Není pochyb, že budeme evropským levicovým lídrem

Hassan Charfo kritizuje vizi, na níž je postavena nová Strana evropské levice, a o vyhlídkách KSČM v unii prohlašuje: Není pochyb, že budeme evropským levicovým lídrem

Když se před týdnem v Římě sešli politici, aby ustavili Stranu evropské levice, počítalo se i s účastí Komunistické strany Čech a Moravy. Dopadlo to jinak. Zatímco šéf nového uskupení Ital Fausto Bertinotti hlásal, že se strana musí rozejít se stalinismem, zástupci KSČM se pod zakládací dokument nepodepsali.

Podle Hassana Charfo, který v české komunistické straně roky vede oddělení mezinárodních vztahů, to ale prý nebylo kvůli sporu o "stalinismus": "Nechceme tam vstoupit, protože to není dobrý projekt. Unie chce vytvořit politické strany na evropské úrovni, protože má vizi takzvaného evropského občana. S tím nesouhlasíme. Nám se nelíbí, že to má být strana jen pro levicové strany z členských zemí unie. My chceme, aby tam mohly být všechny levicové strany. Když se v Římě strana zakládala, viděli jsme tam hosty z Brazílie nebo Japonska, ale neviděli jsme tam nikoho z Ruska. A to je špatně."

hn: A bez ruských komunistů se vám tedy do této strany nechce?

My tam chceme přitahovat naše přátele z bývalých socialistických zemí, z bývalého Sovětského svazu. I když jsou tyto státy mimo unii, vývoj v Evropě se jich dotýká.

hn: Není to ale tak, že o tyto vaše přátele Evropská unie nestojí?

Ne. Naopak se nám podařilo prosadit tento princip do stanov Evropské sjednocené levice, ale na sjezdu v Římě to dopadlo jinak. Ruské a ukrajinské komunisty jsme tam nakonec neviděli. Bylo to pro nás nepochopitelné.

hn: Kdo kromě Rusů je českým komunistům nejblíž?

V Evropské unii to je Komunistická strana Řecka. Má podobné postoje jako my.

hn: A bez ohledu na hranice unie?

Snažíme se udržet tradiční vztahy s ukrajinskými, moldavskými komunisty. Ti jsou pro nás pořád blízcí. Na náš sjezd se ale přijeli podívat i komunisté z arabských zemí, například z Iráku nebo ze syrské BAS.

hn: Když se vrátíme k Evropě. Jaké věci vlastně chtějí čeští komunisté v unii obhajovat?

Budeme vystupovat proti militarizaci v Evropské unii, proti válkám, proti členství v NATO.

hn: Proti členství v NATO jste od počátku. Co dalšího?

Musíme uvést do života sociální chartu. Teď se dělají obrovské ústupky z hlediska sociálních vymožeností. V sedmdesátých a osmdesátých letech byla Evropa jiná, lepší.

hn: V čem?

Nebyla vůči lidem tak tvrdá. Teď je Evropa horší, protože je pravicovější.

hn: Myslíte, že čeští komunisté to v Evropě zlomí?

Určitě budeme posilou. Podle odhadů bude mít KSČM nejsilnější pozici v klubu Evropské sjednocené levice. Pokud to budeme posuzovat podle volebních výsledků, tak není pochyb, že budeme evropským levicovým lídrem.

hn: Pro nějž bude dál platit heslo "Proletáři všech zemí, spojte se"?

Ano, musíme spolupracovat, dělá to i opačný tábor. I ti, které spojují zájmy kapitálu a imperialismu, spolupracují. Tak musíme i my.

David Macháček
HN.IHNED.CZ 17. 5. 2004