Po volebním debaklu ČSSD včera opět zkřížili pomyslné meče Miloš Zeman s Vladimírem Špidlou. Zatímco bývalý předseda vyčetl z Vysočiny soc. dem. zradu programu, jeho nástupce prohlásil, že Zeman své straně před volbami záměrně škodil, aby se mu po špatném volebním výsledku otevřela možnost návratu. Miloš Zeman své postoje vysvětlil včera v rozhovoru pro Právo.
Kdybyste sledoval časovou řadu průzkumů volebních preferencí, kterou vydává Centrum pro výzkum veřejného mínění, tak byste zjistil, že od srpna 2002, kdy tyto preference činily 32 procent, klesly v dubnu 2004 na 12,5 procenta.
A protože sociální demokracie samozřejmě při nižší volební účasti ještě dále ztrácí, tak těch necelých 9 procent není žádné překvapení.
Především v ekonomické oblasti, konkrétně v reformě veřejných financí, kde volební program jasně mluví o posilování přímých daní na úkor nepřímých. To je ze sociálnědemokratického hlediska logické, protože přímé daně jsou solidární a solidarita by měla být principem sociální demokracie. A jak dobře víte, děje se pravý opak, to znamená posilují se nepřímé daně na úkor daní přímých.
Samozřejmě, že ano. Já jsem již před dvěma měsíci v Mostě navrhl pětibodový plán, jehož jedním bodem je mimořádný sjezd, a to proto, že pouze sjezd je oprávněn projednat důležité otázky tohoto rázu. A jestliže budeme čekat na řádný sjezd, tak už se podle mého odhadu sociální demokracii nepodaří zachránit. (Dalšími body podle Zemana je odstranění Špidly a Grosse z vedení strany, vypovězení koaliční smlouvy, změna systému při obsazování funkcí v ČSSD a návrat k programu.)
Poptávka by nepochybně byla. A to nikoli pouze v této situaci. Ale vy jistě víte, že vedle poptávky musí být také nabídka.
Já se nikomu nenabízím a nikomu nevnucuji.
Já myslím, že svou povinnost řadového člena sociální demokracie jsem splnil tím, že jsem navrhl konkrétní systémovou změnu sociální demokracie, protože se nedomnívám, že jádro pudla je pouze v personální oblasti.
Pokládal bych to minimálně za slušné. Jestliže občané vládě tímto hlasováním de facto vyjádřili nedůvěru, tak by se měla vláda znovu o tuto důvěru ucházet.
Alexandr Kramer, Alexandr Mitrofanov
Právo, 15. 6. 2004