LN: Když jsme se viděli naposledy, řekl jste mi: "To byste ještě viděla, kdyby šel Škromach do čela." Rozhodl jste se kandidovat na předsedu. Co od vás tedy uvidíme, pane Škromachu?
Já považuji za důležité ČSSD sjednotit. Dnes jsou v sociální demokracii různé proudy a snaha jedné nebo druhé nebo třetí skupiny ovládnout ČSSD není úplně ideální. Ztrácí se tím totiž akceschopnost strany.
LN: Kdo s kým a proti komu v ČSSD dnes bojuje?
Řeknu to takhle. Jsou velké rozdíly mezi Láďou Laštůvkou, Buzkovou, Grossem, Sobotkou, Zaorálkem, Hojdarem...
LN: Co že jste nezmínil sebe? Lavírujete mezi všemi zmíněnými?
Já myslím, že patřím k takovému tomu... To, co já neumím, je bojovat sám za sebe. Spíš se umím postavit za jiné. To je taková ta duše odboráře, která ve mně stále přežívá.
LN: Chcete sesadit současného předsedu a...
Já jsem nikdy neřekl, že ho chci sesadit. To je trošku takový, řekl bych, impresionistický název.
LN: Předpokládám, že kandiduje ten, kdo si myslí, že současný předseda není dobrý. Kdybyste si myslel, že Gross je schopný lídr, tak ho asi podpoříte, ne?
To není jenom o tom, jestli je někdo dobrý nebo špatný. Je to o tom, jestli můžou být lepší varianty.
LN: A vy jste lepší varianta?
Moje představa o tom, kam by měla ČSSD směřovat, je nenechat si v rámci současné vládní koalice diktovat. Myslím, že to nepotřebujeme, protože naši koaliční partneři mohou být rádi, že v takové koalici jsou. ČSSD je ta, kdo sklízí nepřízeň za některé kroky. Naopak naši koaliční partneři v pozadí prodávají pozitiva. Za druhé - ČSSD po asi osmi...po šesti letech účasti ve vládě se dostává do určité personální vyčerpanosti. Tady chybí čerstvá krev a naše členská základna se za tu dobu příliš nerozšířila. Potřebujeme stranu trošku otevřít. Navíc si myslím, že to současné směřování ČSSD, které je prezentováno některými členy vlády za ČSSD...Prostě nejhorší je bojovat o program sociální demokracie s vlastními členy. Například návrhy ministerstva financí jsou mnohdy daleko pravicovější než návrhy našich pravicových koaličních partnerů.
LN: Kdo je tedy ještě pravicovější - kromě Bohuslava Sobotky?
Tak já myslím...To...Jako jo? Nechci...Čili já nechci mluvit o tom, kdo se mi líbí a kdo ne.
LN: To necháte Miloši Zemanovi?
Miloš Zeman je na to určitě odborník. Chceme-li uspět, musíme ad hoc bojovat o středového voliče, který je nerozhodný. Stavět jen na středovém voliči je pro nás dnes smrtelné. A bohužel v ČSSD jsou tendence tímto směrem jít.
LN: Tyto tendence přicházejí od Stanislava Grosse?
Myslím, že já se snažím vytvořit určitou alternativu vůči současném směřování strany. Určitá výhoda poté, co odstoupil předseda Špidla, je, že ČSSD nemá předsedu, který by byl zvolen sjezdem. Čili není to o tom, že by tady soupeřil místopředseda s předsedou.
LN: Bude to souboj místopředsedy s úřadujícím předsedou.
No tak...Pokud vím, tak Standa Gross byl místopředsedou jak Zemana, tak Špidly. Takže máme přibližně stejnou historii.
LN: Podle Zemana byl Špidla skvělá dvojka, ale špatná jednička. Platí totéž o Grossovi?
Tak tady byla dlouhou dobu poměrně významná dvojice Klaus - Zeman. Ta byla vnímána jako extratřída. A poté nastupovali ti další. Myslím, že podobný problém má i KDU-ČSL po éře Josefa Luxe. Myslím, že to byl politik par excellence. A stejně tak i ODS. U nás jsou politici, kteří by mohli být jedničkami, ale nechtějí. A ti, kteří chtějí, na to zase nemají. Proto je potřeba vytvořit prostředí, kdy se další nebudou bát projevit.
LN: Takže vy jste teď v ČSSD prolomil strach říci: Já chci taky kandidovat?
Myslím si, že ano. U nás byl od chvíle, kdy tu byl dramaticky zvolen Miloš Zeman, návyk, že se vytvoří politická dohoda a nejde se do toho. Proto ten můj vstup...Setkal jsem se teď se svým jedním známým a ten mi řekl: "Víš, já bych to nazval takhle. Napadlo mě, že jsi Poseidon. Najednou ses vynořil z pěnivých vod a vyvolal bouři." Myslím, že tohle odpovídá skutečnosti.
LN: Aby to nebyla bouře ve sklenici vody.
Tak zatím je kolem mě osobní hysterie, která mi tedy dost vadí. To, že si někdo dovolil říct, že má nějaký jiný názor, je hned osočován z něčeho, co ani nikdy neřekl... Teď mám na mysli tu vazbu na komunisty.
LN: Jaká kritéria by měla splňovat jednička ve straně?
Měl by to být člověk, který dokáže naši politiku prosazovat důrazně. A zároveň dokáže sjednocovat stranu. A taky je třeba, aby uměl dělat závažná politická rozhodnutí. A taky by měl mít schopnost nalézat podporu u jiných subjektů.
LN: Tohle se Grossovi nedařilo, nebo se o to nesnažil?
O tom ať rozhodnou členové strany. V ČSSD nastal zásadní problém u hradní volby. Někteří členové vedení strany nerespektovali usnesení nejvyšších stranických orgánů a při té volbě postupovali netakticky.
LN: Tedy kritizujete Špidlu i Grosse.
A já to zopakuju znovu, i když jsem za to už několikrát dostal vynadáno. Kdyby v té době byl zvolen Miloš Zeman a dnes byl na Hradě, Špidla by byl dodnes úspěšným premiérem. Ale došlo k něčemu nepochopitelnému. Dvojka, která celou dobu úzce spolupracovala se Zemanem, se najednou postavila proti němu. To vyvolalo velké pnutí uvnitř ČSSD. A tato krize vyvrcholila odchodem Vládi Špidly z vedení.
LN: Jelikož se Gross při volbě prezidenta zachoval podobně, i on si to teď odskáče?
Ano, Gross tehdy taky sehrál svoji roli. Každý se nějak zachoval a každý bude podle toho posouzen. Můžu jít proti straně, ale pak si za to musím nést zodpovědnost.
LN: Před tři čtvrtě rokem jste řekl: "Problém Grosse bude, že bude muset zaujímat jednoznačnější stanoviska a vyjadřovat se i k věcem, ke kterým se nevyjadřuje. On hraje svoji roli v tom pozadí a nikoli v konfliktních věcech. Bude muset dokázat, že rozdíl mezi ním a Špidlou bude tak významný, že to za tu změnu bude stát." Jak se v této rovině Gross osvědčil?
Já si myslím, že některé věci by měl důrazněji prosazovat. Tady je do budoucna potřeba určitá synergie. Vedení strany musí fungovat jako tým lidí.
LN: Můžete jednoznačně říci, zda jste došel k přesvědčení, že Stanislav Gross není řešením pro ČSSD?
Došel jsem k tomu, že on není řešení pro významnou část členů ČSSD. A dovolil jsem si nabídnout alternativu. Ale musím odmítnout spekulace, že Škromach je nějakým beranidlem Zemana a že to v podstatě nemyslí vážně. Myslím to vážně.
LN: Gross to myslí upřímně, vy to myslíte vážně.
Jo. Myslím to vážně. Každopádně ať už uspěju, nebo ne, myslím, že se pohne to dlouhodobé vnitřní napětí. ČSSD se dostala do určitých traumat a je potřeba vypustit páru a vyvětrat v podpalubí.
LN: Když chcete větrat, měl byste se - pokud budete zvolen předsedou - stát i premiérem?
To je otázka diskuse. Ale i za Špidly jsem prosazoval duální systém. Tedy aby Špidla pokračoval ve funkci premiéra a stranu by převzal Gross. Mě nikdo nemůže osočit z toho, že jsem někoho podrazil. To se nestalo a nikdy nestane.
LN: Mluvil jste o osobních hysteriích kolem vás. Koho jste měl na mysli?
Zaregistroval jsem to u Pavla Dostála, ale možná je to tím, že je teď trošku odříznutý od informací. A že my teď spolu nekomunikujeme. A pak Petr Ibl se někde vyjadřoval...
LN: Říkal, že na to nemáte.
A taky Mitrofanov.
LN: Tak Mitrofanov je novinář.
No dobře. Ale jestliže mi nasadí čepici Zemanova berana...Pak se to začne takhle hrát. Prostě nesmysly. Je to trošku taková hysterie, protože jsem udělal něco, co nikdo nečekal.
LN: Ptala jsem se, jaká kritéria by měl vůdce strany splňovat. Nezmínil jste charisma.
V první řadě to má být manažer, který je schopen týmového vedení.
LN: Takže nemusí mít charisma?
Špidlu jste kritizoval za to, že ho na rozdíl od Zemana nemá. Ano. Každý, kdo vede stranu, musí mít určitou míru charismatu.
LN: Ale vy sám jste mi říkal, že nejste charismatický.
Jo? Já si to o sobě třeba můžu myslet. Ale většinou je to otázka situace. Když jsem byl v odborech, co mi zbývalo, když jsem potřeboval lidi vyvést na nádvoří, aby se dokázali porvat o své platy? Bylo potřeba ty lidi zvednout od soustruhů a z kanceláří. A přivést je pod ta okna, aby ukázali, že se nebojí.
LN: Takže charisma máte?
To říkáte? Já ale myslím, že není důležité, co si o sobě člověk myslí. Důležité je, jaký vliv má na ostatní. Zeptejte se našich lidí a těch, kteří mě mají rádi.
LN: Je pro vás ideální model menšinová vláda ČSSD s ad hoc podporou ve sněmovně?
Řekla jste správně "ve sněmovně", protože novináři normálně říkají "s komunisty". Což není myslím cílem mým ani cílem ČSSD. Zase se tady objevil Pavel Dostál, který mě kritizoval, že chci menšinovou vládu s komunisty. To jsem nikdy neřekl!
LN: Sice jsem řekla "ad hoc ve sněmovně", ale stejně by to byla podpora komunistů. Přece sám nečekáte, že by vás podporovala ODS nebo lidovci. Muselo by jít tedy o jasnou dohodu s KSČM.
Dnes už můžu říci, že jsme se Špidlou vedli debaty o tom, že není rozumné zatlačovat opozici mimo rámec jednání při sto jedna hlasech. Že by ta komunikace měla být více otevřená. A to třeba i s ODS. Možná i proto se dnes ODS tak zradikalizovala a hrozí takovými výrazy, jako je grosstapo. To už je na hranici Sládkových republikánů.
LN: Můžete říct, že by se za vašeho vedení nespojila ČSSD s komunisty?
Že by si je v žádném případě nevzala do vlády, ani s nimi nepodepsala žádný pakt nějaké dočasné stability?
Tak. To je věc, která stojí za diskusi. Zatím máme vládu. Ale je třeba pravda, že teď u zákona o rozpočtovém určení daní pan předseda Kalousek vyhrožoval, že jeho strana odejde z vlády. A neodešli.
LN: I vy jste vyhrožoval, že odejdete, pokud nedostanete do svého ministerského rozpočtu požadované peníze.
A dostal jsem je, no!
LN: Umíte si písknout.
Tady jde o vytváření si pozic. Myslím, že my jsme schopni v té vládě uhrát víc.
LN: Ano, vy už jste prohlásil, že chcete, aby si ČSSD rozšířila svůj prostor ve vládě. Teď mi jde o tu spolupráci s komunisty. Je to tak, že nemůžete stoprocentně slíbit, že se žádná opoziční smlouva s KSČM konat nebude?
Zase bych mohl připomenout naše bohumínské usnesení, které takovou spolupráci zakazuje.
LN: Sám víte, že mnozí vaši kolegové říkají, že bohumínské usnesení je mrtvé.
A na druhé straně vyvolalo vlnu smíchu na klubu, když jsme hovořili o rozpočtovém určení daní a bylo tam řečeno, že to prohlašujeme za pomoci komunistů. Někteří se v žertu ptali, jestli to vlastně není taková skrytá spolupráce.
LN: Odpovězte mi jasně.
Neumím si představit koaliční vládu s komunisty.
LN: A byla by schopná ČSSD pod vaším vedením podepsat nějakou smlouvu s komunisty?
To je na vnitrostranickou diskusi.
LN: Takže to zatím nevíte.
To není o tom, jestli vím. Nejsem král ani císař. A ani nebudu. Po volbách bude několik možností. ODS může vytvořit většinovou vládu s lidovci. Předpokládám, že taková situace ale nenastane. A pak budeme stát před otázkou, co dělat, nebudeme-li schopni sestavit většinovou vládu s lidovci my. A pak je podle mé vize jediná možnost. Jít do autentické menšinové vlády, pokud bychom volby vyhráli. A pokud bychom je nevyhráli, tak jít do autentické opozice, která umožní vznik menšinové vlády, kterou budeme kontrolovat. Pokud bychom volby vyhráli, moje vize je tato - ČSSD by jmenovala svého lídra, ten by ve spolupráci s panem prezidentem sestavil vládu a tato menšinová vláda by oslovila sněmovnu a hledala by ad hoc podporu.
LN: Naposledy - jste ochotni podepsat s KSČM nějakou smlouvu?
Nic takového rozhodně neuděláme.
LN: Jak se budete jako případný předseda ČSSD chovat ke svým koaličním partnerům? Lidovce příliš v lásce nemáte a ... Nesmějte se, dobře víte, že máte s Miroslavem Kalouskem komunikační problém. A co se týče US, ocituji vás: "Unie svobody je nový bordel se starými kurvami"...
Já jsem řekl jen "k...".
LN: Pane Škromachu, v bordelu bývají kurvy.
No dobře. Ale čtou to i nezletilí.
LN: Dále: "ČSSD převzala po ODS latrínu plnou výkalů a my tyto fekálie vybíráme holýma rukama." Při debatách o státním rozpočtu jste v roce 2002 unionistické návrhy glosoval slovy: "Připomíná mi to film s názvem Myš, která řvala." To vypovídá o dost velkém pohrdání.
Už mám dost výroků. To je zajímavé. Jak to tak vidím, začnu psát paměti, abych to jednou nezapomněl.
LN: To zatím nechte Zemanovi.
Tak já mám do důchodu daleko.
LN: Co by se tedy dělo s vašimi koaličními partnery?
To je jejich problém. Já stále zastávám názor "Ber, nebo běž". S naší pozicí ve sněmovně musíme hrát roli strany, která vede. Nikoli té, která je vláčena.
LN: Takže byste si ve vládě rozšířili prostor a bez diskusí byste svým partnerům řekl: "Berte, nebo běžte".?
Jistě. A je to i otázka komunikace s opozicí. Já myslím, že i v kontrolních mechanismech v parlamentu by měla mít opozice významnější pozici. Od toho ta funkce je. A urvat všechny posty jen proto, že zrovna máme o jeden hlas víc, to není rozumné. I proto dnes těžko hledáme komunikaci. Co se týče mé komunikace uvnitř strany, tam nevidím problém. Jinak ale...
LN: Ta osobní hysterie.
To ne. Já nejsem žádnej hysterák.
LN: Myslím vaše okolí.
Jo, to je jiná věc. Já se snažím být klidný, ale někdy je třeba přitvrdit.
LN: Ještě zpět k premiérskému křeslu. Sice jste zastáncem duálního systému, ale může se stát, že Gross neuhájí své stranické křeslo a vzdá se i vládního, protože nebude cítit podporu, jako to udělal Špidla. Jste připraven stát se premiérem?
Politik musí být připraven vždy a na vše.
LN: Nebojíte se takové odpovědnosti? Věříte si?
Já si docela rád zahraji šachy, jsem šachista. Takže uvažuji tahy dopředu. Ano, věřím si. Kdybych si nevěřil, tak do toho nejdu.
Lidové noviny, 27. 11. 2004, s místopředsedou vlády hovořila Renata Kalenská