce zraněno: 12 (střelbou 8 lidí, vojenskými vozidly 2, jinak 2)

* lehce zraněno: 10 osob (střelbou 5, vojenskými vozidly 5)

* zadržení, internace, únosy: 18 případů

* střelba do motorových vozidel: 2 případy

* střelba do jiných objektů: 10 případů

* požáry a výbuchy: 1 případ

* počet poškozených nemovitostí: 29 (celková škoda 97 000 korun v tehdejších cenách)

* počet poškozených movitých věcí: 2 (celková škoda 38 300 korun v tehdejších cenách)

Některé příklady konkrétních tragických událostí

* BUČOVICE: V okně svého bytu byla 25. srpna zastřelena sedmatřicetiletá žena, nikoho neohrožovala ani neprovokovala.

* PROSTĚJOV: Pět lidí zastřeleno bezdůvodně střelbou z kolony ve dnech 22., 25. a 27. srpna, při projíždění kolony 25. srpna bylo těžce zraněno 8 občanů.

* KRUMVÍŘ: Tank najel 21. srpna do domu, způsobil majetkovou škodu a zranil dvě děti, řidič tanku ujel.

* JIHLAVA: Dne 25. srpna byl usmrcen tankem dvaačtyřicetiletý muž.

* BRNO: Dne 21. srpna byl v Jihlavské ulici usmrcen muž odraženou střelou, další v Líšni zastřelen na silnici, na náměstí Svobody byla bezdůvodně postřelena žena vojákem, který hlídal banku.

Příklady, kdy bylo bráněno ve funkci příslušným orgánům

* Dne 21. srpna ve čtyři hodiny ráno vojáci odzbrojili hlídajícího příslušníka Veřejné bezpečnosti (tehdejší oficiální název policie), zbraň mu vrátili až za několik dnů.

* Dne 22. srpna v šestnáct hodin vojáci odzbrojili příslušníka Veřejné bezpečnosti, naložili ho do vojenského auta, protože odmítl plnit rozkazy velitele vozu.

* Dne 27. srpna večer ve dvacet hodin vnikla jednotka sovětských vojáků do brněnské továrny, odzbrojila závodní stráž, kontrolovala všechny zaměstnance a pokusila se vniknout do skladiště zbraní Lidových milicí.

zdroj: ÚDV

MF Dnes, 21.08.2002, Luděk Navara