Tento název jsem si vypůjčil od Pavla Tigrida, kterému ve čtvrtek zveřejnili v MF Dnes článek Hned dvě dobré zprávy. Mnohdy s Tigridem nesouhlasím, ale to vůbec není ten důvod, proč jsem jeho název "negoval", i když se týká těch samých událostí, totiž voleb ve Spolkové republice Německo a na Slovensku, ke kterým se chci vrátit.
Tentokrát se s Tigridovým stanoviskem, že se jedná o dvě dobré zprávy, v zásadě ztotožňuji. Těsné vítězství SPD a zelených znamená pro Česko pokračování jednoduššího mezinárodněpolitického ovzduší, nezkaleného potenciálními "revizionistickými" podmínkami Stoibera při našem vstupu do EU. Podobně i volební výsledek na Slovensku znamená patrně politické přiblížení Slovenska k Česku, které by se mohlo příznivě projevit ve zvýšené spolupráci obou našich států. Podíváme-li se ale na německé i slovenské volby pozorněji, vyplývají z nich pro nás i dvě zprávy špatné.
Do německého Bundestagu se poprvé po deseti letech prakticky nedostala Strana demokratického socialismu. PDS nepřekročila při volbách 5%-ní hranici a má tak pouze dva poslance - shodou okolností ženy, které straně získaly dva přímé mandáty. Němečtí analytici to vysvětlují tím, že Schröder během posledních několika týdnů použil předvolební témata PDS (mírová politika, jasné NE Bushově agresi vůči Iráku, upozorňování na některé prvky totalitarismu v americké společnosti), která na to neuměla rychle reagovat. Současně se od PDS odklonila řada jejích kmenových protestních voličů, kteří ji možná potrestali za její zapojení se do zemských vlád. Navíc kvůli aféře s volnými letenkami odstoupil před nedávnem tvůrce politiky PDS Gregor Gysi z funkce místopředsedy zemské vlády v Berlíně. Hans Modrow to vše před volbami jistě tušil, když psal svůj volební článeček "Raději udělat křížek, než kříž nést". Důvody prohry bude zanedlouho jistě posuzovat 8. sjezd PDS, jehož závěry mohou být zajímavé i pro nás. Tak či tak, PDS bude ve Spolkovém sněmu chybět - uvidíme, kdo teď bude sociální demokracii nastavovat zrcadlo.
Rovněž povolební situace na Slovensku má více aspektů, než jen ty zmíněné Tigridem. Porovnáte-li si výsledky voleb s informacemi článku "Před volbami na Slovensku", musíte pochválit Slovenský rozhlas za dobře odvedenou práci při předvolebních průzkumech. Volby potvrdily, že slovenská levicová scéna prodělává velké proměny. Rozpad Strany demokratické levice na dva subjekty a zhoršující se sociální situace vynesly oproti očekávání mnoha politologů Komunistickou stranu Slovenska k zisku 6,32% hlasů. Zdá se tedy, že oproti situaci v Německu, nebo ještě před tím ve Švédsku, se levicový prostor na Slovensku polarizuje. Tím je Slovensko bližší spíše situaci v Česku, ovšem s tím rozdílem, že parketu sociální demokracie tam stále drží nacionalisticky orientované Mečiarovo HZDS. Krystalizace politické scény na Slovensku je zjevně oproti Česku v plném proudu. Historik Dušan Třeštík měl před deseti lety asi pravdu, když politické rozdíly mezi Českem a Slovenskem vykládal jiným okamžikem zahájení industrializace a modernizace. A v tom právě spočívá ta druhá špatná zpráva.
Milan Neubert, 29. září 2002