Komunistům nelze klást za vinu, že byl zvolen Klaus

Miloš Zeman řekl Právu o volbě na Hrad:

* Proč jste komentoval zvolení Václava Klause prezidentem poukazem na to, že by měl za své zvolení poděkovat Vladimíru Špidlovi a Stanislavu Grossovi?

Už v prvním kole druhé prezidentské volby, které jsem se účastnil jako kandidát ČSSD, hlasovalo pro Václava Klause údajně sedmadvacet sociálnědemokratických poslanců. Lze tedy logicky předpokládat, že přinejmenším část z nich tak učinila i ve třetí volbě minulý týden v pátek. Podle mých informací může Václav Klaus skutečně za své zvolení děkovat především předsedovi ČSSD Vladimíru Špidlovi a prvnímu místopředsedovi ČSSD Stanislavu Grossovi. Jsou to především oni, kdo nesou odpovědnost za nezvolení kandidáta ČSSD ikandidáta vládní koalice prezidentem. Mohu jako člen ČSSD v této souvislosti jen konstatovat, že armáda, která má zhruba třetinu dezertérů, není bojeschopná a sebelepší vojevůdce s ní nemůže vítězit.

* Severočeský lídr ČSSD Jaroslav Foldyna v reakci na páteční volbu prezidenta požaduje, aby se usnesení bohumínského sjezdu zakazující spolupráci s komunisty na vládní úrovni rozšířilo i na zákaz spolupráce s komunisty na komunální úrovni. Souhlasíte s tímto záměrem?

Nesouhlasím. Vyjádření přítele Foldyny bylo zřejmě vyvoláno reakcí na to, že komunisté údajně ve třetí volbě volili Václava Klause. Myslím si, že přítel Foldyna nemá přesné informace.

* Máte přesnější?

Při tajné volbě nelze jednoznačně určit, jak kdo hlasoval. Přesto mohu říci, že komunisté v prvním kole druhé prezidentské volby, v níž jsem kandidoval jako kandidát ČSSD, mně dali čtyřiatřicet hlasů. To dostatečně dokazuje, že Václav Klaus nebyl jejich původní prioritou.

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček mě při nedávné návštěvě na mé chalupě před třetí prezidentskou volbou upozornil, že skupina okolo Stanislava Grosse, složená asi z třinácti poslanců ČSSD, bude volit Václava Klause. Sám jsem Grebeníčkovu sdělení zpočátku nevěřil. Nyní o něm vážně přemýšlím. Komunistům nelze klást za vinu, že byl prezidentem zvolen Klaus.

* V neděli řekl Václav Klaus v Sedmičce na Nově, že by velmi křehká vládní koalice byla možná za Zemana jako prezidenta zranitelnější ještě více než za jeho prezidentství. Souhlasíte?

Je to spekulace, kterou nepokládám za oprávněnou.

* Mnohokrát jste se vyjádřil, že si ze svých oponentů nejvíce vážíte právě Klause. Přitom se však říká, že jste mu ke zvolení prezidentem osobně neblahopřál. Je to pravda?

V době jeho zvolení jsem byl na chalupě na Vysočině. Neposílal jsem Václavu Klausovi esemesku, protože nemám mobilní telefon. Veřejně jsem mu upřímně blahopřál ke zvolení prostřednictvím médií.

* Bezprostředně po zvolení Klause se objevily názory, že začal pohřeb ČSSD a že iniciativu na levici přejímá KSČM. Máte tentýž názor?

Na levici převezme iniciativu ta strana, která bude mít schopnější vedení.

* Vyjádřil jste se, že byste uvítal ve funkci předsedy ČSSD Zdeňka Škromacha a ve funkci statutárního místopředsedy kohokoliv jiného než Stanislava Grosse. Podle posledních Škromachových vyjádření však on o funkci předsedy neusiluje.

Řekl jsem, že kdybych byl delegátem sjezdu a přítel Škromach byl kandidátem na funkci předsedy ČSSD, volil bych ho. V tomto smyslu se na mých stanoviscích nic nemění.

* Před deseti lety jste převzal vedení ČSSD a vytáhl sociální demokracii ze sedmiprocentního volebního výsledku k vítězství. Nyní před ČSSD vyvstává hrozba ztráty voličské přízně. S jakými pocity tento možný trend vnímáte?

Jako každý, kdo je svědkem promarňování své práce a práce svého týmu. I v tomto smyslu bude březnový sjezd ČSSD důležitý. Sám se ho nezúčastním, protože nechci ovlivňovat delegáty. Pouze zopakuji svůj bonmot. Je-li velká strana vedena malými lidmi, nestanou se tím malí lidé velkými. Naopak. Velká strana se stane malou.

* Vše je tedy podle vás nyní v rukách sjezdu ČSSD?

Budoucnost sociální demokracie je zvláště v současné situaci především v rukou delegátů sjezdu.

Pavel Blažek v Právu, 4. 3. 2003