Ve Švédsku zavraždili ministryni zahraničních věcí Annu Lindhovou. Strašná událost, která se musí dotknout každého člověka. Její smrt se prý hluboce dotkla i šéfa české diplomacie Cyrila Svobody. "Byli jsme přátelé a z evropských ministrů zahraničních věcí mi byla osobně nejblíže. Měl jsem ji rád pro její otevřenost, smysl pro humor a přirozenost," uvedl nedlouho po její smrti.
"Jako ministryně zahraničních věcí vždy prosazovala rozšíření EU a zájmy malých a středních zemí a osobně měla k České republice vřelý vztah, dokonce svou svatební cestu prožila právě u nás a Prahu milovala," podotkl Svoboda, který je současně hlavou strany, která by měla hájit křesťanské hodnoty. Prý je mu velice smutno ze ztráty jejího života a prý myslí i na rodinu a její dvě děti. Českému rozhlasu doslova řekl: "Velmi jsme si osobně rozuměli, takže to považuju za velkou tragédii."
Desítky zahraničních osobností a 1300 Švédů se přišlo v pátek ve Stockholmu s Annou Lidhovou rozloučit. Český ministr zahraničí Cyril Svoboda však mezi smutečními hosty chyběl, třebaže jeho přítomnost na pohřbu před několika dny avizovali spolupracovníci Špidly, který ostatně ještě z Egypta sděloval, že kytici u rakve Anny Lindhové položí právě ministr Svoboda.
Podle Práva měl "vicepremiér a ministr zahraničí Svoboda k dispozici vládní letadlo i auto s majákem, a mohl tedy skloubit svůj pohyb i technicky s ohledem na poslední rozloučení s Lindhovou. Spěchal ale jen na programovou konferenci v Telnici na jižní Moravě, kde se nakonec stejně jen mihl, a pak do Zlína. Svoboda sháněl podporu v nejsilnějším kraji lidovců - na jižní Moravě. Postoj tamních členů KDU-ČSL na listopadovém sjezdu bude při volbě nového předsedy nejdůležitější."
Svoboda sám svou neúčast vysvětlil takto: "Je před sjezdem a členové strany mají právo setkat se se svým předsedou a klást mu otázky. Já jsem projevil kondolenci bezprostředně po úmrtí paní ministryně. Měli jsme dobrý a hezký vztah. Pohřeb organizovala švédská sociální demokracie, a tak i z naší země jela na pohřeb reprezentativní skupina v čele s paní Buzkovou. Nechtěl bych, aby se z toho dělal problém. Je to klasický konflikt termínů."
Můžeme k tomu dodat jediné: konflikt je to opravdu klasický. Ne ovšem konflikt termínů, jak se nám snaží naservírovat křesťan Svoboda, ale konflikt osobních zájmů a (nekřesťanské) morálky.
Milan Neubert, 20. září 2003