Interview s Milanem Neubertem (SDS)

(překlad z němčiny)

Lavka.info: S jakými pocity vlastně jedeš domů z ustavujícího sjezdu Evropské levice?

Milan Neubert: To tedy musím odpovědět dialekticky - se smíšenými. Jednou stránkou pravdy je to, že ustavující sjezd stranu založil. A to je něco, čemu přikládám největší důležitost. Myslím, že tím začíná nová etapa historie evropské levice. To je jedna věc. Negativní stránkou je, že jsme nedosáhli našeho největšího cíle, a to bylo, že se s Komunistickou stranou po prakticky deseti či trochu více letech vrátíme do jednoho proudu. To je to negativní, s čím se vracíme do Prahy.

L: Můžeš nám povědět, jak si představuješ roli SDS v budoucí společné evropské levicové straně?

N: To je tak. Protože se alespoň zatím nechce KSČM podílet na práci přímo, můžeme i nadále zprostředkovávat určité věci, informace a aktivity. To je jedna část. A pak si myslíme, že můžeme také trochu pomoci při dalším vývoji společnosti, která se ještě po patnácti letech velmi rychle mění.

L: Nebylo by vlastně pro SDS lepší vstoupit do Evropské levice jako jediná strana z Česka? Kdyby tam byla KSČM, určitě by zmenšila vliv SDS v Evropské levici?

N: Tak to není. Myslím, že je pro Evropskou levici velká škoda, že dnes KSČM neřekla tomuto procesu docela jasné ano. A SDS dnes nemůže, to musím povědět, hrát roli KSČM. To je docela jasné. Ale přesto uděláme, co udělat můžeme.

L: Jak vysoko hodnotíš šanci, že by KSČM mohla za týden na svém sjezdu říci evropské integraci jasné ano?

N: Není to jednoduché dát teď na tuhle otázku odpověď. První věcí je, že ještě jednání ustavujícího sjezdu neskončilo. Stále ještě existuje možnost, že KSČM řekne, že proces alespoň doprovází, byť i ne jako přímý člen.

L: Víme, že SDS taky sama kandiduje v evropských volbách s Tebou jako lídrem. Jak se Ti jeví situace, když v jedné zemi mají dva členové Evropské levice dvě kandidátky a jak vlastně vidíš volební šanci pro SDS?

N: Za tuhle otázku musím poděkovat. Musím povědět, že jsme před koncem roku 2003 udělali hodně kroků a chtěli jsme vést rozhovory s KSČM, abychom měli jen jednu kandidátku Evropské levice. Ale tyto pokusy ztroskotaly. A k výsledku: tedy nemám křišťálovou kouli. Ale musím bohužel po vývoji dnes a včera povědět, že je naše šance menší. Tak to bohužel je.

L: Myslíš naší šancí šanci SDS?

N: Myslím naši společnou šanci.

L: To si asi myslíme všichni. Tak děkuji mockrát za rozhovor.

Interview vedl v němčině Stanislav Holubec
9. 5. 2004