Praha, Nové Veselí - Evropské volby podle expremiéra Miloše Zemana byly referendem o domácí politice a chování sociální demokracie ve vládě. Zeman nevzdává myšlenku, že se podaří svolat mimořádný sjezd strany, na kterém by ČSSD zvolila kompletní nové vedení.
Jak znám současné vedení ČSSD, tak se pokusí debakl napravit tím, že nahradí člověka, který selhal v nejvyšší funkci, člověkem, který selhal v druhé nejvyšší funkci.
Myslím, že to vyplývá už z mé první odpovědi.
Víte, kvalita volebních výsledků jakékoli politické strany je převážně určena kvalitou vedoucích osobností této strany. A jestliže sociální demokracie v těchto volbách dostala asi devět procent hlasů, tak to logicky znamená, že ji vedou ani ne devítiprocentní lidé.
Já to stále pokládám za jediné rozumné řešení, které by mohlo sociální demokracii zachránit.
Obracejí se na mě průběžně a já jsem jim to hlavní odpověděl nedávno na mítinku v Mostě, když jsem řekl, že personální změna sama o sobě není postačující, že je nutná systémová změna fungování strany.
Potvrzuji, že pokud by mě sjezd vyzval, tak bych se ho zúčastnil, pokud by to byl mimořádný sjezd. Co se týče pozvání k účasti na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD, tak bych to řešil, pokud to nastane.
Já jsem vždy mluvil o menšinové vládě, která by se ucházela o průřezovou podporu, tedy napříč všemi parlamentními stranami. Jestliže to někteří novináři redukují jen na spolupráci s komunisty, tak se mýlí.
Věci tohoto typu by měl demokraticky řešit mimořádný sjezd strany a zkušenost s Vladimírem Špidlou mě poučila v tom, že jakési monarchistické gesto spočívající v navržení nástupce je chybné.
V žádném případě neusiluji o získání jakékoli funkce. Právě proto, že se domnívám, že to, co ČSSD potřebuje, kdybych to měl říci velice stručně, jsou tři věci.
V sociální demokracii jsou dnes tři skupiny osob. Jsou to lidé, kteří zradili volební program, jsou to lidé, kteří zbaběle přihlíželi, a jsou to lidé stateční, kteří to kritizovali a protestovali proti tomu.
Myslím si, že jakýkoli budoucí šéf ČSSD, pokud ji bude chtít zachránit, bude muset udělat tři věci. Zaprvé, dosadit ty statečné na velitelská místa, zadruhé, obrazně řečeno postřílet zrádce, a za třetí, začít vychovávat zbabělce ke statečnosti. Tedy dát jim generální pardon, protože jinak by v té straně zůstalo velice málo lidí.
JOSEF KOPECKÝ
MF Dnes, 15. 6. 2004 Evropské volby