Americká diplomacie předvedla v minulém týdnu hned dvakrát, že „velký“ neznamená vždy také „moudrý“, často dokonce ani „chytrý“. Její počínání opravdu těžko označit jinak, než známým úslovím o tlustokožci mezi jemným nádobím.
Nejprve odpálil Washington střelu proti svým dlouhodobě nejdůležitějším spojencům: „Nečekejte žádné zakázky v Iráku, představujete bezpečnostní riziko!“ .Argumentace, že USA si koneckonců samy mohou rozhodnout, komu dají ze svých peněz vydělat, dostala hned druhý den pořádnou trhlinu, ukázalo se totiž, že přinejmenším v případě Kanady jde také o jejich peníze (a ne právě malé). Nezbylo než se Kanadě omluvit, aby se však na americké faux pas hned tak nezapomnělo, ozářila je ještě tentýž týden pořádná petarda: provalilo se, že peníze amerických daňových poplatníků jdou za pomoci podvodného předražování do kapes „přátel“, přesněji řečeno na účty firem těsně spjatých s příspěvky na volební kampaň presidenta Bushe (a osobně spojených s vicepresidentem Cheneyem).
Nejde ovšem jen o „velký svět“. Také u nás předvedla americká diplomacie, co dovede. Jeho excelence pan velvyslanec Stapleton považoval před svým odchodem za nutné laskavě „poradit“ české vládě, aby už si konečně koukala vybrat pěkně „zalétané“ americké stíhačky, jinak ...
Sloni ovšem nedělají jen škody v porcelánu, jsou v zásadě dost užiteční. Nejenom proto, že umí pěkně „kácet les, až lítají třísky“ na vše strany, ale také již pouhou svou existencí. Protože hodně žerou, hodně také ... vyměšují - a jejich velká lejna poskytují obživu mnoha chrobákům a červům, také ovšem pěkným ptáčkům zpěváčkům.
I u nás přispěchali hned zatepla někteří ptáčci (zejména modří) s veřejným stanoviskem, že vlastně takové přátelské doporučení, jaké nám dává p. Stapleton, je v diplomacii něco docela běžného, a že (na rozdíl od evropské integrace) nijak neohrožuje naši suverenitu, natož národní zájmy.
Souhlasím s nimi v jednom - že totiž p. Stapleton udělal svým prohlášením docela užitečnou věc: svým „jemným“ vyjadřováním docílil toho, že vláda už nemůže nabídku amerických strojů přijmout, nechce-li vypadat jako někdo, komu stačí každý odpad vyprodukovaný silným tlustokožcem.
Jiří Hudeček, 17. 12. 2003