Politické záměry Strany demokratického socialismu

Strana demokratického socialismu při vymezování svých politických cílů a úkolů vychází ze dvou hledisek. 

Za prvé, je stranou, která se hlásí k levé části české politické scény a proto zdůrazňuje svoji socialistickou orientaci a ochotu spolupracovat s levicovými stranami. Proti bezbřehému liberalismu a nekontrolovatelnosti nadnárodních finančních institucí, za posílení regulační úlohy státu v hospodářském životě a zvýraznění demokratických a sociálních aspektů v evropské integraci. Socialismus nechápe jako nějaký předem stanovený projekt uspořádání společnosti, ale jako soubor určitých společenských hodnot, jako vývojový proces zdokonalování demokracie a hledání alternativy k soudobému kapitalismu v globalizujícím se světě. 

Za druhé, SDS je zároveň malou stranou, trpící nedostatkem finančních zdrojů, mediální blokádou a jistou diskriminací, která je proto připravena spolupracovat i s řadou neparlamentních, stejně postižených politických subjektů k obhajobě našich pozic a společných zájmů bez strohého přihlížení k tomu, do které části politického spektra ta či ona strana patří. Jsme přesvědčeni, že tvoříme organickou součást českého systému demokracie, protože reprezentujeme a hájíme oprávněné specifické zájmy, názory a postoje určitých skupin obyvatelstva, které neuspokojuje politika a programy velkých stran.

V obou rovinách za klíčové body své současné politiky a spolupráce s partnery považujeme otázku vstupu ČR do EU a problém sociálního státu. Přistoupení ČR k EU - v úloze rovnoprávného, svébytného, sebevědomého a aktivního člena - na základě referenda a přechodného období považujeme za nejlepší variantu našeho dalšího vývoje v měnícím se světě. Uvědomujeme si nedokonalost EU, neujasněnost vize integrované Evropy a řadu úskalí a možných negativních dopadů. Jsme přesvědčeni, že však převažují pozitiva a hlavně hledání alternativy k soudobému kapitalismu, úsilí o demokratizaci a zvýraznění sociálních aspektů v integrované Evropě nabude širších a hlubších rozměrů. 

S tímto úkolem úzce souvisí i druhá naše priorita - obhajoba a modernizace sociálního státu, schopného garantovat a zajišťovat trvalý hospodářský a kulturní rozvoj české společnosti, důstojný a plnohodnotný život všech kategorií občanů a všestranný rozkvět regionů a obcí. Je však třeba zformulovat nové pojetí sociálního státu, které překoná jeho úzce pojatou paternalistickou koncepci a jež neustrne na Špidlově definici.

Sociální stát musí mít větší obsah a rozměr, nestačí jen plnit přerozdělovací funkci, roli státu veřejných služeb, který prostřednictvím veřejných rozpočtů zajišťuje lidem rovný přístup k základním civilizačním hodnotám. Sociální stát pojímáme jako stát dynamický, přihlížející k trendům a diskusím v Evropě, zakládající se na efektivním daňovém a rozpočtovém systému, na efektivním financování prioritních oblastí společenského života. Stát, který systematicky reformuje základní sociální systémy (péče o rodiny, mládež, důchodce, bydlení, boj s chudobou a nezaměstnaností apod.) a soustavně koriguje životně důležité celospolečenské programy (populační politika, rozvoj zdravotnictví, vědy, kultury a školství, životního prostředí, drobného a středního podnikání, boj s kriminalitou a extremismem a další).

Vladimír Seidl, červenec 2001