ČSSD pohřbila svou historickou šanci

Rozhovor Miroslava Kantka s poslancem ČSSD Liborem Roučkem

Je ČSSD za současné situace již nyní pro přímou volbu prezidenta?

Z dlouhodobého hlediska chce ČSSD přímou volbu, ale mělo by to být až v roce 2008. Nyní bude učiněn pravděpodobně poslední pokus, aby parlamentní strany, pokud možno všechny konsenzuálně, představily jednoho společného kandidáta. Rádi bychom k tomu přizvali i strany opoziční, i když u ODS to zřejmě nepřichází v úvahu, protože preferuje Václava Klause. Půjde tedy o to, aby tři koaliční strany plus KSČM se dohodly na jedné osobě, průchozí pro všechny. Pokud se třetí volba nepodaří, nemá smysl opakovat další volby bez výsledku. Pak by bylo rozumné co nejrychleji změnit Ústavu, vypracovat příslušný volební zákon a někdy na podzim volit prezidenta přímo.

Koho byste preferoval jako prezidentského kandidáta?

Senátor Pavel Rychetský by podle mne mohl být průchozí nejen uvnitř ČSSD, ale i uvnitř koalice, případně si umím představit, že by byl přijatelný i pro KSČM. Navíc má v Senátu určitou autoritu, takže si myslím, že by dostal podporu i tam.

Byla by však tato varianta průchozí vzhledem k tomu, že by ČSSD v tom případě obsadila tři ze čtyř nejvýznamnějších funkcí ve státě?

Na rozdíl od Miloše Zemana, který byl vyhraněně sociálnědemokratickým politikem, je Pavel Rychetský politikem spíše širšího konsenzu, a parlamentní strany by na něm mohly najít shodu. Myslím, že několikrát dokumentoval, že by byl schopen oprostit se od stranické příslušnosti a být nadstranickým prezidentem, ale i prezidentem pro všechny občany.

Vaši představitelé o víkendu prohlásili, že v ČSSD se válečné sekery zakopaly. Je rozkol skutečně zažehnán?

Já bych to nenazval rozkolem. ČSSD měla obrovskou šanci nejen poprvé v historii Československa či ČR, ale i ve své 125leté historii mít sociálnědemokratického prezidenta. A tuto šanci pohřbila. Z toho je obrovské zklamání. Nyní si lidé ve straně nejen na nejvyšší úrovni, ale i v místních organizacích, členové a sympatizanti musí vyříkat, co je příčinou. Podle mne je to chyba dlouhodobá. ČSSD měla roky na to, aby si připravila kandidáta, a tuto šanci nevyužila.

Jaká je pozice vašeho předsedy Vladimíra Špidly ve straně?

Jeho pozici do jisté míry ukazují výsledky krajských konferencí, na nichž s výjimkou královéhradeckého kraje získal podporu. S touto podporou bude žít do našeho březnového sjezdu, a tam se ukáže. Ty určité spory a konflikty, které v ČSSD panují v souvislosti s volbou prezidenta, budou překonány.

Komunisté jsou zklamáni, ba přímo znechuceni, že část ČSSD podtrhla své dva prezidentské - levicové - kandidáty. Jakou další spolupráci předpokládáte mezi oběma stranami?

Myslím, že bude pokračovat tak, jako do této doby. Probíhá na nejrůznějších úrovních...

Komunisté však upozorňují, že po obou prezidentských volbách už sociálním demokratům není co věřit.

To je vyloženě jejich problém. Pokud se ČSSD k něčemu zavázala, pak vždycky dohody splnila, příkladem je opoziční smlouva. ČSSD je součástí koaliční vlády a pokud jde o některé zákony, nevyhýbá se podpoře třeba i ze strany ODS. V ČSSD, která staví na principu poměrného zastoupení na základě výsledku voleb, je dlouhodobý trend, aby na naší politické scéně nebyl nikdo diskriminován. I já, který jsem pracoval na Hlasu Ameriky, jsem od listopadu 89 vždy razil tezi, aby komunisté měli rovný přístup do sdělovacích prostředků, a kolikrát jsem se u kolegů z pravicových médií se zlou potázal.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika komunisté čekají na jasné vyjádření od některého z představitelů ČSSD, že tzv. bohumínské usnesení, které zakazuje spolupráci s KSČM, už je passé. Bude se o něm diskutovat na vašem sjezdu?

Předpokládám, že ano. Osobně si myslím, že 'bohumínské usnesení' zrušeno nebude, ale princip rovných šancí, tedy poměrné zastoupení, bude nadále respektován.

Haló noviny, 30. ledna 2003