Špidla nevylučuje obměnu ministrů

Pozval Zemana na sjezd soc. dem.

I kdyby Špidlova vláda získala příští úterý ve Sněmovně důvěru, je pravděpodobné, že v ní poté dojde k personálním změnám. Ve včerejším rozhovoru pro Právo to nevyloučil premiér Vladimír Špidla.

* Rozhodl jste se po prezidentské volbě požádat poslance o důvěru, ačkoliv jste dosud tvrdil, že volba nesouvisí s pozicí vlády.

Volba prezidenta není tak obecně politický akt, který by měl souviset s vládou. Myslím ale, že to, co se stalo, kdy část poslanců koalice hlasovala pro opozičního kandidáta, vyvolalo otázku, zda vláda má důvěru. Proto je naprosto přirozené, abychom tuto otázku předložili parlamentu.

* Jste si jist podporou vlastních poslanců?

Cíl je zjistit, zda tady důvěra je, a nikoli přesně kalkulovat s jednotlivými hlasy.

* Spekuluje se o jedenácti členech soc. dem., kteří by mohli odepřít poslušnost. Nebojíte se toho?

Myslím, že jsou to opravdu jen spekulace, hlasování bude v úterý, bude veřejné a spekulovat v tuto chvíli se mi zdá zbytečné.

* Počítáte s rekonstrukcí vlády?

To teď není otázka dne. Tato vláda předstoupí před Sněmovnu a buď důvěru získá, nebo nezíská.

* Takže obměnu ministrů vylučujete?

Žádná vláda se neudržela po celé volební období ve stejném složení. To je součástí běžné vládní agendy, která nesouvisí s těmito okolnostmi.

* Jinými slovy - počkáte na hlasování ve Sněmovně a pak bouchnete do stolu a obměníte vládní tým?

To je záležitost mého uvážení a já ten krok učiním, až bude potřeba.

* Mezi vašimi poslanci se už hovoří o Zdeňku Škromachovi, Pavlu Dostálovi a Jiřím Rusnokovi, kteří by mohli padnout. Jde o ně?

Žádný komentář.

* Hodláte tedy vyměnit některé ministry za to, že stáli proti vám, anebo proto, že špatně pracují?

Premiér je povinen sestavovat vládu tak, aby mohla fungovat. A to má mnoho různých hledisek. Samozřejmě má to i hledisko personální. Ale opakuji, teď k tomu nemám žádný komentář, pouze obecný výrok: neexistuje vláda, která by pracovala ve stejném složení od začátku do konce svého funkčního období.

* Pracuje vláda dobře?

Pokud si uděláte rychlou revizi toho, co je za námi, pak lze říci, že funguje přiměřeně dobře, nefunguje o nic hůře než předchozí vlády, řekl bych, že možná o něco lépe.

* Váš místopředseda Stanislav Gross prohlásil po prezidentské volbě, že vládní koalice není schopna vládnout. Souhlasíte?

Je to záležitost dalších úvah. Teď je před námi hlasování o důvěře, které důvěru obnoví, nebo ne. To je otevřená věc. Pak je před námi sjezd sociální demokracie a samozřejmě že i vlády je možné rekonstruovat, měnit různým způsobem. Základní povinnost je dobře spravovat zemi. Nic víc, nic méně.

* Počkáte tedy se změnami až po sjezdu?

To nelze takto jednoduše říci. Jistěže sjezd má velký význam i pro celkovou politickou koncepci a tím může mít význam i pro složení vlády. Myslím, že základní koncepce, která byla předložena, to jest většinová vláda, byť s malou většinou, se může podrobit debatě, ale není ještě důvod uvažovat o nějakých zásadních změnách.

* Přesto kritika z řad soc. dem. na vaši hlavu neutichá, někteří - jako třeba poslanec Karel Šplíchal - vám vzkazují, že si neumíte udělat ve straně pořádek, že Zeman byl jiný frajer.

Pokud se podíváte do historie, pak těžko můžete tvrdit, že soc. dem. byla v době Miloše Zemana stabilizovaná. Byly v ní velké vnitřní rozpory a jeden z nich se projevil v době bamberské aféry. Kdybych tehdy Miloše Zemana jednoznačně nepodpořil, jeho kariéra se uzavřela. Tehdy bylo jasné, že soc. dem. je jasně štípnutá a Zeman ztrácí půdu pod nohama. Ale to je za námi. K dnešní situaci se dá říci, že žádná strana není před sjezdem úplně stabilizovaná. Ano, volba prezidenta ukázala, že existují vnitřní problémy a napětí, promítly se do ní určité zájmy, což mi přijde hodně nízké. Lidé, kteří zvolili Václava Klause, nedokázali oddělit své dílčí zájmy od celkové koncepce. Je to škoda a jistěže to svědčí o tom, že v soc. dem. vládne napětí. Musím ale zdůraznit, že mou představou není hřbitovní klid ve straně, strana jako vojsko. Mou představou je strana jako obec a víte dobře, že na vesnici se lidé dost často hádají.

* Aby ale rozhádanost nepřinesla nikoli hřbitovní klid, nýbrž hřbitovní kvítí na rakev soc. dem.

Ne. Mou představou je soc. dem., která má dlouhodobou perspektivu. Proto i každý svůj krok touto perspektivou měřím.

* Soc. dem. je v poslední době nejméně spolehlivým článkem vládní koalice. Co s tím?

Jak už jsem řekl, každá strana prochází svými slabšími obdobími. Teď je zažíváme. Mým cílem je stranu opět sjednotit, dát jí jednotného ducha, a abych použil dřívější heslo Václava Klause: hlavu vzhůru.

* Vypadá to ovšem, že vy stranu spíš rozdělujete, než sjednocujete.

Někteří mě z toho obviňují, jiní mě podporují.

* Když chcete stranu sjednocovat, jste schopen pojmenovat všechny proudy, které uvnitř existují?

Samozřejmě. Jsou proudy, které uvažují o přiblížení ke komunistům, jsou proudy, které uvažují o velké koalici s ODS, jsou proudy, které uvažují o jiných řešeních. Ale převažující proud je sociální demokracie, která chce naplňovat své představy.

* Hrozí soc. dem. rozštěpení, jako ODS v roce 1997?

Takové tendence nejsou. Je to čirá spekulace. Je to nesmyslné. Jak pro toho, kdo odchází, tak pro toho, kdo zůstává. Jestli o tom někdo hovoří, pak jde o úvahy jednotlivců.

* Miloš Zeman vám přes Lidové noviny vzkázal, abyste spolu s Grossem a šéfem Sněmovny Lubomírem Zaorálkem odstoupil, protože rozvracíte stranu. Vyslyšíte jeho apel?

Musím se zase vrátit k volbě prezidenta. Miloš Zeman nikdy neřekl, že chce kandidovat na prezidenta. A to je celé jádro krize. Kdyby to řekl jasně, vedli jsme o tom debatu, která mohla mít nějaký výsledek. Miloš Zeman, ač byl k tomu vyzýván, nedokázal vstoupit do prvního kola, když už vyhrál v našem referendu. Byl jsem za ním a žádal jsem ho o to. On to odmítl. Když jsem se ho ptal proč, nedokázal mi vysvětlit důvody. Pravděpodobně se chybně domníval, že Václav Klaus nebude kandidovat v dalších kolech. Tím, že Zeman postupoval, jak postupoval, přispěl k napětí.

* Jeho opakovaná prohlášení, že do volby půjde, jen když nebude nikdo zvolen, a projde stranickým referendem, nepovažujete za dostatečné vyjádření?

Za zásadní považuji to, že chceteli kandidovat, dostavíte se za předsedou stranu, požádáte ho, aby návrh předložil předsednictvu a ústřednímu výkonnému výboru. Nic takového se nestalo. Ale už se k tomu nehodlám vracet, pouze musím zopakovat, že k napětí ve straně přispěl postup Miloše Zemana, který nebyl politický, byl do určité míry zákulisní.

* Nebylo by poctivé sejít se spolu se Zemanem a vše si chlapsky vyříkat, než se neustále obviňovat na dálku?

Pozval jsem Miloše Zemana na sjezd, jako kohokoli jiného.

Právo 6. 3. 2003
Naďa Adamičková, Marie Königová