Vedení strany se musí obměnit, předat štafetový kolík mladším

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček:

* Podle červnového průzkumu volebních preferencí, kdyby se konaly volby, stala by se KSČM s 21,7 procenta za ODS druhou nejsilnější stranou. Přičítáte to, jak vy říkáte, "trpělivé mravenčí" práci komunistů, nebo má na tomto výsledku lví podíl koaliční vláda, kdy voliči kritizují ČSSD, že se jí nedaří dostát svým slibům?

Výsledek tohoto průzkumu je samozřejmě povzbudivý. Má to dva aspekty: nejenže dokážeme kritizovat chyby vládní koalice, ale také předkládáme vlastní alternativy řešení, takže už nejsme jen pouhým jazýčkem na vahách. Už volební výsledek 18,5 procenta o něčem vypovídal. Jestliže naše preference jdou mírně nahoru a veřejnost nás vnímá jako někoho, kdo není zahleděn do minulosti, ale kdo reaguje na aktuální otázky doby, tak ten, kdo by nám chtěl dávat tvář vlkodlaka, říká úplné hlouposti. Strana už pulzuje úplně novým životem.

* Již delší dobu mluvíte o tom, že se brzy stanete součástí exekutivy. Kdy?

Variant možného politického vývoje je více. Evidentní je, že nynější pozice ODS láká k úvahám o předčasných volbách, ale to není naším zájmem. V souvislosti s reformou veřejných financí a státním rozpočtem se v této koaliční vládě žene ČSSD do propasti. Mělo by dojít k zásadní změně, a to už nyní. Pokud by soc. demokracie šla na variantu menšinové vlády, jsme připraveni s ní jednat o tom, co by mohla díky nám prosadit v parlamentu. Jenže Vladimír Špidla sází jen na jednu kartu a pravděpodobně by to nebyl on, kdo by reálně uvažoval o menšinové vládě s podporou KSČM.

* Zdůrazňujete, že KSČM hájí zájmy především nejméně majetných občanů. Jak jim vysvětlíte jednání vašich zastupitelů ve Frýdku-Místku, že se zadluží, aby místo bytů či pracovních příležitostí měli novou sportovní halu?

Přitom se jedna už staví. Není divu, že tamní pravice bubnuje na poplach. Přiznám se, že mne to překvapilo, a nepochybuji o tom, že na výkonném výboru strany nám to zástupce z tohoto regionu vysvětlí.

* Za necelý rok bude 6. sjezd KSČM. Co nového by měl přinést?

Mělo by dojít ke stabilizaci vnitrostranického života a musíme jasně říci, jak chceme zhruba až do roku 2010 řešit problémy, které tíží občany. V květnu se také staneme členy EU, takže ještě předtím chceme v Praze uspořádat konferenci levicových stran členských i přístupových zemí EU. Možná by to byla taková levicová "pětadvacítka". Mojí ambicí je, aby přinesla tzv. minimální levicový program, který by se naplňoval v širších evropských rozměrech.

* V poslední době jste varoval před jedinci předstírajícími komunistické přesvědčení, kteří chtějí stranu rozložit, a i před mravností s dvojí tváří. Dokonce jste řekl, že o jejich osudu by měl případně rozhodnout příslušný stranický orgán. Pak jste couvl s tím, že o žádné sesazování z funkcí nejde. Jenže nějaký důvod k tak tvrdé kritice jste mít musel.

Upozornil jsem, že ať je to poslanec či stranický funkcionář, měl by to být člověk, který především vyznává princip solidarity, uvědomuje si, co je to skromnost, a naplňuje ji. Uvedu jen jednu drobnou kauzu, a to byty pro poslance v Nerudově ulici. Reakce našich členů a sympatizantů byla veliká. Nechci nikoho z našich poslanců mistrovat, ale já sám bych se tam nenastěhoval.

* Po 5. sjezdu KSČM jste uvedl: " Neustoupím ve svých názorech konzervativcům ve straně ani o milimetr. nehodlám se zdržovat s těmi, kteří nepochopili, odkud a kam kráčí svět." Podařilo se vám to?

Jednoznačně jsem atakoval všechno ortodoxní, co nemá budoucnost. Jde už o ojedinělé hlasy v KSČM.

* Jenže s velkým vlivem, kdy veřejně nekriticky vzhlížejí jen k minulosti, což ovlivňuje celkový pohled na KSČM. To vám nevadí?

Jednoznačně v KSČM převládá směr zdůrazňující a prosazující adaptaci na nové podmínky při zachování komunistické identity. Kriticky posuzovat minulost je správné a rozešli jsme se se vším, co je neživotaschopné. Když se ale ve sdělovacích prostředcích prosazuje například "sudeťácké vidění" našich národních dějin, tak se skutečně může stát, že se aktivizují v KSČM mnozí, kteří naprosto korektně odmítají tento pohled, ale mohou sklouznout i v jiných aspektech. Což nemusí to být úplně šťastné, to přiznávám. A také atmosféra kolem - s prominutím přihlouplých - peticí S komunisty nemluvíme může vést k obrannému reflexu. Politika KSČM je dnes o něčem jiném, kdy se všichni rozhodují svobodně, a sevřít je do jakýchsi pavučin, to prostě nejde.

* Když Právo napsalo, že českolipští komunisté v dubnu žádali hlavu místopředsedy Jiřího Dolejše nejen za jeho vstřícný postoj k EU, tak jste řekl, že o ničem nevíte a že je to spekulace novinářů. Váš ústřední výbor nedávno odmítl naprostou většinou hlasů znovu nastolovat tuto otázku a Dolejš byl pověřen přípravou sjezdových dokumentů. Takže má vaši důvěru?

Nejde o práci jednotlivce, ale týmu, jehož materiály budou posuzovat orgány strany. Pokud jde o Dolejše, tak nemám problém s jeho postojem k EU. Obecně jsem kritizoval, že když máme nějaké usnesení, je povinností těch, kteří jsou ve funkci, aby prezentovali veřejnosti většinový názor. Dolejšovi jsem řekl, že šlo z jeho strany o "politické kopance", a on sám na ústředním výboru to sebekriticky přiznal. Leccos se vyjasnilo a jedeme dál.

* Jenže necelý týden poté Českolipští vyrukovali znovu, kdy rozeslali všem okresům, a i vám, e-mail s názvem Jak to bylo s Dolejšem, kde se mj. uvádí, že nemá co dělat ve funkci místopředsedy, když nedokáže přijmout názor většiny.

Tudíž také nerespektovali rozhodnutí většiny. Skutečně jsem nevěděl o jejich původní iniciativě. Teď jsem e-mail četl. Pokud jsme vybavili své organizace počítači, tak ať si sdělují své názory. Myslím, že je to transparentní politika vnitrostranického života a nic hrozného se neděje. Zkrat, subjektivní rozpoložení té či které osobnosti nemůže ovlivnit KSČM. Podstatné pro mne je, že problémy nezametáme pod koberec.

* Myslíte, že dojde na sjezdu k obměně vedení KSČM?

Jistě. Přinejmenším tři až pět osobností jsem připraven navrhnout, ale jejich jména vám teď neřeknu. Prošly komunální politikou a jsou zárukou, že by mohly být úspěšné. Navíc jde o mladé lidi do čtyřiceti let. Myslím, že by mělo dojít k zásadní obměně výkonného výboru. Vím, o čem mluvím, protože v něm sedí hodně lidí s obrovskou kumulací funkcí. Chtěl bych, aby došlo k dělbě práce a využilo se nastupující generace v produktivním věku a došlo k předání štafetového kolíku.

* Nebojíte se nařčení, že se chcete zbavit "zasloužilých" soudruhů?

Ctím všechna generační uskupení, ale každý politik musí mít přece radost z toho, když se pak může dívat na to, jak to jde mnohem lépe zásluhou těch, kteří ho vystřídali. Nerad bych vnímal KSČM obdobným způsobem jako Miloš Zeman sociální demokracii, kdy kritizuje svého nástupce a jeho politiku.

* Řekl jste, že vám jako předsedovi, který stojí v čele strany deset let, šlape na paty každý, kdo je o měsíc mladší než vy. Proč nechcete říci, že byste rád zůstal nadále ve funkci?

Já to v tuto chvíli fakt nevím. Mám před sebou skoro rok a příprava sjezdu je vždy náročná. Budu jenom rád, když se bude vybírat z více kandidátů.

(alm)

Jitka Götzová

Právo, 18. 7. 2003