Zeman: V ČSSD je třeba postřílet zrádce

Praha, Nové Veselí - Evropské volby podle expremiéra Miloše Zemana byly referendem o domácí politice a chování sociální demokracie ve vládě. Zeman nevzdává myšlenku, že se podaří svolat mimořádný sjezd strany, na kterém by ČSSD zvolila kompletní nové vedení.

* Evropské volby znamenají debakl pro ČSSD, to jste předvídal. Jaký bude podle vás další vývoj strany?

Jak znám současné vedení ČSSD, tak se pokusí debakl napravit tím, že nahradí člověka, který selhal v nejvyšší funkci, člověkem, který selhal v druhé nejvyšší funkci.

* Premiér Špidla oznámil, že požádá ústřední výkonný výbor sociální demokracie o důvěru. Vy tedy předpokládáte, že ji na rozdíl od Grosse nedostane?

Myslím, že to vyplývá už z mé první odpovědi.

* Ale může sociální demokracii pomoci, když udělá to, co předvídáte, tedy že Vladimíra Špidlu nahradí v čele ČSSD Stanislav Gross?

Víte, kvalita volebních výsledků jakékoli politické strany je převážně určena kvalitou vedoucích osobností této strany. A jestliže sociální demokracie v těchto volbách dostala asi devět procent hlasů, tak to logicky znamená, že ji vedou ani ne devítiprocentní lidé.

* Je podle vás ještě vůbec reálné, že by mohl být svolán mimořádný sjezd sociální demokracie, což jste navrhoval již před volbami?

Já to stále pokládám za jediné rozumné řešení, které by mohlo sociální demokracii zachránit.

* Už se na vás někteří lidé z ČSSD po nezdaru v eurovolbách obrátili, abyste straně pomohl?

Obracejí se na mě průběžně a já jsem jim to hlavní odpověděl nedávno na mítinku v Mostě, když jsem řekl, že personální změna sama o sobě není postačující, že je nutná systémová změna fungování strany.

* Pokud by ČSSD svolala mimořádný sjezd, chtěl byste se ho zúčastnit? Půjdete i na to jednání ústředního výkonného výboru strany, kde se má hlasovat o důvěře Špidlovi, pokud vás tam někdo pozve?

Potvrzuji, že pokud by mě sjezd vyzval, tak bych se ho zúčastnil, pokud by to byl mimořádný sjezd. Co se týče pozvání k účasti na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD, tak bych to řešil, pokud to nastane.

* Vy navrhujete, aby ČSSD přešla k jednobarevné vládě, která by se v některých krocích opírala o pomoc komunistů. Ta strana se však na sjezdu nereformovala ani o píď. Je za takové situace spolupráce možná?

Já jsem vždy mluvil o menšinové vládě, která by se ucházela o průřezovou podporu, tedy napříč všemi parlamentními stranami. Jestliže to někteří novináři redukují jen na spolupráci s komunisty, tak se mýlí.

* Můžete jasně a srozumitelně říci, za jakých okolností byste byl vy osobně ochoten a připraven se stát znovu předsedou ČSSD? Případně pokud to zcela vylučujete, koho byste doporučil na tento post?

Věci tohoto typu by měl demokraticky řešit mimořádný sjezd strany a zkušenost s Vladimírem Špidlou mě poučila v tom, že jakési monarchistické gesto spočívající v navržení nástupce je chybné.

* Ale k té první části otázky. Je nějaká okolnost, za které byste se chtěl stát předsedou strany? Můžete takové svoje ambice vyloučit?

V žádném případě neusiluji o získání jakékoli funkce. Právě proto, že se domnívám, že to, co ČSSD potřebuje, kdybych to měl říci velice stručně, jsou tři věci.

V sociální demokracii jsou dnes tři skupiny osob. Jsou to lidé, kteří zradili volební program, jsou to lidé, kteří zbaběle přihlíželi, a jsou to lidé stateční, kteří to kritizovali a protestovali proti tomu.

Myslím si, že jakýkoli budoucí šéf ČSSD, pokud ji bude chtít zachránit, bude muset udělat tři věci. Zaprvé, dosadit ty statečné na velitelská místa, zadruhé, obrazně řečeno postřílet zrádce, a za třetí, začít vychovávat zbabělce ke statečnosti. Tedy dát jim generální pardon, protože jinak by v té straně zůstalo velice málo lidí.

JOSEF KOPECKÝ

MF Dnes, 15. 6. 2004 Evropské volby