Proč Klause

Byli jsme minulý týden s rodinou v Krkonoších. Měli jsme celkem štěstí. Počasí bylo krásné - nahoře azuro, dole bílo, každý den šlo sjezdovat na přilehlém vleku nebo vyrazit na běžkách za krásami hor. Byli jsme na Frantově boudě odděleni od šíleného mumraje, který způsobilo sociálně demokratické ministerstvo školství rozhodnutím o společném termínu prázdnin pro celou Prahu. A navíc jsme celou chatu obsadili dlouholetí kamarádi z pionýrské skupiny, takže rušivých prvků bylo málo. A přece - naše politické názory se za uplynulá léta trochu rozutíkaly - když jsem se vyjádřil, že by byl teď snad Václav Klaus lepším adeptem na prezidenta, trochu se do mne pustil kamarád Honza, že to snad nemyslím vážně, jen se podívej, co způsobil, a proč že bych raději nepodpořil kandidáta levice.

Nevím, zda jsem ho svou odpovědí dokonale uspokojil, tak své stanovisko zkusím zformulovat ještě jednou:

  1. Samozřejmě jsem hluboce přesvědčen, že Klausovo pojetí transformace české společnosti bylo špatné. Neoliberální "léčba Klausem" přivedla tuto zemi do hluboké krize. Ze společenského hlediska to ale není Klausova chyba. Česká společnost se pro tuto cestu svobodně rozhodla, patrně proto, že nedůvěřovala žádnému z ostatních projektů, které v tu dobu ležely reálně na stole. Klaus je tedy jak symbolem zpackané transformace, tak společenským mementem extremistické volby. Nesmí se stát mučedníkem a volba nesmí být zapomenuta. Proto Klause.
  2. Musím však odmítnout, že Klaus může za všechno negativní, co se po listopadu 1989 v této zemi odehrálo. Dokonce ho s jistou nadsázkou mohu označit za politika, který realizoval, co slíbil, a přispěl k zavádění standardních demokratických mechanismů v této zemi. Rozhodující byla pro něj vždy litera zákona, ne nějaký jeho "duch", interpretovaný podle okamžitých zájmů některých jiných. Jen si vzpomeňte na "televizní krizi"! Proto Klause.
  3. Není ovšem pravda, že bych raději nepodpořil kandidáta levice. Logická chyba je však v tvrzení, že Jan Sokol takovým kandidátem levice je. Není. Fakticky je to společný kandidát KDU-ČSL a US-DEU, jimž je svým myšlením a politickými postoji nejblíže. Jenom vnitřní krize v ČSSD způsobila, že ho její vedení za kandidáta ČSSD označilo. Myslím, že logickým kandidátem ČSSD byl Pavel Rychetský. Ne Sokol. Proto Klause.

Milan Neubert, 18. února 2003