Nebyl bych horší než Špidla nebo Klaus

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf tvrdí, že jej volili i členové ODS, sociální demokraté a lidovci.

Lídr kandidátky komunistů ve volbách do Evropského parlamentu, Miloslav Ransdorf, získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech, o nichž se hlasovalo. Navíc si myslí, že by byl nejenom dobrým premiérem země, ale že KSČM mohla vyhrát už toto hlasování.

* Vzkázal jste šéfovi KSČM Miroslavu Grebeníčkovi, že se z emigrace, čímž jste myslel obrazně Evropský parlament, vrátíte jako Tomáš Garrigue Masaryk. Tedy jako vítěz?

Dříve se posílalo do vyhnanství na Sibiř. Doba nám však pokročila k lepšímu a Brusel i Štrasburk jsou příjemná místa, kde se dá hodně udělat pro naši zemi i pro moji stranu.

* Jenže vedení vaší strany naopak tvrdí, že tam jdete za odměnu, ne do vyhnanství.

Politika je kočovný život a bývá to někdy i nepohodlné, ale já jsem byl vždy člověk, který dokázal z každé situace vytěžit maximum.

* Ale jak toho v případě komunistické strany chcete z Bruselu dosáhnout? Místopředsedou už nejste a budete zcela jistě mimo některé důležité procesy, jež tady proběhnou.

Jde to udělat a lze racionalizovat pobyt v Evropském parlamentu tak, abych neztratil kontakt s domácí politikou.

* Kontakt možná nějaký mít budete, ale zůstanete odstrčen od rozhodování v KSČM.

Budu mít obě parkety dobře zastoupené. O to se neobávám.

Mohli jsme vyhrát volby

* Po eurovolbách, v nichž jste skončili na druhém místě, se objevily dokonce spekulace, zda se neblíží doba, kdy se komunisté dostanou do vlády. Blíží?

Volby daly signál této koalici, že její politika není vítána veřejností. Její reformu veřejnost nechce, politiku vlády pokládá za opuštění volebních slibů a tato vláda je ekonomicky i sociálně zcela kontraproduktivní.

* Vy odhadujete volební potenciál KSČM na více než třicet procent. Jste skutečně přesvědčen, že toho někdy dosáhnete?

Na tom čísle trvám. Kdyby se v těchto volbách KSČM vší svou silou postavila za kandidátní listinu, kterou jsem vedl, tak už teď jsme mohli ODS porazit.

* Vaše spory s předsedou Miroslavem Grebeníčkem jsou známé. Proto se neobjevil při oznámení předběžných výsledků po vašem boku, jako to udělali lídři jiných stran?

Je to v současnosti styl předsedy, že nechodí do médií. Pro mě je rozhodující postoj voličů, a ti měli úplně jiný názor než někteří funkcionáři na našem květnovém sjezdu.

* Bude váš souboj s panem Grebeníčkem pokračovat, i když budete v Bruselu?

To není souboj. O každé změně platí, že nejdříve musí projít hlavami lidí. Zatím se tak nestalo. I každá myšlenka potřebuje zrání. Možná jsem s tím přišel brzo. Hlasování však ukázalo, že tyto volby byly příspěvkem k dynamizaci KSČM.

* Představme si hypoteticky, že se splní vaše vize a vy někdy parlamentní volby vyhrajete a budete sestavovat vládu. Chtěl byste být premiérem?

To vždy záleží na mnoha faktorech. Myslím si, že bych nebyl horším premiérem než Vladimír Špidla, Miloš Zeman či Václav Klaus.

* Proč bychom tomu měli věřit?

Na rozdíl od nich umím naslouchat lidem. Mám dokonce zprávy, že i mnoho zarytých voličů ODS teď volilo mne a moji kandidátní listinu. I část sociálních demokratů a lidovců. Dostal jsem podporu napříč stranami. A také jsem se poučil z chyb ze začátku devadesátých let.

* Z jakých?

Politik má vycházet z toho, co už lidé ve svém vědomí mají, a méně z toho, o čem je chci přesvědčit já sám.

* A o tom premiérování jste sám přemýšlel?

Ne. Ale byli někteří lidé, kteří podobné úvahy vedli. Teď se však soustředím na práci v Evropském parlamentu, na dodělání čtyř pěti knih, které mám v rukopise, a chci jet na dovolenou se svou dcerou, které jsem se věnoval v poslední době příliš málo.

* V europarlamentu máte být členy frakce Evropská sjednocená levice/Severská zelená levice. Ta má mít pouze 39 členů. To neprosadíte vůbec nic.

Ty údaje se ještě zpřesňují, ale moje zkušenost je taková, že velmi záleží na osobě, která vyjednává. Většina práce se odehrává v kuloárech, kde se dá vyjednat hodně, a méně už při parlamentním jednání samém.

* Také jste říkal, že tato frakce přijde s návrhem evropského daňového kodexu. Zatím jste neprozradil, zda to má přinést vyšší, či nižší daně.

To zjednodušujete tu otázku a v českém prostředí se to tak pojímá, zda budou daně vyšší, nebo nižší. My si představujeme hlavně jinou strukturu daní. Například jedna z našich iniciativ by se týkala zákazu transferů do daňových rájů. Ve Francii to zakázali. Kdybychom dále zahrnuli do odpočitatelných položek dopravní náklady a dali podnikatelům šanci si je odepsat, tak by to stimulovalo zaměstnanost.

* Už máte ty návrhy připravené?

Ano. Mám připravený a propracovaný celý soubor návrhů, ale ten musí projít diskusí.

* Přijetí nové evropské ústavy, o níž právě teď jedná summit EU, není pro vás prioritou. Co vám na ní vadí?

Přináší sice pročištění dosavadní smluvní základny, a to je pro nás plus, stejně jako zatažení národních parlamentů do legislativního procesu i posílení pravomocí Evropského parlamentu. Jenže přesuny pravomocí do Bruselu jsou nadbytečné, proto to není naší prioritou.

NATO je přežitek

* Naopak jste pro společné ozbrojené síly unie. Jenže o tomto problému se již léta hovoří, ale výsledky těchto snah jsou chabé. Vy si myslíte, že něco takového vůbec vznikne?

Samozřejmě.

* Mají takové síly být konkurentem NATO, jehož už jsme členy?

Ne. Společná evropská obrana je logickým pokračováním dosavadního průběhu evropské integrace. NATO se stejně do budoucna ukáže jako přežitek studené války.

* Ve volebním programu komunistů je požadavek na vystoupení Česka z NATO. Vy si to myslíte také?

Kdyby došlo k rozšíření NATO směrem k jakémusi systému kolektivní bezpečnosti, tak by to byl jeho konec.

* Jenže právě snahy o systém kolektivní bezpečnosti kdysi v Evropě selhaly.

To neznamená, že nebyly správné. NATO už od svého římského summitu v roce 1991 hledá důvody pro svoji další existenci a hledá je marně. Současná bezpečnostní rizika jsou úplně jiná než rizika někdejší studené války, a Evropa bude v tomto směru nucena postavit se na vlastní nohy.

* Vy jste skutečně přesvědčen, že například v boji proti terorismu je Evropská unie schopna postavit efektivní armádu?

Spojené státy sice dávají na obranu daleko více prostředků než kdokoli jiný, ale Amerika přece není vůbec bezpečnější zemí z hlediska mezinárodního terorismu než jiné státy.

* Může jej však díky těmto investicím do obrany efektivněji potírat.

Zatím nevidíme žádné efektivní výsledky. Útok na Irák frekvenci teroristických akcí v této oblasti jenom zvýšil.

* Ještě jste mě pořád nepřesvědčil o tom, že Evropa je schopna vytvořit společnou účinnou vojenskou sílu.

Nehovořím o útočné síle, ale o obranyschopnosti. Evropa vzhledem ke svému zaměření a také vzhledem k tomu, jaké si klade cíle, se bude držet vyloženě obranné doktríny.

Telička je dobrý komisař

* Na podzim bude mít unie novou komisi. Budete nadále podporovat, aby byl jejím členem Pavel Telička? Některé strany, lidovci a ODS, totiž požadují nová jednání o českém eurokomisaři.

Pokud se nedopustí nějakých zásadních chyb, tak není důvod tuto otázku otevírat.

* Když se pan Telička představoval v Evropském parlamentu, padl dotaz na jeho komunistickou minulost. Neobáváte se, že vy budete muset naopak neustále vysvětlovat svoji komunistickou přítomnost?

Neobávám. To se zdá pouze českému tisku. Tato věc není v demokratickém prostředí západní Evropy něčím, co by někoho vzrušovalo. Možná lidi typu pana Posselta, ale nikoho jiného.

* Objevily se však názory, že po eurovolbách vysílá v případě KSČM Česká republika do Bruselu velmi kované stalinisty.

To je vyslovená hloupost.

MF Dnes, 18. 6. 2004, Viliam Buchert