Osm evropských státníků včera zveřejnilo v britském deníku The Times a několika dalších předních evropských listech společný článek, v němž se vyslovují pro posílení jednoty Evropy a USA na pozadí nynější krize okolo Iráku. Článek podepsal také český prezident Václav Havel a spolu s ním premiéři Tony Blair (Británie), José María Aznar (Španělsko), José Manuel Barroso (Portugalsko), Peter Medgyessy (Maďarsko), Leszek Miller (Polsko), Silvio Berlusconi (Itálie) a Anders Fogh Rasmussen (Dánsko).
Každý má jistě právo na svůj názor. Platí to nepochybně i oněch osmi lidech, kteří se pod uvedený článek podepsali. Zaráží mne ovšem, že to nejsou soukromé osoby, ale představitelé států, jejichž občané agresi vůči Iráku většinou nepodporují. Těch osm to jistě dobře ví.
S nápadem sestavit dopis prý podle CNN přišel španělský předseda vlády José María Aznar. Jeho sepsání jako poselství podpory Spojeným státům si měl přímo objednat americký deník Wall Street Journal. Madrid však všechny spekulace o politické objednávce rezolutně popřel a trvá na tom, že dopis vznikl "ze společné iniciativy" státníků.
Nevím jak jinde, ale v Praze to proběhlo podle mluvčího Ladislava Špačka tak, že se na Havla prý obrátilo všech sedm ostatních signatářů. A ten že se s tím ztotožnil. Společná iniciativa to tedy jistě nebyla.
Už je asi docela zbytečné Havlovi připomínat, že zahraniční politiku České republiky neformuluje její prezident. Je spíš čas udělat mu "pá pá". Rozhodně však očekávám oficiální stanovisko vlády České republiky v uvedené věci. Nestačí mi, že jen označí článek za soukromou Havlovu věc. Je třeba se od něj jednoznačně distancovat.
Nejen proto, že schvaluje válku a že narušuje nutnou jednotu vznikající sjednocené Evropy.
Mým jménem to rozhodně nepodepsal. Pá pá.
Milan Neubert, 31. ledna 2003