Grebeníček je už za zenitem, předsedou by měl být Filip

Senátor Jaroslav Doubrava k VI. sjezdu KSČM

* Zatímco váš předseda Miroslav Grebeníček a místopředseda Miloslav Ransdorf sbírají před květnovým VI. sjezdem KSČM nominace od okresních konferencí na nejvyšší funkce, vy jste řekl, že by už do vedení neměli vůbec kandidovat. Proč?

Mám k tomu několik důvodů. Chápu, že v každé straně je vždy před sjezdem pnutí, kdy se rozdávají karty uchazečům, ale spory se nesmějí ventilovat přes média.

* A vy to teď sám neděláte?

Ne, protože jsem to sdělil konferenci v Ústí nad Labem. Zároveň jsem také řekl, že si nesmírně vážím práce, kterou Mirek Grebeníček udělal pro stranu, ale přece jenom je v tuto chvíli už za zenitem. Je lépe vnímán zevnitř strany než vně. A my potřebujeme hlavně oslovit ty, kteří jsou mimo stranu. Proto si dávám naději, že předsedou bude Vojtěch Filip, který je občany mnohem lépe vnímán, což je proti Grebeníčkovi jeho velká devíza. Nominace Filipa na nejvyšší funkci jsou velmi početné a já jsem ho také navrhl.

* A co kromě mediálních přestřelek vyčítáte Ransdorfovi?

Považuji ho za velmi kvalitního lídra, který je schopen odvést v Evropském parlamentu obrovskou práci. Nevěřím spekulacím, že byl potvrzen na tento post jen proto, aby byl uklizen z vedení strany. Doufám, že bude pomáhat KSČM i ze zahraničí a že bude mít možnost ovlivňovat stranickou práci, o což mu především jde. Nedovedu si ale představit, že by se KSČM dala řídit ze zahraničí, i když takové případy v jiných evropských stranách existují.

* Někteří tvrdí, že se spory ve vedení KSČM řeší, jiní říkají, že se metou pod stůl. Určitě se některých zasedání stranických špiček zúčastňujete. Tak řekněte, jak to je?

Většinou se dohodne, že se nebude nic ventilovat, ale vzápětí si výpady jednoho na druhého přečteme ve všech novinách včetně našeho stranického tisku. A to se mi nelíbí...

* Takovéto třenice jsou ve všech stranách a nikdo se nad tím ani nepozastavuje.

Vždycky jsem spokojený, když se například na radnici v Telnici, kde jsem starostou, pořádně pohádáme, tím vyčistíme stůl a dospějeme k optimálnímu řešení. Lpět urputně na názorové jednotě je nesmysl. Je však jednota a jednota, tedy jsou věci, přes které by neměl přejet vlak. Ale neměla by zmizet možnost zhádat se o názor a pak táhnout za jeden provaz. Takhle by to v každém případě mělo fungovat v KSČM.

* Když ale posoudíte nominace, před Filipem stále vede Grebeníček. Je modlou a Ransdorf otloukánkem, na kterého se veškeré nesváry svalují?

I to je možné. Předseda se stal opravdu pro mnohé modlou možná díky růstu našich preferencí. Jenže na vzestupu KSČM mají především podíl poslanci, senátoři a zastupitelé na všech stupních, kteří odevzdávají kvalitní práci. Dokonce jsem přesvědčen, že zvolením Filipa by nám stouply preference možná i o pět procent.

* Na konferencích se také volá po větším otevření občanům, třeba veřejnými schůzemi, aby pochopili, o co komunistům vlastně jde...

V mém obvodě je to normální.

* K vám mohou přijít na schůzi nestraníci? To slyším poprvé.

Proč by nemohli? My jim dokonce dáváme prostor k vyjádření, aby tam tak pasívně jen neseděli. Přece jen tak se dozvíme, co si lidé myslí...

* Zřejmě se vám to i osobně vyplácí, když jste nepřetržitě třicet let starostou. Vy také požadujete, aby napříště většina vedení strany neseděla v parlamentu, ale tam se přece dělá politika, nebo snad ne?

Poté co kromě prvního místopředsedy Vlastimila Balína přešli všichni z vedení do Sněmovny, jsem se ptal na ústředním výboru, kdo stranu bude řídit, ale nikdo mi dodnes neodpověděl. Kdo zná parlamentní práci, ví, že nelze sedět na dvou židlích. Považuji za obrovskou chybu, že řízení strany zůstalo na jednom člověku. Kromě předsedy by v parlamentu měli být maximálně dva místopředsedové.

* Nominace tomu ale neodpovídají. Přinese VI. sjezd KSČM nějakou podstatnou změnu?

Doufám, že dojde k výměně lidí na vedoucích funkcích a že to bude změna k lepšímu. Bude záležet na předsedovi, jakými lidmi se obklopí a jakým směrem bude chtít vést KSČM dál.

* Takže podporujete názor, že místopředsedy by neměl volit sjezd, ale až za týden ústřední výbor? Šéf KSČM dá najevo, s kým ano a s kým ne, a vyhoví se mu bez ohledu na názor konferencí?

Mandát by měli mít všichni od sjezdu, aby jejich pozice nebyla otřesitelná. Pozdější volbou se snižuje mandát delegátů sjezdu i místopředsedů, neboť stačí, když se případně skupince členů ústředního výboru znelíbí a ta prosadí jejich odvolání.

* Před šesti lety jste šel do senátní kampaně s heslem zrušit horní komoru. Teď chcete obhajovat senátorské křeslo, takže tyto ambice už nemáte?

Tehdy jsem řekl, že jdu do Senátu připraven zvednout ruku ke zrušení horní komory, ale nejsem tak naivní, že bych to hned na první schůzi navrhl a získal pro to podporu. Dobrý pocit mám až teď, kdy zhruba sedm senátorů smýšlí jako já, což je nadějné. A co nás k tomu vede? Pokud má stále Sněmovna možnost přehlasovat závěry senátorů, nemůže být Senát pojistkou před přijímáním špatných zákonů. To ale neznamená, že stále nevykonávám svůj mandát s plným nasazením.

PRÁVO, 15. 3. 2004, Jitka Götzová