David Koller:
Kdo pamatuje tu dobu, tak ví, co jsou komunisti zač

Praha - Zpěvák a bubeník kapely Lucie David Koller je jedním z mužů, kteří dali dohromady dnešní koncert S komunisty se nemluví. V kariéře kapely Lucie to není výjimečná reakce. Kapela podpořila například akci Děkujeme, odejděte a domácí politiku sleduje kritickýma očima.

Už víte, co budete hrát na koncertu S komunisty se nemluví?

Vybereme věci, které se k takovému koncertu hodí. Budou to spíš tvrdší kousky s tím, že jsme oprášili jednu z našich revolučních písní. Robert Kodym a P.B.Ch. mají jako Wanastowky píseň Neděkujem, vypadněte, která vznikala při minulé petici Děkujeme, odejděte.

Tenkrát jste vystupovali na Václavském náměstí. Vy se docela angažujete v občanských akcích včetně koncertu S komunisty se nemluví. Proč to děláte?

Každý, kdo pamatuje tu dobu, tak ví, co jsou komunisti zač.

Nemáte obavu, že touto aktivitou ztratíte fanoušky, kteří mohou namítat, že dnes už k sobě muzika a politika vlastně nepatří?

To je hodně zjednodušený pohled. Myslím, že rock'n'roll a politika k sobě vždycky trochu patřily. Člověk přece musí nějak reagovat na to, co se děje kolem něho. Netýká se to jen vztahů mezi ním a jeho blízkými, ale také jeho vztahů k establishmentu.

Co říkáte na to, že podle posledních průzkumů stouply preference KSČM?

Jenom se potvrzuje můj názor, že petice S komunisty se nemluví byl správný nápad. Morálku společnosti udávají také politici. Vadí mi, když komunisti jsou pro ně něco jako parťáci. Politici vlastně počítají s hlasy lidí, kteří nemají žádnou morálku a kteří se zasloužili o to, že čtyřicet let byla tahle země likvidovaná, a to nejen morálně. Hodně se toho po revoluci nedodělalo. Je třeba se o tom začít obecně bavit.

Chcete fandům něco vzkázat?

Chtěl bych je pozvat na koncert, který se netýká jenom naší skupiny.

Prý pozvete Václava Havla.

Nakonec jsme se domluvili, že by nebylo vhodné, aby do toho vstupoval jakýkoli politik.

Bude koncert v ČKD poslední akcí tohoto typu?

Já doufám, že je jednou z prvních.

Proběhnou-li další akce, dá se počítat s účastí kapely Lucie?

Určitě.

MF Dnes, 18. 11. 2003